Barva ložnice ovlivňuje nejen váš spánek…

Špatně spíte, probouzíte se i během noci a ráno se cítíte unavení? Nemusíte hned měnit matraci nebo dokonce celou postel – v některých případech stačí postel posunout nebo ložnici vymalovat.

Ložnice je místnost, která slouží především k odpočinku a relaxaci. Při jejím zařizování se většinou zaměřujeme především na velikost lůžka a kvalitu matrace. Barvě stěn a stropu už se taková pozornost nevěnuje, ale i ona má na usínání, spánek a celkovou pohodu značný vliv.

Ložnici bychom měli vymalovat jemnými a tlumenými barevnými odstíny barev, nejlepší je béžová, jemně zelená, lehce fialová a světle růžová. Tmavé a agresivní tóny mají rušivé efekty, například sytě zelená nebo oranžová barva do ložnice opravdu nepatří.

V poslední době je trendem vymalovat několika různými barvami nebo několika odstíny jedné barvy. V takovém případě by se ale neměly použít víc jak čtyři barvy nebo odstíny. Jedna barva by měla být základní a tu by ostatní barvy měly jen doplňovat.

Konečný výběr barvy ale samozřejmě vždy záleží na osobním vkusu, ale nezapomeňte, že z ložnice ale vždy musí vyzařovat především klid a pohoda.

Barvy podle temperamentu

Chladné barvy – Za tzv. chladné považujeme modrou, šedou a zelenou. Působí relaxačně, uklidňují a jsou pro klidný spánek ideální. I když jsou do ložnice chladné barvy nejlepší, kvalitu spánku nepokazí ani teplejší odstíny světle žluté nebo zelené, jemně růžové, broskvové nebo jemně fialové barvy.

Teplé barvy – Tmavě modrá, hnědá nebo tmavě červená barva působí teplým dojmem a jsou vhodné především pro ty, kteří prostě teplo mají rádi. V ložnici bychom s nimi ale měli spíš „šetřit“ a použít je jen jako doplňkové.

Neutrální barvy – Bílá, světle šedá a další podobné neutrální barvy jsou do ložnice také poměrně vhodné a velmi dobře se kombinují s dalšími odstíny studených nebo teplých barev. Jednu stěnu v takovém případě můžeme vymalovat třeba světle oranžově – tato barva podporuje aktivitu při vstávání. Neutrální barvy se také velmi dobře doplňují s nábytkem, lampičkami a dalším zařízením ložnice, které může být výraznější. Doplňky v tmavě červené, sytě modré nebo zelené, případně i purpurové barvě v ložnici vymalované neutrálními barvami opravdu perfektně vyniknou.

Barva ložnice a sex

Ložnice ovšem slouží nejen k spánku. Společnost LittleWoods provedla průzkum, ve kterém zjišťovala, jak barvy v ložnici ovlivňují milostný život. Výsledky jsou s obecnými doporučeními vymalování ložnice celkem pochopitelně v mírném rozporu.

Lidé se podle tohoto průzkumu nejčastěji milují v ložnicích vymalovaných purpurovou s lila hedvábným povlečením a fialkovými přehozy. Další v pořadí je pak fialová, červená, nebeská modř a růžová. Ložnice, kde převládá hnědá, bílá, béžová, šedá a zelená barva se v tomto průzkumu umístily na konci…

Text: Zdeněk Urban
Foto: Pixabay.com – ZdeUrb

30.9.2016 9:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist