Barvy obkladů vybírejte podle své povahy

Proč se někomu líbí divoké barevné kombinace a někdo dává přednost klidným barvám podzimu? Může za to naše povaha. Pokud se budete řídit charakterem své letory, pomůže vám to i při výběru barevných kombinací obkladů v koupelně.

122815-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: archiv redakce

Jsou lidé, kteří se neradi řídí pouhým instinktem. Nechtějí se nechat volně vést svými pocity. Pro ně odborníci servírují vhodné kombinace barev v závislosti na typu jejich povahy. Tak například melancholik často inklinuje k apatii, miluje pocit bezpečí. Jeho nejbližší barvou je modrá, která působí uklidňujícím, zdrženlivým dojmem, dává pocit harmonie. Nejbližší by mu měla být letní paleta barev, svoji modrou barvu by mohl doplnit odstíny červené, žluté a oranžové.

Flegmatik miluje klid a stálost. Jeho barvou je zelená, ročním obdobím podzim, případně léto. Jako doplňkové by měl zvolit teplé a povzbudivé tóny červené a žlutočervené.

Opačným typem je sangvinik. Je veselý a otevřený, někdy náladový, inklinuje spíše k optimismu. Líbí se mu odstíny žluté, miluje jaro. Jeho harmonizující barvou je fialová, která mu dodává někdy chybějící rovnováhu, obecně temnější tóny mu pomáhají krotit jeho temperament.

Poslední zmiňovanou povahou je cholerik. Bývá extrovertní, společenský, temperamentní. Jeho barvou je červená v těch nejdivočejších odstínech. Naopak doplňková modročervená zmírňuje jeho hyperaktivitu, jako další doplňkovou barvu by si měl vybrat sytě zelenou.

Kamenné obklady: Velká inspirtivní  fotogalerie.

 

Pomůže i kruh
Prakticky málokdo se splete, když se při výběru barev bude řídit kombinací barev ze základního barevného kruhu. Vrcholy jeho vnitřního – vepsaného trojúhelníku směřují ke třem základním barvám — k modré, purpurové a ke žluté. V protějším poli každé vybrané barvy pak stojí barva doplňková. Například k základní modré ji tvoří oranžovočervená, ke žluté fialová atd., přičemž základní barvy leží ve středním pásmu. Směrem ke středu jim světlejší odstín zajišťuje příměs bílé, opačným směrem se přidává černá.

Pokud budete vybírat dvojice doplňkových barev, vybírejte vždy barvu o stejné jasnosti – nemíchejte intenzity. Nechcete-li už různé barvy kombinovat, můžete použít různé odstíny – tóny téže barvy.

Text: Radek Starý
Foto: Ceramica Dimola, Ceramica Bardelli, Keraben, Viva, nezta.com, interiorsbybroadway.co.uk, studiorover.com, interiors-luxury.com, barcelonabb.com, rightmove.co.uk, awants.com, homedecoratorspace.com, nijimiki.com, iseecubed.com, home-designing.com, iseecubed.com, bathroomfitterssouthampton.com, hgtvremodels.com, onarchitecturesite.com, bathroomsandmorestore.co.uk, mrcentralheating.co.uk, davidgent.com, fashionandhappify.info, dosule.com, homevselectronics.com, interiorhousedesign.net, libertyfittingservice.co.uk, wistedsifter.com

23.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist