Banánovník (Musa)

Banánovník je rostlina dostupná pro každého, můžeme ji zakoupit i ve velkých hobby centrech. Vyžaduje poměrně snadnou péči, kterou zvládne každý, ale je to rostlina náročnější na prostor. Banánovník je oblíbený zejména pro svůj palmovitý vzhled, kterým přináší do bytu závan exotiky.

(Zdroj: archiv redakce)

Světlo: jasné, rozptýlené
Zálivka: přiměřená, pravidelně rosit
Péče: relativně snadná

Nejvíce rozšířený je zakrslý banánovník Musa acuminata, často známý i pod jménem Musa cavendishii nana. Tento druh pochází z Kanárských ostrovů a je pro domácí pěstování nejvhodnější. Dalším méně obvyklým druhem vhodným pro pěstování v bytě je Musa vellutina. Tento druh dosahuje výšky pouze 1,2 m a obvykle po čtyřech letech vytváří nepoživatelné plody. Po vývinu plodů výhony odumírají. Pro tento druh jsou charakteristické do červena zbarvené listy. Když rostlinu nakupujeme, měli bychom důkladně zkontrolovat její zdravotní stav. Zdravá rostlina má nové přírůstky a nepoškozené sytě zelené listy bez zahnědlých konečků.

Banánovníky mají velké oválné kožovité listy, které vyrůstají z mohutného kmene. Dosahují výšky až 2 metry a jejich listy mohou být až metr dlouhé a 30 cm široké. Dospělí jedinci (obvykle čtyřleté rostliny) kvetou v červnu až červenci a asi za čtyři měsíce vytvářejí plody. Po vývinu plodů mateřská rostlina odumírá.

Velká inspirativní galerie rostlin

Banánovník (Musa)
Banánovník (Musa)
Banánovník (Musa)
Banánovník (Musa)
Banánovník (Musa)
Banánovník (Musa)

Péče o banánovník není náročná. Na jaře a v létě vyžaduje běžnou pokojovou teplotu, 21 až 24°C, v zimě by teplota v místnosti neměla klesnout pod 16°C. Banánovník by měl stát na světle, neměl by být ale permanentně vystaven přímému slunci. Těmto podmínkám vyhovují nejlépe místnosti orientované na jih, případně jihovýchod.

Zálivku dopřáváme banánovníku přiměřeně, nedostatek vody způsobuje, že listy blednou a začínají usychat, na druhé straně nadměrné množství vody způsobuje zahnívání kořenů a kmene. Rostlina také vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, tu zvyšujeme pravidelným rosením. Pokud jsme rostlinu přelili, což je nejčastější chyba při pěstování banánovníku, musíme nechat kořenový bal důkladně vyschnout, případně rostlinu ihned přesadíme a omezíme jí zálivku. Banánovník rosíme pouze na list do té doby, než začne znovu růst. V zimě přizpůsobíme zálivku podle teploty v bytě, pokud je nižžší, zaléváme méně. V lětě hnojíme jednou za čtrnáct dnů hnojivem s vyšším obsahem dusíku a draslíku (vhodný je např. Floran), v zimě hnojení opět omezíme. Stále však udržujeme vysokou vzdušnou vlhkost. Ze škůdců se na banánovníku nejčastěji setkáme se sviluškou.

Banánovník kolem sebe hojně tvoří nové přírůstky, pomocí kterých ho můžeme snadno množit. Množení provádíme nejlépe na jaře a v létě, když rostlina rychleji roste. Odnože by měly mít alespoň pět listů a vlastní kořínky. Nové rostlinky opatrně oddělíme od kmene, zasadíme do substrátu obsahujícího rašelinu a necháme při teplotě 24 stupňů ujmout. Vydatněji zaléváme, dokud se neobjeví nové listy. Mladé exempláře banánovníku přesazujeme každý rok do úrodné zeminy složené z jedné třetiny kompostu, jedné třetiny rašeliny a jedné třetiny písku. Pokud už rostlina dosáhla námi požadované výšky, vyměňujeme každoročně pouze vrchní vrstvu substrátu a přitom dbáme, abychom nepoškodili kořeny. Manipulaci s velkými rosltinami si ulehčíme, pokud postavíme pěstební nádobu na misku na kolečkách. Tak můžeme s banánovníkem snadno otáčet, abychom dosáhli vzpřímeného růstu.

Pokud chceme, aby nám banánovník plodil, musíme mu zajistit ideální podmínky. Těmi jsou pro shrnutí: světlo, teplo, přiměřená vzdušná vlhkost a zálivka a dostatek živin (humózní půda, pravidelné hnojení a dostatečně velká nádoba). Pokud nemá rostlina ideální podmínky, vytváří plody později. Pro vývoj plodů není třeba květenství nijak opylovat, pouze v tuto dobu nesmíme s rostlinou otáčet. Plody se objeví asi za tři až čtyři měsíce po květech a dozrávají postupně. Po dozrání plodů již rostlina na stejném kmeni neplodí, musíme jí uříznout a nechat růst jednu z odnoží. V tuto dobu je vhodné banánovník také přesadit, abychom mu dodali nové živiny.

Publikováno: 14.09.2016

Mohlo by vás dále zajímat

Pěstování Banánovníku

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

RNDr. Vlastimil Rybka povídá o pěstování Banánovníku

Pěstování banánovníků

Pěstování banánovníků

Banánovník zakrslý

O pěstování banánovníku zakrslého. Jak o rostlinu správně pečovat, aby plodila.

Zimní zahrada

Rostliny, které nechcete nechávat přes zimu venku, zkuste strčit dovnitř a proč ne přímo do zimní zahrady.

Velikonoční kaktus

Přemek Podlaha a jeho host si povídají nejenom o velikonočních kaktusech.

Exotické užitkové rostliny

Mezi užitkové rostliny, které můžeme pěstovat doma, patří například kávovník, banánovník atd.

ČTĚTE DÁLE

Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné
Správné místo udělá vaše pokojovky šťastné

Květiny

Vhodné umístění květin rozhoduje o tom, jestli se jim bude dařit a zároveň je prospěšné i pro nás, abychom měli z jejich přítomnosti radost a užitek.

Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce
Zelené krásky, na nichž lze někdy vydělat statisíce

Květiny

Investice do květin se nejčastěji pohybují v řádech tisíců, ale na internetových burzách lze nakoupit vzácné pokojovky i za miliony korun.

Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků
Udělejte si podzim za oknem ještě barevnější. Vysaďte si podzimní květiny do truhlíků

Květiny

Květiny do truhlíků patří i na podzim. Pak je totiž podzim za oknem ještě hezčí. Můžete s nimi změnit celý balkon. Víte ale, jak je vytvořit? Poradíme vám.

Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám
Zelený čaj nebo česnek svědčí i řezaným květinám

Květiny

Péče o řezané květiny sice není žádná věda, ale existuje několik pravidel – když je budete dodržovat, vydrží jejich květy dlouho krásné a svěží.

Udělejte si z domova vlastní džungli
Udělejte si z domova vlastní džungli

Květiny

Městská džungle je trend nejen v pěstování květin, ale v tomto stylu si zařídíte celý domov, který bude plný zeleně a exotiky.

Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace
Do minimalistického interiéru zvolte minimalistické dekorace

Květiny

Minimalistická dekorace bude působit v minimalistickém interiéru příjemným dojmem. Výhodou takové dekorace je, že vydrží dlouho svěží.

Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci
Vytvořte si jednoduchou jarní dekoraci

Květiny

Jarní dekorace nám bude dělat radost mnohem delší dobu než uvázaná květina z květinářství. Je to díky použití aranžovací hmoty.

Pokojové rostliny moderním interiérům sluší
Pokojové rostliny moderním interiérům sluší

Květiny

Pokojové rostliny v interiéru podtrhnou celkový dojem a tvoří zelenou oázu, která prospívá tělu i duši. Hodí se ty velké i malé, často exotické.

Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce
Rakytník je vlastní zásobárna nejen vitaminu C a vyroste na každé zahrádce

Květiny

Rakytník je plný zdraví a vitaminu Ca daří se mu i na českých zahrádkách. Jeho pěstování není obtížné a produkty z něj nejen léčí, ale také skvěle chutnají.

Co potřebují pokojové rostliny po zimě
Co potřebují pokojové rostliny po zimě

Květiny

Stejně tak, jako nám lidem nebývá po dlouhé zimě často do zpěvu, cítíme se unavení a vyčerpaní, tak ani pokojovým rostlinám se nemusí touto dobou dařit právě nejlépe. Je na nás, abychom jim jejich životní prostředí vylepšili a dopřáli jim příval nové energie.

Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela
Jak správně pečovat o vánoční hvězdu, aby vám dlouho vydržela

Květiny

Poinsettie (vánoční hvězda) patří již mnoho let k nejoblíbenějším v zimě kvetoucím “pokojovkám”. Ať už je využijete pro výzdobu v moderním stylu nebo v klasických vánočních dekoracích, poslední týdny roku se bez nich prostě neobejdete. Abyste se z vánoční hvězdy těšili co nejdéle, dopřejte jí světlé a teplé stanoviště chráněné před průvanem a řiďte se šesti základními tipy pro správnou zálivku.

Jak nezahubit pokojovky během zimy
Jak nezahubit pokojovky během zimy

Květiny

Pokojové rostliny během každé zimy zažívají náročné období. Podmínky, které jim poskytujeme, se diametrálně liší od těch, které mají ve své domovině. A když se k tomu přidá naše přílišná péče, mají co dělat, aby vůbec přežily.