Bez slunečníku a se slunečníkem

Posezení na zahradě nebo terase patří k uvolňujícím kratochvílím. Pokud je vhodné počasí, může být taková relaxace příjemná, tedy do té doby, než nám slunce začne svít přímo do očí. Vedle vhodného venkovního nábytku je pochopitelně více než vhodným společníkem slunečník. Teprve pak může být např. snídaně či oběd na terase ničím nerušeným a určitě inspirativním zážitkem.

Každý zařizovací předmět má celou řadu parametrů, podle kterých je možné se při výběru orientovat. I taková, na první pohled banální záležitost, jakou je slunečník, může při ejich ignorování na místo užitku přinést komplikace ve smyslu obtížné manipulace, problematické nebo zcela absentující editace výšky, nevhodný rozměr samotné stínící plochy atp. Stojí tedy za to věnovat výběru alespoň nějakou základní péči. Veškeré případné problematické momenty vlastně již byly zmíněny.

Parametry a komfort

Zásadní jsou rozměry prostoru, kam chceme slunečník umístit. Některá dispoziční řešení balkónů a teras si vynucují nejen zohlednění půdorysu, ale také výšky tak, aby se tam slunečník lidově řečeno vešel. S tím souvisí také rozměr stínící plochy slunečníku.

Dalším podstatným charakterem je možnost nastavitelnosti výšky slunečníku, na níž je také ve vztahu k úhlu dopadajících slunečních paprsků závislá kvalita samotného stínění. Ideální je v tomto smyslu možnost ovlivňování nejen výšky, ale i sklonu stínící plochy. Polohovatelnost je jednou ze záruk poskytnutí maximálního komfortu. Konstrukce ovládání sklonu stínící plochy se pak také stává klíčovým ukazatelem kvality – životnosti slunečníku. Obyčejný „kloub“ brzy ztratí svou svíravost a „hlava“ slunečníku se bude vlivem své vlastní váhy samočinně sklánět pomalu k zemi. Pohodlné řešení je pomocí lankového systému podobného tomu, který známe z „přehazovačky“ u jízdního kola.

Zahrady a terasy – insipirativní fotogalerie

V neposlední řadě je velmi důležitý způsob ukotvení slunečníku do podstavce. Je to stejné, jako když volíme stojánek na vánoční stromeček, který ale nedáváme na terasu či balkon a nemusíme řešit případné nápory větru, jež by jej zákonitě „vyvrátily i s kořeny“. Stojan by měl být stabilní, což vlastně znamená, že by měl být těžký tak, aby jej vítr jednoduše neodnesl. Zásadní je průměr středových tyči, který by se měl shodovat s průměrem otvoru v podstavci. Výrobci ale vždy nabízejí i vhodné podstavce, takže stačí na tuto „drobnost“ pouze nezapomenout. Někdy bývá nabízena také kotevní tyč pro upevnění do podlahy nebo do země.

Výběr barvy slunečníku je zcela věcí vkusu, i když např. černý slunečník z plastu by asi působil spíše jako grilovací zařízení. Ideální budou světlé barvy.

Jaroslav Zákolanský
Foto firem Hartman Czech, Dako Atelier
18.4.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist