Venku bahno, uvnitř hygge aneb Jak přežít pošmourno

Odpověď je jednoduchá – v pohodlí! Zavrtejte se do deky, obklopte se polštáři, zapalte svíčky, vezměte pěknou knížku a hrnek dobré kávy a inspirujte se u Dánů, kteří jsou mistři v užívání si života.

hygge-1100x618.jpg Celá galerie 29 Zdroj: shutterstock.com

Pojem hygge pronikl do celého světa poté, co různé průzkumy odhalily, že Dánové jsou nejšťastnějším národem v Evropě. Tomu vděčí právě díky umění hygge. Výraz nemá český ekvivalent, nejvíce se mu blíží pohoda a útulno. Je to činnost nebo stav, kdy je vám dobře.

Koutek plný pohodlí

K tomu, abyste se doma cítili dobře, je potřeba mít své místo. Koutek, kam se můžete schovat před světem, ve kterém se obklopíte příjemnými věcmi, kde vám bude dobře samotnému i s přáteli.

Rozhlédněte se doma a vyberte si koutek, který bude jen váš. „Jednou z věcí, kterou potřebuje každý domov je hyggekrog, což se dá zhruba přeložit jako kout. Je to místo, kde se rádi zachumláte do deky s knihou a hrnkem horkého čaje,“ píše ve své knize „Hygge“ Meik Wiking, prezident Institutu pro výzkum štěstí.

Vytvořte si atmosféru

V chaosu a nepořádku se nikdy nebudete cítit dobře. Proto si kolem sebe nejprve ukliďte – odstraňte zbytečnosti, zaprášené sošky a suvenýry, které si doma pěstujete jen ze zvyku, roztřiďte je a odneste do bazaru. Ukliďte vše, co vás dráždí a ruší vaši pozornost.

Až budete mít uklizeno, začněte přemýšlet, co vám udělá nejvíc dobře, co vám zvedne náladu.

Jak se pohodlně posadíte? Bude vám vyhovovat křeslo, nebo si raději vyložíte kout matracemi, polštářky a koberečky? Pro pohodu vyberte koberce s vyšším vlasem, nejlépe shaggy, které jsou hřejivé a příjemné na dotek. Objemné deky a chlupaté polštářky jsou další nezbytnosti.

Drobnosti, co dotáhnou atmosféru

Venku je pošmourno, uvnitř příjemné teplo – a také světlo. I to je jednou ze zásad hygge interiéru. Dánové o tom vědí své. Od října do března je v severské zemi venkovní svět na světlo skromný, a tak nezbývá než zatopit v krbu, zapálit svíčky a lucerničky nebo zažehnout lampičku v hygge koutku.

Zkrátka se musíte obklopit příjemným teplým světlem, které nahradí slunce a zahřeje vás na duši i po těle.

17.2.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist