Bez venkovního osvětlení se v zimě neobejdete

Pokud máte nový dům nebo dům po rekonstrukci a venkovním osvětlením jste se zatím nezabývali, máte nejvyšší čas. Pár solárních lamp kolem domu vám v zimě vchod a příjezdovou cestu v žádném případě pořádně nenasvítí.

4delightfull_galliano-wall-outdoor-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: DelightFULL

Sledujte parametr krytí

Lustr z předsíně se ven rozhodně nehodí. Nedá se nic dělat, musíte se vypravit do obchodu a koupit takové svítidlo, které je určené pro venkovní instalaci. Jinými slovy musí mít krytí (IP) alespoň 46, ale nic nezkazíte, kdy bude mít IP 68.

Proč je tak důležité sledovat při nákupu právě tento údaj? Zajistíte tím nejen svou vlastní bezpečnost, ale také prodloužíte trvanlivost použitého výrobku. Parametr krytí totiž určuje odolnost svítidla proti vnějším vlivům, především vlhkosti a prachu.

S čidlem pohybu nebo bez něj?

V posledních letech jsou populární venkovní svítidla, která zareagují na pohyb a rozsvítí se. Ideální by samozřejmě bylo, kdyby „spouštěčem“ byl pouze člověk, ale to nebývá pravidlem. Sepnutí světla ovlivní i domácí zvířata nebo ptáci. Proto je dobré, aby senzor nebyl namířen příliš nízko k zemi. Při instalaci také myslete na to, aby nesměřoval přímo na stromy, protože by k jeho spínání často stačil jen pohyb jejich větví.

Pokud máte nebo si pořídíte svítidla bez pohybového senzoru, asi je budete nechávat v zimě během večera, případně noci svítit. Vyplatí se tedy při nákupu zohlednit jejich úspornost a dlouhou životnost. Osvědčeným evergreenem jsou v tomto případě svítidla s technologií LED.

Nepodceňujte údržbu

Protože určitě chcete, aby vám venkovní svítidla dobře a dlouho sloužila, nesmíte zapomínat na jejich údržbu. Právě teď je vhodný čas zkontrolovat stav těch stávajících. U těch, která jsou umístěná ve výšce, radši preventivně vyměňte žárovky. Je to lepší než riskovat, že budete muset lézt někdy v lednu nahoru po žebříku, postaveném na zledovatělém chodníku.

Pokud se na nákup venkovního svítidla teprve chystáte, vybírejte spíše takové, které má snadnou údržbu a u něhož se dá kryt bez problémů kdykoli odmontovat.

Jak je to se vzhledem?

Je samozřejmé, že pro většinu lidí je také důležité, jak svítidlo vypadá. Záleží jim přece na tom, jak vkusně bude dotvářet vnější vzhled našeho domu. Ale i tady se dá překvapivě snadno šlápnout vedle. Zvláště pokud se vypravíte do obchodu a vyberete si takový výrobek, který se vám prostě na první pohled líbí.

Nikde sice není psáno, že to musí být fiasko, ale lepší je si předem uvědomit, pro jaký typ domu tento doplněk vybíráte. Dá se totiž říci, že v tomto případě se všelijaké kontrasty a extravagance moc nevyplácí. Lepší je, aby styl svítidla byl v souladu s typem stavení.

Znamená to, že byste se měli držet pravidla, že k moderní budově se hodí moderní design svítidel, k vilce z minulého století spíše něco rustikálního a na chalupu byste měli volit napodobeniny luceren a petrolejových lamp. Uvidíte, že výsledný efekt vás určitě potěší.

21.10.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist