Barevné stěny s efektem

Letní měsíce jsou jako stvořené pro obnovu nátěrů stěn v našich domovech. Teplé a suché počasí zkracuje dobu usychání a my tak zvládneme v klidu a pohodě vymalovat celý byt během několika málo dní. Ale pojďte tentokrát malovat s efektem.

Nemyslíme tím v žádném případě nějaké stylové oblečení nebo závratně drahé štětce, ale zajímavé techniky, které jinak fádní výmalbu dokonale ozvláštní. A jaké že můžete použít efekty?

Stěny s nádechem perleti nebo kovu
Tento způsob výmalby dodá vašemu domovu nádech luxusu a okázalosti. Použít k tomu můžete hned několik technik. Vyzkoušet můžete třeba přimíchat do barvy nebo glazury perleťové třpytky nebo drobné kovové částečky. Efekt jako takový je nejvíce viditelný při přímém dopadu slunečních paprsků, měli byste jej tedy použít v místnostech orientovaných na jih nebo jihozápad.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Stěny s narušenou strukturou
Tato technika je velmi zdobná především na větších plochách, volte jí tedy na celé stěny a vězte, že je poměrně náročná, takže pokud si příliš nevěříte, svěřte jí raději do rukou odborníkům. Principem je narušit povrchovou glazuru tak, aby vznikl co nejzajímavější efekt. Narušit jí můžete třeba rozmýváním, tedy nanášením barvy tahy štětcem různými směry a následným stíráním. Vytvoříte tak jedinečné obrazce, které jste mohli vidět třeba na cestách po Středomoří. Velmi zajímavý efekt vytvoříte také jednoduše pomocí houbičky namáčené do kontrastní barvy a zvládnete to docela jistě sami. Chcete-li vytvořit efekt struktury dřeva, pak použijte tahovou techniku, při níž pomocí tahového kartáče vytváříte rýhy imitující dřevo.

efekt-7.jpg

Zdroj: archiv redakce

Plastické povrchy
V dřívějších dobách velmi oblíbené a dnes znovu nalezené plastické povrchy mohou být velmi zajímavou a stylovou dekorací vašeho domova. Vytvořit jí můžete pomocí omítky, která je již sama o sobě strukturovaná, nebo za pomoci nátěru hladké plochy, přičemž do barvy nebo glazury přidáte dřevěné piliny či písek. Vytvoříte tak stěnu v oblíbeném 3D rozměru, která bude sama o sobě natolik zdobná, že už nebude vyžadovat žádnou další dekoraci.

Petra Martišková
Foto: dornob.com, architonic.com, 2interior-design.com, alexmoulding.com

16.7.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist