Bezbariérové koupelny – jak na ně?

Zdraví patří mezi nejdůležitější životní atributy. Ať už s věkem, či z jiných důvodů, mění se naše pohybové možnosti, běžné záležitosti se pro nás stávají stále obtížnějšími. Všichni bohužel, nejsme zcela zdrávi, a to je důvod, proč je třeba často pomýšlet na nejrůznější úpravy v našich bytech. U tělesně postižených přitom budeme brát zřetel na druh tělesného postižení. Taktéž starší osoby potřebují své pohodlí a i pro ně budeme zařizovat koupelny a WC tomuto věku přizpůsobené.

Plánujeme-li sanitární prostory pro uživatele invalidních vozíků, mějme na paměti, že všechny prostory bytu včetně koupelen, toalet a doplňujícího vybavení pomůckami, jako jsou věšáky, úchytky, držáky by měly být pro uživatele invalidního vozíku dosažitelné a dobře využitelné. Hrany by měly být zaoblené a navíc dostatečně zvýrazněné. Samozřejmostí je i úprava šířky dveří – minimálně 90 cm kvůli průjezdnosti vozíku. Pamatovat musíme i nato, aby se dveře z koupelny otevíraly směrem ven, kvůli případné slabosti postiženého. Jen tak bude mít k pomoci přivolaná osoba dostatek prostoru pro přístup do místnosti.

Plochy pro pohyb invalidního vozíku by neměly narušovat žádné zbytečné překážky. Pohybu na vozíku by neměly bránit schůdky, dveřní práh ani rozvodná potrubí anebo výstupky na zdích.

Umyvadla do bezbariérových prostor jsou speciální ergonomická. Musí se dát pod ně vjet s vozíkem. Obvykle jsou velmi plochá a nízká a instalují se se speciálním podmítkovým sifonem. Ke snadnému ovládání baterie slouží v umyvadlech speciálně tvarované přední části. Výška přední hrany umyvadla je doporučována kolem 85 cm a minimální hloubka 55 cm. V koupelnách, kde je zapotřebí zajistit pobyt pečující osoby společně s postiženou osobou je nutné udržet mezeru mezi umyvadlem a dalším zařizovacím předmětem alespoň 50 cm. Umyvadlo lze opatřit sklopným nastavitelným zrcadlem.

bezbarierove-koupelny-5.jpg

Zdroj: archiv redakce

Sprchovací prostory by měly být opatřeny dnem s minimálně 2% spádem a odpadem zabudovaným v podlaze, a to v minimální vzdálenosti 30 cm ode zdi. Ovládání sprchové baterie je potřeba umístit po straně sedátka ve správné výšce. Velmi praktické řešení je umístit do sprchovacího prostoru koupelny sprchovací zástěnu, která zabrání šplíchání vody do celé koupelny. Vstup musí být bez prážku a šířka průjezdnosti zajištěna alespoň na 90 cm.  Neopomeňte sprchový kout opatřit  bezpečně uchycenými madlydržadly. Sprchu je zapotřebí doplnit o sklápěcí sedátkos rozměry nejméně 40 x 45 cm.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Je však možné samozřejmě opatřit namísto sprchy koupelnu vanou, která kromě očisty těla poskytuje i příjemnou rehabilitaci těla. Dnes jsou již v prodeji vany s výklopnými bočními dvířky, které zajistí pohodlný bezbariérový vstup i výstup.

U klozetů je nutné, aby splňovaly nejméně 2 základní podmínky: výška klozetové mísy včetně sedátka je 50 cm nad podlahou a 70cm vzdálená přední hrana klozetové mísy od zadní stěny místnosti. Plocha pro pohyb invalidního vozíku musí být alespoň na jedné ze stran 95 cm široká.  V dosahu ze sedátka pak musí být umístěno příslušenství: držák toaletního papíru, věšák na ručník a mýdelník. Stejně tak v dosahu sedátka musí být umístěna potřebná madla. Ta usnadňují vstávání a posazení. Instalují se ve výšce 90 cm od horní hrany madla nad podlahou. Vhodným řešením může být i závěsný klozet s prodlouženou délkou 70 cm. Dá se totiž bez problémů nainstalovat v potřebné výšce.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: amadeusconstruction.com, leadingrenovations.com, lenakroupnik.designshuffle.com, theholmangrand.com, presskit.jika.eu, realbath.com, duttonkitchenandbath.com, venetoservices.com, en.bestpicturesof.com

24.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist