Bary a ostrůvky jako součásti kuchyní

Jistě se shodneme na tom, že kuchyň je nejsložitější místností v bytě. Její vhodný tvar se odvíjí od dispozic místnosti a na nás nebo na architektovi pak spočívá úkol, zaplnit ji vybavením tak, aby byly respektovány všechny bezpečnostní normy a její uspořádání bylo ergonomické.

119195-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

Ostrůvek můžete doplnit takřka ke každému tvaru kuchyně. Vyjímá se však nejlépe u rovných kuchyní. Nutností však je respektovat a dodržovat dostatečné vzdálenosti od kuchyňské sestavy. Ostrůvek poslouží stejně dobře jako pracovní plocha nebo jako mycí, či varné centrum. Jejich velkou výhodou je i to, že v nich získáte další úložné prostory.

Minimální doporučované rozměry ostrůvků jsou 90×60 nebo 90×90 cm. Aby byl ostrůvek opravdu stabilní, je někdy nutné uchytit jej k podlaze. Velmi efektně vypadá jeho propojení s barovým pultem anebo se sezením.

Bary slouží především jako dělící prvek mezi jídelnou a kuchyní, anebo také mezi kuchyníobývacím pokojem. Moderně a velmi stylově u nich působí takzvané posezení na vysoké noze. Bary je možné použít k jakémukoli typu kuchyně avšak s ohledem na její styl. Optimální výška všech barů se pohybuje mezi 110 až 115 cm. A právě na tuto výšku jsou vyráběny barové stoličky. Pro jednu barovou židličku je potřeba počítat se šířkou 50 až 60 cm. Optimální hloubka baru je 40 cm a jeho délka 150 cm.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Jednou z možností tohoto řešení je vyzděný bar. Barová deska se v tomto případě umisťuje  na zděnou zídku. Může být případně doplněná světelnou rampou. Zídka je samonosná a lze ji obložit například omítkou, lícovými cihlami nebo dřevem. Bar můžete postavit i z nábytkových komponentů. Bude vypadat lehce a může být i rozebíratelný. V tomto případě se zpravidla jedná o spodní skříňky, na kterých je horní deska připevněna pomocí barových nohou. Současný trh nabízí bohatou škálu různých barových noh, ale největší oblibě se těší nerezové. Záda skříněk je možné krýt barovou zástěnou, tu lze na pohledové straně opatřit obkladovými dvířky.
Pokud se bar nachází vedle průchodu, opatřete ho zkosenými hranami. Barové desky mohou být vytvořeny z materiálu identického s materiálem skříněk, ale také mohou být kamenné nebo ze skla.  Velmi moderní je sklo v různých úpravách.

Bar můžete velmi vhodně doplnit osvětlením. Na výběr máte rampu s bodovým osvětlením nebo hezké designové svítidlo. Tímto prvkem se bar opticky uzavře shora, a tak vznikne požadovaný předěl v místnosti.  Ve tmě je světlo velmi efektní a zároveň z baru vytváří  zajímavý interiérový prvek.

Barové pulty i ostrůvky do každé kuchyně“ a „ Výhody a využití kuchyňského ostrůvku“ jsou naše další články, které vás provedou touto problematikou.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: palitra.az, haven.altogetherhome.com, thehotel.gr, vrbo.com, homivo.com, citruz.in, blog.kitchendistributors.com, freshome.com, kitchen-furniture-info.blogspot.com, kitchendecorate.net, mulletcabinet.com, conceptualkitchens.com, airlase.com, bablos.pro.tc, planforhomedesign.com, diytrade.com, edesiakbs.com, interiorarcade.com

8.10.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist