Barevné trendy roku 2012

Ať už se chcete třeba jen nechat inspirovat anebo se chystáte doma malovat, případně jste se již pustili do bytové rekonstrukce, jistě vás budou zajímat aktuální barevné trendy pro letošní rok.

Je důležité mít určitý pojem o barevných zákonitostech, ale důležitější je spíše zásadní vztah mezi danými barvami a náladou. Určité barvy totiž mohou navodit rozmanité nálady a pocity. Naprostou jedničkou v současných trendech jsou neutrální odstíny. Jejich obrovskou výhodou je, že se s nimi velmi dobře pracuje a skvěle se kombinují. Jejich dokonalá univerzálnost je předurčuje k vrstvení, míchání a kombinování. Barvy v bytě je potřeba vnímat a slaďovat od barev stěn, přes nábytek až po dekorace.

Je chybou pohlížet na barvy neutrální jako na barvy fádní, mdlé anebo nevýrazné. Naopak, jejich devizou je elegance, jemnost a všestrannost.  Například umně vytvořený neutrální interiér se může stát podkladem pro vaši dekorativní tvořivost. Texturovaná podlaha sladěná s barvami stěn vám dovolí široký výběr v nábytkové části. A pokud i vybavení místnosti podržíte v odstínech neutrálních, pak to může být právě výrazná barevně kontrastní dekorace, která dá vašemu bytu jiskru a náboj.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

S širokou škálou vašich kreativních nápadů se můžete snažit vytěžit maximum právě i z neutrálních barev, zkusit za jejich použití vytvořit příjemnou atmosféru ve vašem interiéru. V našich současných roztěkaných dobách plných shonu by měly naše domovy přinášet do našeho světa klid a pohodu.

Pro neutrální barvy je vhodný princip, kdy si vybereme jednu barvu a poté pracujeme jen s jejími různými odstíny. Výsledkem bude monochromatický interiér. Výslednou barevnost pak jednoduchým způsobem oživíme přidáním textur a vzorů. Ty přidávají interiéru na vizuální i dotykové zajímavosti.

Berte také v úvahu typ nátěrové barvy, se kterou budete pracovat – lesklé barvy totiž odrážejí světlo a vypadají tedy i světleji než typy matné.

Šedá je ve své nejčistší podobě barvou neutrální, protože neobsahuje žádnou z barev. Také proto funguje tato barva jako skvělý doplněk všech ostatních jasných barev. Zkuste zvolit z palety šedých odstínů například světlounko šedou, nebo naopak tmavou uhlovou šeď.  Můžete vyzkoušet i barevný nádech fialově šedé nebo chladivou kouřově šedou barvu.

Současné barevné trendy vyzařují seversky chladné světlo, což působí vlídně a přívětivě.


 
Než zvolíte tu pravou barvu právě pro vás, inspirujte se na nejrůznějších místech, ystřihujte si nápady z časopisů a shromaždujte si je. Budou se hodit. Inspirovat se můžete v nábytkových centrech stejně jako ve filmu anebo i některá z historických ér může být inspirací právě pro vás. Stejně tak i naše články na toto téma s názvem: „Jak vybrat barvy do jídelny“ a „Barvy do ložnice“.

 
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: furniture.trendzona.com, modernhomedesigners.com, battistella.it, cheerall.com, panguripans.com, minimaltrends.com

2.7.2012 1:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist