Barva ložnice ovlivňuje nejen váš spánek…

Máte-li neklidné spaní a dlouhé usínání zkuste něco změnit v ložnici. Nemusíte hned kupovat matraci nebo dokonce celou postel, v některých případech stačí přestavět nábytek nebo změnit barvu v stěn.

14_p1110210flou-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Salone Internazionale del Mobile Milano

V ložnici se spí, a tak jsou důležité postel a matrace. To je sice pravda, ale na klidné usínání má vliv i okolí. Velkou roli hrají také barvy ložnice, kterým se taková pozornost nevěnuje a při tom mají na usínání, spánek a celkovou pohodu značný vliv.

Ložnici bychom měli vymalovat jemnými a tlumenými barevnými odstíny barev, nejlepší je béžová, jemně zelená, lehce fialová a světle růžová. Tmavé a agresivní tóny mají rušivé efekty, například sytě zelená nebo oranžová barva do ložnice opravdu nepatří.

V poslední době je trendem vymalovat několika různými barvami nebo několika odstíny jedné barvy. V takovém případě by se ale neměly použít víc jak čtyři barvy nebo odstíny. Jedna barva by měla být základní a tu by ostatní barvy měly jen doplňovat.

Konečný výběr barvy ale samozřejmě vždy záleží na osobním vkusu, ale nezapomeňte, že z ložnice ale vždy musí vyzařovat především klid a pohoda.

Barvy a nálada

Chladné barvy

Za tzv. chladné považujeme modrou, šedou a zelenou. Působí relaxačně, uklidňují a jsou pro klidný spánek ideální. I když jsou do ložnice chladné barvy nejlepší, kvalitu spánku nepokazí ani teplejší odstíny světle žluté nebo zelené, jemně růžové, broskvové nebo jemně fialové barvy.

Teplé barvy

Tmavě modrá, hnědá nebo tmavě červená barva působí teplým dojmem a jsou vhodné především pro ty, kteří prostě teplo mají rádi. V ložnici bychom s nimi ale měli spíš „šetřit“ a použít je jen jako doplňkové.

Neutrální barvy

Bílá, světle šedá a další podobné neutrální barvy jsou do ložnice také poměrně vhodné a velmi dobře se kombinují s dalšími odstíny studených nebo teplých barev. Jednu stěnu v takovém případě můžeme vymalovat třeba světle oranžově – tato barva podporuje aktivitu při vstávání. Neutrální barvy se také velmi dobře doplňují s nábytkem, lampičkami a dalším zařízením ložnice, které může být výraznější. Doplňky v tmavě červené, sytě modré nebo zelené, případně i purpurové barvě v ložnici vymalované neutrálními barvami opravdu perfektně vyniknou.

Vášnivá ložnice

Ložnice ovšem slouží nejen k spánku. Společnost LittleWoods provedla průzkum, ve kterém zjišťovala, jak barvy v ložnici ovlivňují milostný život. Výsledky jsou s obecnými doporučeními vymalování ložnice celkem pochopitelně v mírném rozporu.

Lidé se podle tohoto průzkumu nejčastěji milují v ložnicích vymalovaných purpurovou s lila hedvábným povlečením a fialkovými přehozy. Další v pořadí je pak fialová, červená, nebeská modř a růžová. Ložnice, kde převládá hnědá, bílá, béžová, šedá a zelená barva se v tomto průzkumu umístily na konci…

Podívejte se na proměnu hezké ložnice v dokonalou

14.9.2020 5:30 | autor: Zdeněk Urban

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist