Barvy do ložnice – vybírejte s námi

Dobře se vyspat vůbec není jednoduché. Jelikož vše souvisí se vším, i kvalitní spánek má několik důležitých podmínek. Nemálo výzkumů již potvrdilo, že čím jsou lidé spokojenější s ložnicí a jejím zařízením, tím déle a lépe spí. Celosvětový průměr denně naspaného času je 7 hodin a 6 minut. Tentokrát se zaměříme na to, jak náš spánek a spokojenost s odpočinkem ovlivňují barvy v ložnici.

134778-1100x618.jpg Celá galerie 30 Zdroj: archiv redakce

Studená barvy výmalby například šedomodrá vám prostor ochladí. Naopak teplá žlutooranžová ložnici prohřeje. Rozdíl ve vnímání skutečné teploty může být díky barvám až 7°C! Proto se doporučuje vymalovat ložnici orientovanou na sever žlutě, je-li orientována na jih, zvolte spíše studené barvy, modrou, zelenkavou anebo podobné chladivé tóny.

Pokud tápete v tom, kterou barvu na stěny vaší ložnice vybrat, mějte vždy na paměti, že nejvíc ložnici barevně ovlivní hlavní barva, většinou použitá v největším rozsahu na stěnách, případně podlaze či nábytku. Pokud máme v ložnici tmavý nábytek, je třeba myslet na to, že v interiéru vypadá vždy robustně, proto by se měl používat pouze tam, kde je dostatek místa.

Velká fotogalerie jak vymalovat ložnici

Můžete si přímo vyzkoušet, jak se s dominantní, čili hlavní barvou ložnice dokážete sžít. Přímo si ji zkrátka otestujte. Namalujte na stěnu čtverec v této barvě a nechejte zaschnout, protože odstín se po zaschnutí vždy změní. Zkuste pak s touto barvou na stěně chvíli “žít“. A až poté se rozhodněte, zda tuto barvu opravdu chcete mít v celém pokoji.

Další barvy, které se v prostoru nacházejí, jsou barvy akcentní, které můžeme použít na části stěn, na čalounění, dřevěné vybavení či polštáře. Tyto odstíny mohou být tmavší anebo naopak světlejší než barva hlavní. Mohou být součástí celkové barevnosti tón v tónu anebo to mohou být barvy komplementární, vytvářející zajímavý kontrast.

Použít lze popřípadě ještě další dvě akcentní barvy, které fungují buď jako oživení či zpestření. Tyto akcenty se používají sice ve velmi malém množství, ale často plní tu nejdůležitější funkci: završují totiž design interiéru, a tak ho proměňují v ucelené malé umělecké dílo.

Diktát současné módy ložnicového textilu je jasný: syté barvy, tmavší odstíny, kombinace výrazných barev. Moderní ložnice září v červené, černé a bílé. Povlečení se dnes již nezastýlá a velkou oblibu si získaly i netradiční grafické motivy. Pokud zatoužíte po proměně ložnice, mnohdy postačí zakoupit si nové povlečení. Pár typů pro vaši inspiraci vám poskytne článek: Nová ložnice? Nové povlečení!

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie ložnic.

A závěrem ještě drobná připomínka: Chcete-li si ve své ložnici opravdu odpočinout a být s ní spokojeni: omezte v ní množství nábytku na minimum, zapomeňte na to, že byste do ní umístili počítač, televizi anebo žehlicí prkno! Stejně tak telefon nemá ve správné ložnici co dělat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: livingroompaintcolors.org, ebay.co.uk, homeklondike.com, arhdecoration.com, rexahome.com, thinkstock.com, homerenovations.about.com, homeklondike.com, decorationtrendy.com, bitque.com, easyliving.co.uk, tohop.com, interiorexteriorplan.com, bs2h.com, houzz.com, home-designing.com, harlequin.uk.com, decoholic.org, liftupthyneighbor.com, wedo-bedroomfurniture.co.uk, blog.terrysfabrics.co.uk

3.10.2013 4:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist