Bidet – opomenutý pomocník

Máte-li alespoň středně velkou koupelnu a stále něco málo nevyužitého prostoru, zkuste si pořídit praktického a původem „královského“ pomocníka. Bidet možná působí na první pohled divně, staromódně nebo nepotřebně, i on má celou řadu funkcí. A mnohdy jej najdete i v koupelnách, kam se stěží vešel sprchový kout. Proč je stále tak oblíben? A znáte vlastně bidet?

126823-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Slovo bidet pochází původně z francouzštiny, kde má ale ještě jeden význam – poník. Na začátku 18. století, kdy byl vynalezen, se mu tak začalo říkat nejspíše kvůli tomu, že se na něm sedí podobně jako na tomto druhu zvířete. Původně také rozhodně nepatřil do koupelny, ale do francouzské královské ložnice.

Více účelů použití

Kromě účelu, ke kterému byl vynalezen, tedy k intimní hygieně, může být ale bidet využíván i jinak. Například k umývání nohou, což ocení zejména starší lidé, kterým tak nehrozí uklouznutí ve sprše. Zároveň se v bidetu výborně koupou malé děti.

Velká inspirativní fotogalerie toalet

Bidet běžně najdete v koupelnách v Řecku, Španělsku nebo Portugalsku, běžný je i v Asii nebo Japonsku, kde není problém na něj narazit i na veřejných toaletách. U nás se ale stále najdou lidé, kteří bidet neznají nebo nevědí, k čemu se používá, i když se jedná o vynikajícího pomocníka osobní hygieny.

Kombinace s klozetem

Zásadním důvodem, proč se bidet netěší příliš velké oblibě, je hlavně stísněný prostor v koupelnách. Pokud se však bidet do koupelny nevejde, není problém zkombinovat jej s klozetem. Takzvané přídavné bidety tak žádné místo navíc nepotřebují.

Namontují se přímo na klozet, přičemž tryska je zakombinovaná přímo v klozetové míse a často se ovládá pákovou baterií, která může být umístěna například na zdi vedle klozetu. Taková instalace přitom mnohdy nezabere ani čtvrt hodiny, zároveň i cena je viditelně nižší než při pořizování samostatného bidetu.

Elektronické řešení

Trendem se staly i bidety elektronické. Ovládají se jen díky tlačítkům, tedy úplně bez použití rukou, čímž posouvají stupeň hygieny ještě o kus dále. Samočistící trysky se navíc samy opláchnou po každém použití. Všechny funkce lze navíc nastavit podle osobní potřeby, takže si vybere jak starší méně pohyblivý člověk, tak například žena po porodu.

Další inspirace pro koupelnu.
Martina Tlachová
Foto: Archi expo, bridgat.com, kingswayplumbing.co.uk, homedesignfind.com

8.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist