Barvou proti nudě aneb jak letos vymalovat?

Byla by škoda dopřávat pestré sladění pouze svému šatníku a zapomínat na interiér svého bytu či domu. Oblečte do nových barev i své bydlení. Vydejte se směrem netradičních kombinací anebo méně obvyklých barev. Svět barev je tak pestrý, tak proč trochu té pestrosti nedopřát i svému bytu.

119542-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: archiv redakce

Barvy dokážou opticky zmenšovat, zvětšovat, zklidnit i vzbudit vášně. Barvy mají svou symboliku i skrytý význam. Barvy se dají různě kombinovat a mají tu moc rozproudit v nás i v prostředí, ve kterém se pohybujeme, novou energii. Využijme tedy barvy a jejich moc ve svůj prospěch!

Dobrým typem se může stát takzvaný interiérový barevný akcent, což znamená, že pouze jedna stěna v místnosti bude vymalována výraznou barvou, zatímco ostatní barvy budou ve vzájemné shodě vymalovány jemnější barvou korespondující s barvou akcentní.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Pozor však musíte dávat zvláště u ohnivých barev a volit je raději jen na menší plochy. Červenáoranžová jsou barvy ohně, jsou symbolem vášně a energie a přímo z nich čiší nutnost navazovat kontakty. Hodí se všude tam, kde je nutné navodit pocit tepla, rozproudit motivaci anebo dodat jistou dávku adrenalinu. Odstíny zelené a hnědé naopak uklidňují, takže je dobré využít je například do ložnic a koupelen, jako do odpočinkových místností. Žlutá, meruňková nebo broskvová jsou barvami uklidnění, dodávají optimismus do svého okolí. Podporují lásku i tvořivost. Modrá a černá jsou barvy napomáhající soustředění a klidu k úvahám nad problémy. Bílá a šedá symbolizují chlad, čistotu ale i svěžest.

A pokud ani nyní stále ještě nevíte, jakými barvami vymalovat, zkuste například online design studio, kde si můžete vyzkoušet, jak by váš interiér po vymalování vámi zvolenou barvou vypadal. Vložíte pouze fotku a pak už přidáte jen barvu. Můžete si ale objednat i barevnou studii vašeho objektu.

A na závěr máme pro vás jeden tip, jak při malování šetřit barvou. Při penetraci neboli přípravě podkladu pro další nátěr můžete do penetračního nátěru přidat trochu barvy, kterou jste zvolili pro následnou malbu. Díky tomu uvidíte ihned vynechaná místa a zároveň v případě použití kvalitních, vysoce krycích barev velmi často ušetříte i druhý nátěr.

Barevné akcenty na stěnách“ a „Výrazné barvy v interiéru – jak je používat?“ jsou názvy našich dalších článků, které se věnují taktéž problematice barev v interiéru.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: og.mrhandyman.com, home1.org, decoideias.net, paintaa.com, sheknows.com, freedagg.com, burnthecandles.com, helenahomegallery.com, integrityfinishes.net, interiordesigngreensboro.com, adorable-home.com, decoratingcolorscheme.blogspot.com, hgtvremodels.com, axsoris.com, blog.protectopainters.com, lindaholtinteriors.com, freshomeideas.com, buzzle.com, iondecorating.com, jmjgraphics.com, thedecorologist.com, homerenovations.about.com, contemporaryinteriordesigns.com, colorspecialist-charlotte.blogspot.com, zafafi.com

17.6.2013 12:49

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist