Bez hodin se domácnost neobejde

První mechanický strojek měřící čas byl sestrojen již ve středovku. Dnes si domácnost bez ukazatele času těžko dokážeme představit. Hodiny nevybíráme pouze podle jejich funkčnosti. Měly by vhodně ladit i s designem prostoru, ve kterém zaujmou své místo. Jsou totiž nejčastěji vizuálně vyhledávaným prvkem v domácnosti.

134440-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: archiv redakce

Výběr interiérových hodin je nepřeberný. Můžete volit mezi digitálními či analogovými měřiči, mezi nástěnnými, sloupovými či stolními. Ve vhodném interiéru se mohou vyjímat i tradiční kukačky. Chcete-li kromě hodin sledovat i meteorologické jevy či časové údaje z celého světa, můžete pozornost zaměřit na kombinované měřiče různého designového zpracování. Vždy se však dá o hodinách uvažovat jako o estetickém prvku domácnosti. Nekupujte první, které v obchodě uvidíte. Při výběru si pokuste představit, jaké výhody a nevýhody vám daný kousek nabízí.

Dříve než vyberete ty pravé

Výběr hodin by se měl kromě vzhledu řídit i několika dalšími faktory. V prvé řadě uvažujte o místě, kam chcete vybrané hodiny umístit. Hlučně tikající měřič vás pravděpodobně nebude těšit v ložnici, ale rušit by vás mohl i během klidného podvečera v obývacím pokoji. Nejčastěji bývají hodiny umístěny v jídelně či kuchyňském koutě. Tedy tam, kde se rodina schází u ranní snídaně a potřebuje hlídat čas k odchodu. Hodiny vám mají v prvé řadě pomoci být dochvilní. Jinak se stávají zbytnou dekorací.

Velmi důležité je, kdo se na hodiny bude pravidelně dívat. Pokud je členem vaší domácnosti starší osoba či člověk se zrakovými potížemi, nebudou ideální volbou hodiny s drobnými číslicemi na ciferníku. Máte-li v rodině malé děti, raději si nepořizujte hodiny s římskými číslicemi. Dítě se učí poznávat čas poměrně dlouho a mnohem snadnější je učit se tuto nezbytnou dovednost pomocí arabského ciferníku.

Potěšení pro vaše oči

Máte-li zálibu v umění, při výběru hodin se snažte držet racionální roviny. Skutečně se vám bude chtít každodenně luštit, kolik je hodin, na psychedelických hodinách inspirovaných Salvadorem Dalím? V neposlední řadě je užitečné podívat se, jak složitá je u hodin výměna baterií a jak složitý by byl v případě nutné opravy přístup k hodinovému strojku.

Pokud se vám nedaří v obchodech objevit originální hodiny, které by dokonale podtrhly váš interiér, nezoufejte. Alternativou je zakoupení hodinového strojku a ciferníku. Stačí jen trocha zručnosti a hodiny si můžete vytvořit ze starého slamáku, knihy se zajímavou vazbou či oblíbeného talíře po babičce. Výsledný efekt záleží pouze na vaší kreativitě.

Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, Profimedia

19.8.2015 12:05

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist