Bez okna se v kuchyni neobejdete

Kuchyně známe všichni v nejrůznějších tvarech a velikostech, ale všichni se jistě shodneme na tom, že kuchyň je vždy srdcem bytu, srdcem domova. Dnes si ukážeme, jak mohou být kuchyně zkrášleny okny. Okny, která jsou netradiční a vždy něčím zvláštní ve srovnání s okny v běžných kuchyních, v obvyklých bytech.

120384-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Okno má samozřejmě hlavně za úkol propouštět co nejvíce denního světla. Ale není okno jako okno. Některá se výrazně odlišují od těch ostatních. Kuchyň může být místem, kde se schází celá rodina, stejně tak dobře i místem, kam chodí noční jedlíci vyjídat lednici, hlavně se tu však peče, vaří, smaží a ke všem těmto činnostem je třeba mít určitou míru osvětlení. Ideální je samozřejmě osvětlení přirozené, denní zajištěné prostřednictvím dostatečně velkého okna, které by mělo být navíc dobře přístupné, aby se jím dalo pohodlně větrat.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie oken.

Fotogalerie u článku vám nabízí množství pohledů na to, jak mohou být okna řešena různými způsoby. Pěkným a u nás spíše netradičním řešením je okno umístěné nad kuchyňským dřezem, sen nejedné hospodyňky, která je denně nucena mýt nádobí a tato činnost už jí připadá mírně řečeno fádní. I vy si můžete při příští přestavbě kuchyňské linky umístění dřezu naplánovat takto netradičně.

Pokud máte v kuchyni tu výhodu, že máte právě zde oken více, nic vám nebrání v tom, abyste si z některého okna udělali výklenek pro poličky. Police na okně jsou ideálním místem pro pěstování bylinek, které tak budete mít vždy po ruce, vystavit na nich můžete některé kousky porcelánu po babičce anebo na nich shromažďovat kuchařské knihy, které se v kuchyni také hodí mít na blízku. Přesto, že na poličkách v okně budou stát některé předměty, i tak bude toto okno propouštět stále přirozené denní světlo, což je výhoda.

Zkusit můžete barvu. Máte kuchyň laděnou do červena? Vymalujte i kuchyňské okénko na červeno, nebo naopak láká vás mít kuchyňské okno v zeleném provedení, vzhůru do toho, pokud máte v kuchyni ještě cokoli jiného v zelené barvě. Hezkým praktickým a zároveň i dekorativním prvkem vaší kuchyně a kuchyňského okna se mohou stát i kamenné římsy, či spíše parapety, na kterých můžete rovněž pěstovat čerstvé bylinky.

Kuchyňské linky: inspirativní fotogalerie

Pokud máte to štěstí, že máte v kuchyni velká okna, je to výhoda, ale má to i jedno malé mínus, a tím mínusem může být nedostatek soukromí, zvláště pokud bydlíte na sídlišti, nebo v přeplněné zástavbě. Zavěšením záclon, či jednoduchého závěsu můžete tento nepatrný problém eliminovat. Získáte tak jistě větší pocit soukromí, aniž byste se připravili o dostatečný přísun přirozeného světla.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: homedit.com, blog.urbangrace.com

21.10.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist