Běžná domácnost s inteligentními technologiemi? To už není žádné sci-fi

Většina z vás se určitě setkává s moderními technologiemi téměř denně. Zvláště když se jedná o tzv. smart zařízení. Ano, máte pravdu, většinou jsou to oblíbené „chytré“ telefony a GPS. Existuje však spousta dalších podobných zařízení, která už vstoupila (nebo se chystají vstoupit) do vašich domácností a usnadnit vám běžný život. Podívejte se, co všechno dokáží.

5boschmcim02857556_home_connect_8841_04_lagerempfehlung_storage_recommendation_300dpi-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Bosch

Domácí spotřebiče v režii jedné aplikace

Mobilní aplikace dávno neslouží pouze k hudbě nebo úpravě fotek, ale lze přes ni ovládat i celou domácnost. Můžete být na večeři s přáteli nebo prostě jen odpočívat na gauči a všechny spotřebiče mít plně pod kontrolou. Jediným dotykem tak například nastavíte teplotu v ledničce nebo zapnete expresní mrazení. Stejně tak můžete ovládat diagnostiku trouby, robotického vysavače nebo klimatizace.

Co ale vždycky zabere spoustu času, je samozřejmě praní a sušení. Avšak i v tomto případě zde pomůže moderní technologie. Díky propojení chytré aplikace a spotřebiče lze například přidávat programy z řad nově vyvinutých pracích cyklů, dostat notifikaci o ukončení cyklu nebo prostě jen sledovat spotřebu energie.

To platí také pro sušení. Můžete mít přístup k nejnovějším inovacím a libovolně ovládat vypnutí nebo zapnutí celého procesu. Takové výhody poskytují aplikace různých výrobců, jako jsou například LG, Whirpool, Electrolux, Siemens, AEG, Bosch a další.

S večeří už nebudete mít skoro žádnou práci

Čeká nás život, který díky chytrým technologiím a digitální konektivitě šlape jako hodinky. Blíží se doba, kdy bude možné zkombinovat potřeby nakupování s navigačními systémy ve vozech. Už nyní může být následující scénář realitou. Je konec pracovního dne, máte hlad, chytrá aplikace (např. Thun Q nebo Home Connect) vám na telefonu doporučí recept. Díky integrovaným kamerám v chladničce si zkontrolujete, které ingredience vám doma chybí, a aplikace přidá chybějící suroviny do nákupního seznamu.

V budoucnu ho rovnou předá navigačnímu systému automobilu, který vypracuje tu nejlepší nákupní trasu, to znamená cestu na jednu stranu co nejblíže domovu, na druhou stranu zváží individuální přání uživatele – například jestli nakupuje raději ve velkých supermarketech nebo v menších specializovaných prodejnách. Chladnička už během nakupování sníží teplotu a poradí, kam nakoupené potraviny uložit, aby vydržely co nejdéle. A pokud je to pro daný recept potřeba, trouba se automaticky předehřeje.

Díky fitness hodinkám už nebudete potřebovat výživové poradce

V následujících přibližně dvou letech se můžete těšit také na inteligentní plánování výživy. Kuchyňské spotřebiče budou spolupracovat s fitness aplikacemi a společně vám pomohou zůstat ve formě, dosáhnout stanovených cílů nebo zajistit vyvážený životní styl. Pokud například chytré hodinky zjistí, že váš výkon zaostává za stanoveným plánem, navrhne speciální aplikace prostřednictvím digitální kuchařky lehčí alternativu namísto plánované vepřové pečeně.

A nejde jen o spotřebu kalorií. Fitness hodinky mohou zjistit nedostatek nebo špatnou kvalitu nočního spánku, předat informaci kávovaru a ten vám po probuzení nabídne trochu silnější ranní cappuccino.

Televize už není jen obyčejná bedýnka

Původně byly televize určeny pouze k pasivnímu přijímání informací a dělaly z diváků zombie. To o nových chytrých modelech už v zásadě neplatí. Nyní si už můžete vybrat, jestli budete využívat televizi jako formu určité rekreační zábavy nebo jako produktivní nástroj. Prostřednictvím televize můžete třeba ovládat domácí sítě nebo získat přístup k doporučeným obsahům z různých „streamových“ platforem.

Další stupněm komfortu je navíc ovládání hlasem, což už pomalu přestává být zvláštností. K zadávání požadavků můžete kromě smartphonu využít právě i televizor a ptát se ho na různé informace. Snadno zjistíte, jaké bude počasí, jestli potřebujete kabát, kde jste položili peněženku, nebo jak se jmenuje herec ve vašem oblíbeném seriálu či jaký je dnes televizní program.

Zkrátka to, co by bylo před pár lety funkcemi hodící se spíše do sci-fi filmu, je dnes skutečností. Proto chystáte-li se k nákupu nějakého spotřebiče, vybírejte ho s vědomím, že vám má nejen sloužit, ale měl by stát i pomocníkem, který vám ulehčí běžný život.

 

3.1.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist