Barevné akcenty na stěnách

Některá období, a to nejen ta roční, nám připadají fádní a jakoby bez jiskry a náboje, proč jim tedy nedodat tu jiskru a potřebnou energii příhodnými barevnými akcenty. Barvy dodají místnostem na veselosti i temperamentu. Pokud zvolíme barvy oblíbené, jistě zažehnou i v nás potřebnou energii, která nám někdy v každodenním životě trochu schází.

Barva dokáže nejen vytvořit atmosféru, může rozčlenit místnost anebo akcentuje jednotlivé části interiéru. Podle toho jako barvu zvolíme, tak na nás samozřejmě bude působit. Barva může člověka uklidňovat, ale i rozčílit, může se postarat o harmonii v prostředí, ale zároveň i o napětí. Málokdo si však dovede s barvami hrát, a proto stále velmi často ve svých interiérech volíme bílou barvu a auta si pořizujeme černá, šedá nebo tmavě modrá. Barevnost není přitom otázkou věku ani stylu bydlení. S trochou představivosti a při současných možnostech počítačů si lze předem vyzkoušet v nejrůznějších vizualizacích, jak by náš byt vypadal, pokud bychom do něj umístili více barevnosti. Určitě by se pro každého z nás našlo i několik oblíbených barev, postačí k tomu jen kráčet s očima otevřenýma a myslí přístupnou ke změnám.

Barevné akcenty na stěnách místností se dají realizovat nejrůznějšími způsoby. Barvu do místnosti mohou vnést i textilie v podobě záclon, závěsů, potahů stěny, předělů místností. Nejčastější volbou jsou však vždy nátěry stěn.  Jak se tedy na tyto nástěnné barvy podívat trochu jinak? Zkuste použít třeba pruhy!

První a poslední pruhy, ať již jsou to ty vodorovné nebo svislé, by měly začínat v určité vzdálenosti od okraje. Tím dekor získá na prostoru.

Dříve chladná stěna ve vysoké místnosti může získat zcela jiný rozměr a podobu díky temperamentně pestrým pruhům z několika různých odstínů provedených například v matné disperzní barvě. Místnost po dokončení působí mnohem zabydleněji a navíc je odrazem vaší osobnosti.

Nástěnné dekorace – velká inspirativní fotogalerie

Extremně vysoký strop v místnosti může způsobit, že stěna vypadá nudně a fádně.  Široké červené pruhy provedené latexovou barvou stěnu zdůrazní a upoutají na ni veškerou pozornost.

Nezapomeňte, že barva vždy potřebuje světlo, hlavně ty výrazné odstíny budou mnohem působivější, bude-li na ně přes den dopadat světlo přirozené a večer je nasvítíme dobře směrovaným světlem umělým. Nástěnné barvy je možné nanášet na omítku, vláknité tapety, textilní netkané tapety, ale i na ražené papírové podklady. Zakoupit si však můžete rovnou i probarvenou omítku.
Barva také nabízí možnost vyrovnat nesourodé proporce, čehož docílíte tak, že jedna stěna se nevymaluje barvou až ke stropu, ale pouze do poloviny.

Jaké použít barvy v malém bytě“ je název našeho dalšího článku, který se pro vás může stát takovou malou nápovědou, jak realizovat změnu právě u vás doma.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: home-designing.com, quakerrose.com, demagz.com, bedroomwallcolours.com, cdn.homedit.com, homemu.com, 2.bp.blogspot.com, 3.bp.blogspot.com, hgtv.sndimg.com, cdn.homedit.com, interiorholic.com, cdn.blogs.sheknows.com, thelennoxx.com, dilshil.com

6.2.2013 1:39

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist