Barrique – nábytek z dřevěných sudů

Nápady se cení a vyrábět nábytek z dřevěných sudů na víno je opravdu dobrý nápad, podobně jako využívání dřevěných palet. Ocenit takový dřevěný sud a využít ho mohou nejen vinaři a výrobci nábytku, ale i ti, kdož si rádi příjemně odpočinou na své zahradě třeba ve stínu stromu s odpolední kávičkou na stole.

Barikování je způsob úpravy a skladování vína v dřevěných sudech. Dubové sudy používané ke zrání jak červeného, tak bílého vína, dodávají při zrání tomuto lahodnému moku zvláštní aromatické látky. Barikování je rozšířeno v jižně položených oblastech Evropy. Podle původu dřeva, ze kterých jsou sudy vyrobeny, do vína jejich prostřednictvím přicházejí nejrůznější tóny chuti. Víno, které projde zráním v sudech barrique se běžně označuje jako barikované.

Opravdu dobrý nápad, který však u nás spíše čeká na svou příležitost, je využívat nepotřebné dřevěné sudy od vína k výrobě nábytku. Pravda, vinařských oblastí tu máme také dost, ale zatím u nás není rozšířeno používání sudů jako recyklovaného materiálu k výrobě nábytku, což je škoda, protože přináší poměrně značný potenciál v materiálu podobně jako dřevěné palety. Na nábytek z dřevěných palet jsme se v našich článcích již také několikrát zaměřili.

Dřevo použitých sudů se dá využít na desítky způsobů, a to jak pro interiérové, tak pro exteriérové účely. Mnohé možnosti vás možná napadnou, ale některé jsou velmi originální a přesto naprosto jednoduché. Pro inspiraci nahlédněte do naší fotogalerie u článku, kde vám nabízíme více než 40 možností využití barrique sudů.  Nemusí se jednat přímo o nábytek, ale i o různé doplňky do domácnosti, jako jsou například lampy, svícny, lustry anebo misky na ovoce atd.

Své využití tento nábytek nalezne v mnoha případech převáženě na zahradě, kde z něj můžete mít jak kompletní soupravu zahradního posezení včetně lavice, židlí, stolku, tak houpačku, pojízdný stoleček, lehátko na opalování anebo okrasnou nádobu na pěstování letniček či základ pro miniaturní kulaté jezírko.

Dřevo v interiéru: inspirativní fotogalerie

V interiéru se dá využít nábytek z dřevěných sudů v podobě chez longue, konferenčního stolku, barových židliček, dětského nábytku, ale i pelíšku pro vaše čtyřnohé domácí mazlíčky. S vyřazenými dřevěnými sudy se dají dělat opravdu doslova kouzla. A pokud si říkáte, že k dřevěnému sudu se přece jen nejvíce hodí víno, ani to není problém, můžete si ze sudu udělat nenápadný domácí bar anebo ukládací skříňku na sbírku vašich nejlepších vín.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: facobook.com, eco-elementsdesign.com, barnhouseproducts.com, orvis.com, bunteam.info, houzz.com, drumfurniture.com, greenproductsandgifts.com, finewoodworking.com, carlogarn.com, mutineermagazine.com, dornob.com, capewineroutebarrelfurniture.webs.com, lushome.com, prlog.com, etsy.com, paatriciadinsmore.ca, fdingsnapavalley.com, coolthings.com, hipcycle.com, recyclart.com, dernurbanliving.com, woodwork133.blog.fc2.com, greenstreamline.com, vinosofiaitalia.com, hudsongoodsblog.com, barrelrecycling.com, static.buytofit.com, sergetheconcierge.com

20.5.2013 4:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist