Barové pulty i ostrůvky do každé kuchyně

Vzhledem k tomu, že jsou na kuchyně kladeny stále větší požadavky, (ať už dispoziční, ergonomické či designové) jde vývoj kuchyňského vybavení, nábytku a zařízení stále kupředu. Neustále také stoupá popularita kuchyňských ostrůvků a barových pultů. Proč? Na to se zaměříme v následujícím článku.

131823-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Při rozhodování, zda vybavit vaši kuchyň pultem, či solitérním ostrůvkem, je dobré se držet následujících kritérií – funkce – styl – rozsah. Všechna tato kritéria na sebe vzájemně navazují, proto je dobré se při výběru doplňkového nosiče kuchyňské linky (desky) nad nimi zamýšlet jako nad jedním celkem.

Funkcí rozumíme veškeré požadavky, které by měl doplňkový nosič pracovní desky (pult či ostrůvek) splňovat aby uspokojil veškeré vaše nároky. Berte na vědomí, že to, co od pultu nebo ostrůvku očekáváte má zásadní vliv například i na to, jaká volba povrchové úpravy či materiálu bude pro nábytek nejvhodnější. Rovněž sem spadá i počet úložných prostor nebo případná instalace drátěného programu.

Styl samotného kuchyňského pultu či ostrůvku se zase odvíjí od prostorových dispozic a již použitých designových stylů a prvků interiéru kuchyně, do níž bude zasazen.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie


Rozsah v podstatě zahrnuje jak rozměry ostrůvku či baru, tak i umístění v prostoru. Bude solitérní ostrůvek stát kolmo ke kuchyňské lince, nebo jej umístíte šikmo napříč kuchyní? Napojíte pult na krajní hranu linky, nebo se jej rozhodnete připevnit v jiném místě pracovní desky? To vše náleží k rozsahovému kritériu.

A nyní se již přesuneme k samotným specifikacím jednotlivých druhů doplňkových nosičů kuchyňské linky. Máte na výběr z několika možností – kuchyňský poloostrůvek, solitérní ostrůvek, kuchyňský pult, barový pult a alternativní řešení.

Kuchyňský poloostrůvek

Sem spadají například typy kuchyní, kde některé části linky vycházejí do prostoru. V případě uzavřených kuchyňských setů se obvykle jedná o kuchyně do tvaru G nebo T. Naopak při řešení kuchyňských koutů,  jež se na jedné straně prostorově otevírají, jsou ideální kuchyně ve tvaru J. Vyčnívající rameno linky pak může tvořit například nenásilný předěl od obývacího pokoje. Tento apendix kuchyňské linky bývá nejčastěji využit jako prostor pro dřez, skříňku, varnou desku a nebo se také může jednat třeba jen o zvýšený barový pult či přihrádky na víno.

Barové pulty a židle fotogalerie


Solitérní kuchyňský ostrůvek

 

Zde je kuchyňská sestava pevně zabudovaná (většinou u stěny) a část pracovní plochy s nosičem (v podobě skříně, policového systému, potravinové skříně apod… ) stojí samostatně v prostoru a není propojena se zbytkem kuchyňské linky. Všestranná kompozice solitérního ostrůvku však vyžaduje větší prostor a ideálně by měl ostrůvek být obrácen směrem ke zdroji denního světla nebo k jídelní či obývací části. Mezi aktuální trendy patří například ostrůvek podélného tvaru, čímž vlastně vzniká paralelní kuchyně, která je opřena o stěnu pouze z jedné strany a protilehlou část linky tvoří ostrůvek.

Kuchyňský a barový pult

Zde hlavní rozdíl spočívá ve velikosti, respektive výšce samotného prvku. Kuchyňské pulty bývají mnohdy doplněny barovými židličkami – jsou vyšší a může jimi procházet například kovová nosná tyč. Barovépultíky“ jsou drobnější a perfektně se hodí do malých kuchyní , kde se dá potřeba jídelního koutu řešit například barovým stolem navazujícím na kuchyňskou sestavu. Pult by měl být ideálně zasazený do výšky běžného jídelního stolu. V případě obou pultů však platí, že pro pohodlné stolování je nezbytná šíře desky (linky) alespoň 50 cm. Ve frekventované kuchyni se dá deska k lince připevnit do závěsných systémů a v případě potřeby následně sklopit.

Alternativní řešení doplňkových nosičů

Do této kategorie spadají např. samostatné skříňky přizpůsobené potřebám dané kuchyně. Výhodou tohoto systému je, že většina dílů je zcela variabilní a kuchyňskou sestavu lze proto měnit dle aktuální potřeby. Kuchyň uspořádanou do linie můžete kdykoliv změnit na kuchyňostrůvkem a naopak. Běžnější je však kombinace pevné kuchyňské linky se solitérními kusy nábytku a s volně stojícími spotřebiči.

Text: Lucie Sýkorová
Foto: hote-ls.com,arhdecor.com,modern-decors.com,tktdw.com,countryliving.com,tntgranitefabrication.com

4.4.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist