Azalky mohou kvést i v létě

Patří k nejočekávanějším signálům jara. Keře obalující se začátkem května záplavou pestrobarevných květů vylákají mnohdy do rozlehlých parků, jejichž jsou ozdobou, mnoho zimou zlenivělých milovníků dlouhých procházek. Krása je to bohužel velmi krátká. Na zahradě si ji ovšem můžete prodloužit výběrem vhodných druhů azalek.

117662-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jak je to vlastně s azalkami a rododendrony? Většina z nás v nich vidí dva různé keře, ve skutečnosti jde však o dva poddruhy jediného botanického druhu Rhododendron. Ostatně když si blíže prohlédneme květy s široce otevřeným trubkovitým kalichem, podobnost je zřejmá. Přesné odlišení azalek a rododendronů ponechme botanikům, pro zahrádkáře zjednodušeně platí, že rododendrony jsou stálezelené keře, zatímco azalky jsou buď opadavé nebo takzvaně poloopadavé, to znamená, že i když při velkých mrazech ztratí část listů, na jaře je bez potíží obnoví.

Velká inspirativní galerie rostlin

Bílá, žlutá, červená
Květy azalek mají nespočet sytých barev, některé jsou i dvoubarevné, žíhané nebo třeba růžové s bílých lemem, bílé s fialovým okrajem, oranžové se žlutými proužky. Vzhledem k tomu, že šlechtěním bylo vypěstováno na 10 000 hybridů těchto oblíbených dekorativních keřů, popsat všechny jejich barvy snad ani není možné. Květy jsou obvykle jednoduché, ale najdeme i načechrané plnokvěté hybridy, u nichž se tyčinky proměnily ve vnitřní okvětní plátky, někdy stejné barvy jako jsou plátky vnější, někdy naopak v jiném tónu, kouzelná jsou například japonské hybridy bílo fialová „Martha Hitchcock“ nebo růžově bílá „Kermesina Rose“, svému jménu dělá čest ohnivá  karmínová, opadavá „Satan“. Z opadavých jsou plnokvěté například růžová „Homebush“, žlutě korálová „Marry Poppins“ nebo lososovo oranžová „Cannon´s Double“.

Celý článek Azalky mohou kvést i v létě si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

21.5.2011 8:35

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist