Barevný a vlídný svět, to je dnešní bydlení

Už loňský milánský Salon nábytku víc než jemně naznačoval, že v bytě má být především útulno a pohodlno. Ten letošní to naplno potvrdil. A přidal celou škálu příjemných barev, které byt proteplí a pocitově změkčí

Příroda inspiruje

Opravdu hodně dlouho nebylo zařízení bytu tak příjemné a ohleduplné ke svým uživatelům jako nyní. Současný nábytek vás stylově moc neomezuje. Pokud si zrovna nepotrpíte na hodně velké a těžké kusy nábytku, které jsou opravdu hodně mimo čas a prostor, můžete si vybrat ty nejjednodušší tvary stejně jako nábytek, odkazující do minulých let dvacátého století. Ty jednoduché čisté tvary převažují, to ale neznamená, že vidíte jen strohé přímky.  Organické tvary, jaké nacházíme v přírodě, jsou oblíbené a ochotně přenášené k nám domů ve tvarech nábytku či doplňků, se stejnou úctou se zachází s přírodními materiály, kterým návrháři i výrobci dávají přednost.

Inspiraci vybranými postavami designu a architektury dvacátého století nikdo nepopírá, a současní tvůrci si z dvacátých, třicátých, padesátých, atd. šťastně vybrali to nejlepší, co se prostě osvědčilo. I proto má člověk v současných expozicích občas pocit, že přišel do domova svého dětství či rovnou na návštěvu k babičce.

5-cassina-lady-marco-zanuso-group-foto-3.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vítej, barvo, domů

Ano, váš byt může být dokonce hodně barevný, ale i šedý a bílý, s převahou dřeva, ba i s kovem a sklem. Určitě už v žádném případě nemá domov připomínat hotel, má být osobní a pohodlný, pohodlný … Tam směřují všechny snahy nábytkářů. K příjemným pocitům patří i ta barevnost. Spíš jemná, lehce přepudrovaná, neprovokující, i když se klidně kombinují třeba žluté a fialové či vínové tóny. Záleží přece na odstínu. A pořád jsou tu z hlavního proudu přitékající různé odstíny šedi, které vše usadí a harmonicky spojí.

5-cassina-antropus-marco-zanuso-amb-foto-2.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ideální je stejně mix barev i tvarů a byt, který dobře funguje. Nestudí, nebojíte se v něm pohnout a nadrobit, protože se tu dobře uklízí, i když není holý. Vzhled interiéru změkčují nejen vhodně volené pastelové barvy potahových materiálů ,  ale i příjemně zaoblené tvary a   pěkně aranžované dekorace. Tmavé tóny některého nábytku mají navíc oporu (a opozici) ve výrazných barevných křeslech, pohovkách, policích či vitrínách. Ano, i ostřejší barva se vedle pastelek objeví, důležité je dopřát jí neutrální prostředí, aby vynikla, ale neválcovala vás.

Důležité je, že barevný proud není úzký pomíjivý výstřelek, špičkové značky prostě mají v nových kolekcích barevná sofa, křesla, stolky i solitérní skříňky, a jimi zvolené barvy se obvykle dají vzájemně kombinovat.

kirk-wood-01-foto4.jpg

Zdroj: archiv redakce

Ti menší, kteří se letos neodvážili, se určitě vybarví příští rok, tak jako letos už kdekdo nabízel lavici-stolek, která ještě loni byla novinkou u těch renomovaných.

Text: Vladimíra Storchová
Foto: Salone Internazionale del Mobile Milano

18.9.2015 12:58

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist