Banky nabízejí nízké úroky, ale o to vyšší chtějí příjem žadatelů!

Banky s hrdostí oznamují rekordně nízké sazby, ovšem oproti loňsku požadují výrazně vyšší příjem žadatele, a to o více než deset procent! Zatímco loni by vám stačil na úvěr ve výši 1,6 milionu korun se splatností dvacet let příjem 17 tisíc měsíčně, letos už je to minimálně 19 tisíc.

Ceny bytů se po velkém propadu v souvislosti s celosvětovou finanční krizí stále drží poměrně nízko, přesto na odbyt nejdou, podobně jako hypotéky. Zájem Čechů o bydlení je přitom často velký, ovšem na hypotéku díky svému relativně nízkému příjmu nedosáhnou. Banky chtějí mít jistotu a požadují vysoké krytí.

Buřinka a Reiffeisen stavební spořitelna chtějí nejvíce

Server iDnes zkoumal nároky na příjem  tuzemském hypotečním trhu a při modelovém příkladu žadatele o úvěr ve výši 1,6 milionu korun na dobu dvou let dospěl k tomu, že nejpřísnějšími poskytovateli u nás je Buřinka a Raiffeisen stavební spořitelna. Aby jednotlivec s výše uvedenou žádostí uspěl, musí si měsíčně vydělat přinejmenším 19 tisíc čistého a pak si může půjčit u těch nejméně náročných bank, tedy u Wüstenrot a Modré pyramidy. Buřinka, která je nejpřísnější, bude chtít ale více než 22,5 tisíce měsíčně. Velkou nepříjemností je nyní také půjčka od Raiffeisen stavební spořitelny. Ta totiž oproti loňsku přitvrdila ze všech bank nejvíce.

Snižování úrokových sazeb používají banky pro svou hlasitou reklamu, ovšem zpřísňování podmínek poskytování úvěru do světa zrovna nevytrubují. Když žádáte o hypotéku, nebojte se argumentovat nebo smlouvat. A pokud u své banky neuspějete, nevěšte hlavu a zkuste se poohlédnout jinde. Nároky na příjem jsou opravdu výrazně rozdílné!

autor: Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

3.6.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist