Babské rady pro čistý domov

Rady našich babiček aneb co se dá všechno vyčistit a uklidit bez použití chemických přípravků. Toto téma je stále nevyčerpatelné a neustále dokáže překvapit svými důmyslnými, jednoduchými a přesto tak účinnými nápady.

Bojujeme proti zápachu

Občas se vám stává, že harmonickou a příjemnou vůni vašeho domova naruší nečekaně odér, linoucí se z ledničky při každém jejím otevření? Pokud ano a nevíte si rady, co s tím, pak byste rozhodně měli vyzkoušet malý, dezertní talířek, či podšálek, na který vysypete obyčejný kypřící prášek do pečiva a vložíte jej do ledničky. Stejně účinná je také polovina rozkrojeného jablka – nezapomeňte oboje zhruba po 10 dnech vyměnit. Při výměně lapačů zápachu zkuste lednici vyčistit a důkladně ji vytřít hadříkem, namočeným v octové vodě. Obyčejná kuchyňská sůl zase dokáže zázraky, pakliže se vám na varné desce přiškvaří trochu rozlitého mléka, které silně zapáchá. Solí desku nedřete, pouze ji vysypte na skvrnu a nechte působit. Sůl pak dokonale absorbuje veškerý zápach. Stane-li se vám to, že začne nelibě zavánět vaše myčka nádobí, není nic snazšího, nežli čpavý odér odstranit pomocí slupky z čerstvého citrónu. Slupku stačí vložit do příborového koše vždycky před tím, nežli myčku spustíte.

Čištění náčiní

Pokud například taková prachovka není dokonale čistá a naopak sama připomíná chuchvalec prachu, nic moc s ní asi neuklidíte a prach akorát rozvíříte po místnosti. Zkuste ji přes noc namočit do džbánu s vodou a přidejte trochu glycerinu. Po usušení bude vaše prachovka krásně načechraná, čistá a měkká. Dřevěnévařečky se čistí velmi těžko, protože ve všech rýhách dřeva se usazuje mastnota. Když je před použitím ponoříte do studené vody, vsáknou méně tuku. I velmi tmavé vařečky budou opět jako nové, pokud je na noc dáte do roztoku vody s jednou sodou.

Ach ta voda

Je zvláštní, že náčiní a spotřebiče, které jsou takřka neustále ve styku s vodou je také potřeba občas vyčistit. Například konvice a termosky, na nichž se časem uvnitř vytvoří zahnědlé nánosy po kávě anebo čaji zase rozzáří a vydezinfikuje prášek do pečiva rozpuštěný ve vodě. 3 lžíce vody a jedna lžíce octa dovedou odstranit vodní kámen, usazený na nerezových a chromových součástkách kuchyně i koupelny. Stejný roztok ale můžete použít jako změkčovat tvrdé vody v pračce. Ocet hraje prim také při odstraňování zabarvených krájecích prkének, stačí je ponořit na noc do roztoku. Pokud máte v garáži zbytek petroleje, nebo v kosmetické taštičce zbytek odlakovače na nehty, pak vezte, že není lepšího čistidla na chromové povrchy, nežli právě petroleje, či acetonu.

Lucie Sýkorová

Foto: Houzz.com

19.9.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist