Atypický rodinný dům, jeho cena a originální výtvarná koncepce

Na trhu s nemovitostmi dominují obchodní firmy nabízející s podporou silné reklamní kampaně typizované rodinné domy. Paradoxem zůstává, že ve výsledném součtu a v poměru cena kvalita, vychází mnohem zajímavěji zcela atypické novostavby z ekonomicky slabších architektonických ateliérů, kde je na rozdíl od velkých firem individuální řešení domu naprostou samozřejmostí. Kontaktní osobou stavebníka je tu odborník, tedy architekt, nikoliv manager prodeje. Jednu takovou novostavbu vám nyní představíme.

118117-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Úvodem
Rodinný dvoupodlažní dům s celkovou užitnou plochou 136m2 vznikl (a stále vzniká) v úzké spolupráci budoucího uživatele a architekta. Celková dispozice a interiér domu, jeho umístění na stavební parcele, orientace, výtvarná koncepce, stejně jako např. výběr použitých materiálů, je obrazem individuálních potřeb stavebníka.
V rámci plánované investice 2,3mil. Kč vznikl rodinný dům o celkové zastavěné ploše 81,5m2, užitná plocha je 136m2, obestavěný prostor 657m3. Dům je z třetiny podsklepený, v suterénu jsou dvě skladové místnosti (9,1 a 2,4m2)zpřístupněné betonovým schodištěm.
Faktický popis domu
V přízemí – po vstupu do objektu, se nachází přístupná pracovna (dílna, domácí práce), wc a hlavní obytný prostor, který obsahuje jídelní kout, kuchyňský kout a obývací kout. Z tohoto prostoru je možné vstoupit do suterénu se dvěmi komorami. Je odtud přístup i na zahradu. Technické zázemí je v chodbičce v suterénu, stejně jako plynová kotelna. Z obytného prostoru je také přístupná venkovní pobytová terasa. Hlavní schodiště do patra není od víceúčelové obytné části odděleno. V patře je z chodby přístupné sociální vybavení s wc, dva menší a jeden větší pokoj s šatnou. Součástí projektu je i kryté parkovací stání s komorou na zahradní náčiní (není součástí plošných a objemových kalkulací).
Materiály, sítě, technické řešení
Objekt je vytápěn plynovou kotelnou. Ohřev TUV je koncipován též pomocí plynu. Rozvody kanalizace, vody v objektu jsou standardní. Výběr zařizovacích předmětů bude řešen v dalších fázích, instalována byla pouze kuchyňská linka včetně spotřebičů. V objektu je použito sdružené vedení linek PC, telefonu, vnitřního telefonu. Střešní krytina je světle šedý cembrit s nízkou vlnou. Vnější plášť hrubá omítka, interiérové schodiště a terasa, venkovní prvky jsou dřevěné, stejně jako dveře či okna. Dřevo je použito i na strop v přízemí, kde doplňuje ocelové nosné konstrukce a tahokov.
Architektonický koncept
Parcela, orientovaná východo – západním směrem, má rozměry cca 60 x 17 – 31metrů. Základním kritériem byla bezprostřední blízkost bytového domu – novostavby, která je svým nadsazeným objemem mimo měřítko této obce. Vzhledem k tomu, že se nachází v jižním sousedství, bylo nezbytné hledat pro navrhovaný objekt místo, které by tento nedostatek kompenzovalo. Řešením bylo umístění objektu do východní části parcely, co nejdál od vstupu, za podmínky, že se většina obytných místností obrací na takto uvolněnou obytnou zahradou směrem na západ, ke vstupu a ke zmíněnému sousedovi se dům staví jakoby zády.
Pro vlastní návrh domu je určující propojení obývacího pokoje směrem vzhůru do ložnicové části. Dispozice je poměrně komorní a proto jen důsledná práce s prostorem mohla zajistit dostatečný obytný komfort. Optické propojení je tu řešeno pomocí tahokovu, který je použit jednak na podestu, tak i pro částečné oddělení schodiště od obytného prostoru. Celý ocelový transparentní objekt i se schodištěm tu působí jako prostorový element vsazený do dřevěné pohledové konstrukce stropu.
Pro interiér jsou určující přírodní materiály ve světlých tónech (marmoleum, přírodní smrk na stropě, buk na schodišti) v kontrastu s šedou ocelovou konstrukcí ocelového nosníku a tahokovu. V exteriéru dominuje hrubá červená omítka podtržená světle šedou střechou, oplechováním z rheizinku a nízkým betonovým soklem. I dřevěné rámy oken v sobě mají jemný tón červené.
V současnosti zbývá vysadit zahradu. Ta může být vnímána z jedné strany jako upravený dlouhý nástup do domu, ze strany druhé je to zahrada pobytová a okrasná určená svou jednoznačnou vazbou na obytné místnosti. Komunikace jsou z dusané hlíny.

Petr Haas

Foto Ondřej Beneš

PŘÍZEMÍ

číslo míst.
místnost
podlaha
stěny
strop
plocha místn. m²
01
ZÁDVEŘÍ
keram. dlažbaomítka, malbaomítka, malba
3.3
02
WC
keram. dlažbakeram. dlažbaomítka, malba
1.6
03
PRACOVNA
keram. dlažbaomítka, malbaomítka, malba
6.6
04
OBYTNÝ PROSTORkeram. dlažbaomítka, malbaomítka, malba
44
05
PODESTA
keram. dlažbaomítka, malbaomítka, malba
1.6
06
SCHODY
dřevěná konstrukceomítka, malbaomítka, malba
4.3
 

PATRO

číslo míst.
místnost
podlaha
stěny
strop
plocha místn. m²
07
CHODBA
keram. dlažbaomítka, malbaomítka, malba
8.3
08
KOUPELNA,WC
keram. dlažbakeram. dlažbaomítka, malba
5.8
09
POKOJ
koberec
omítka, malbaomítka, malba
11.6
10
POKOJ
koberec
omítka, malbaomítka, malba
11.6
11
LOŽNICE
koberec
omítka, malbaomítka, malba
15.4
12
ŠATNA
koberec
omítka, malbaomítka, malba
5.2
9.3.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist