Balkon jako rozkvetlá i užitková zahrada

Záleží jen na vás, zda svůj balkon či terasu osadíte květinami a budete si užívat posezení ve svém koutku přírody, nebo ho využijete k vypěstování vlastní úrody. Podstatné je, že k tomu nepotřebujete velké investice ani speciální dovednosti. Stačí jen začít.

6203336_zahrada-ve-meste-1100x618.jpg Celá galerie 25 Zdroj: Hornbach

Pěstování na balkonech zažívá velký boom a poptávce se přizpůsobují obchodníci i šlechtitelé rostlin, a proto není problémem mít na balkoně vlastní ovocný strom. Mezi květinami a bylinkami si vyberete takové, aby byl vás koutek nejkrásnější a nejvoňavější. Abyste měli úspěch, vybírejte rostliny podle stanoviště.

Na slunce i do stínu

Jižní či západně orientovaný balkon je vhodný pro většinu zeleniny a ovoce. „Na slunné terasy lze vysadit středomořské rostliny nebo ty, které mají rády prudké sluneční světlo. Z bylinek to mohou být šalvěj, tymián, rozmarýn nebo levandule. Příjemnou jižanskou atmosféru jednoduše vykouzlí oleandr či olivovník,“ vysvětluje Daniel Brychta z Hornbachu.

Ze zeleniny se tam bude určitě dobře dařit rajčatům, paprikám nebo okurkám. Celodenní úpal nebude vadit různým druhům listové zeleniny jako rukola, špenát, či saláty, které vysadíte do truhlíků. Také jahodový špenát je nenáročná letnička vhodná do truhlíků. Listy využijete do salátů, pomazánek i dresinků a k přípravě „špenátu“, červené plody se podobají malinám a mají příjemně svěží chuť.

Z ovoce si můžete vypěstovat jahody nebo borůvky speciálně vyšlechtěné pro balkony. Také maliny i ostružiny v kultivarech nižších vzrůstů přinesou bohatou úrodu. Vzdávat se nemusíte ani dřevin – sloupkové odrůdy rybízu, angreštu nebo jablek, zaberou jen minimum místa a dorůstají výšky od jednoho do tří metrů.

Balkon umístěný na východní či severní stranu je stinný, proto se na něj hodí spíše sezoně kvetoucí rostliny v kombinaci s víceletými rostlinami. „Absolutní klasikou jsou fuchsie. Kvetou a daří se jim tam, kde jiné balkonové květiny chřadnou. Stín je vhodný také pro netykavku, oměj, zvonek, hortenzii, srdcovku nádhernou nebo begonii. Z bylinek se tady bude dařit mátě či pažitce, ale nemusíte se bát ani ostatních druhů,“ radí Daniel Brychta.

Pěstujte do výšky, zavěšujte

Na omezeném prostoru se počítá každý centimetr a je důležité praktické uspořádání plochy. Abyste využili co nejvíce místa, zvolte vertikální pěstování – vyberte si zeď natočenou ke slunci a na ni upevněte truhlíky a květináče směrem do výšky. Pokud potřebujete ušetřit místo, zavěste truhlíky ven na zábradlí, na stěnu anebo strop. Využijte závěsné systémy, vyvýšené záhony nebo si pěstírnu vyrobte z europalet.

Vlastníte-li větší balkon či terasu, nemusíte se ve výběru nijak omezovat. „Doporučuji například některé druhy jasmínu, dorůstá až do výšky půl metru, v květnu a červnu kvete do bíla a krásně voní. Pokud vlastníte střešní terasu, pořiďte si například venkovní ibišek. Oceníte jeho výšku 1–2 metry a celoroční záplavu květů,“ doporučuje Daniel Brychta.

Na prostorné terase se vyjímá olivovník, citronovník anebo durman – ten je sice krásný, ale prudce jedovatý (stejně jako výše zmíněný oleandr), takže pokud máte děti, tak raději sáhněte po citrusech. Dopřejte jim velký květináč, protože dospělý stromek může dosáhnout dvou až tří metrů.

Buďte kreativní

Buďte originální a k pěstování využijte to, co se vám nabízí doma. Mohou to být staré hrnce, hrnky, či mísy. K výsadbě lze využít vědro, tašku anebo třeba holínky. U netypických květináčů nezapomeňte, že všechny pěstební nádoby musí mít otvor pro odvod vody.

Aby se vašim rostlinkám dařilo, musíte jim dopřát kvalitní substrát a hnojivo určené pro daný typ rostliny. Zatímco rajčatům organické hnojivo výborně prospívá, ředkvičky nemusí plodit, pokud ho dostanou příliš.

V podstatě se rozlišuje mezi organickými hnojivy a minerálními. Organické hnojivo je ponecháno v přírodním stavu a má pomalejší účinek, zatímco minerální hnojivo je vyrobeno chemicky a může působit rychleji. Pro domácí pěstování ale raději použijte organická hnojiva nebo třeba žížalí vodu z domácího vermikompostéru.

Smyslem domácího pěstování je radost ze samotné činnosti a jistota, že víte, co jíte.

29.4.2019 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist