Atypický interiér? Chce to nábytek na míru a individuální řešení. Inspirujte se

Podkroví, kulaté rohy, dveře otvírající se do sebe – to jsou jen některé problémy, na které můžete narazit při zařizování atypického interiéru. Sehnat do takových prostor nábytek, aby byl funkční a estetický zároveň, je někdy oříšek. Jedinou možností zůstane, nechat si vyrobit zařízení na míru. Za vyšší cenu tak získáte řešení, které bude přesně vyhovovat vašim potřebám.

Podkroví je častý oříšek

S praktickým a vzhledným využitím celé plochy podkrovních prostor si často poradí až zkušený designér. Lidé ale často dávají přednost zařizování svépomocí a pak pomůže držet se jednoduché zásady: „Zkosené stěny pokojů využijte pro nábytek na míru. Volit můžete i vestavné šatní skříně, které opticky ohraničí pokoj či komody, které přesně zapadnou pod úroveň střechy, záleží ale samozřejmě na úhlu střechy. Získáte tím více volného prostoru uprostřed místnosti, což oceníte zejména u obytných místností,“ říká architekt Petr Reksoprodjo z ateliéru Reproject.

Kulaté stěny jsou krásné, ale…

Kulatá okna nebo celé stěny postavené do oblouku vypadají fantasticky. Jestli je v nich okno, či je dokonce celá prosklená, je nejvhodnější variantou nechat celou plochu volnou a nechat vyniknout její jedinečnost. V případě, že je to jediné místo vhodné k postavení nábytku, musíte sáhnout po atypickém nábytku, který to bude respektovat a zároveň podtrhne tvar stěny. Volit můžete kulaté komody, stolky, gauče i postele. Problém není ani půloblouk, který oceníte především u pohovky nebo čela postele.

Dvoje dveře v rohu? I to jde řešit

V takovém případě je téměř vyloučeno použití klasických otočných dveří, aniž by nedocházelo k jejich vzájemným kolizím. Při současném otevření totiž do sebe mohou dveře narazit nebo o sebe zavadit tak, že se vzpříčí, což může vést k jejich poškození. „Nejjednodušším řešením jsou posuvné dveře do stavebního pouzdra. Ty při otevírání jednoduše zajedou do zdi, což vzájemné kolize vylučuje,“ říká pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti Solodoor, která se zabývá výrobou interiérových dveří a zárubní.

Posuvné dveře do zdi mají i další výhodu – značnou úsporu místa. „Posuvné dveře do stavebního pouzdra nezabírají na rozdíl od dveří otočných nebo posuvných po stěně v místnostech žádné místo. Prostor v jejich blízkosti tak můžete využít například pro umístění skříně nebo třeba květináče,“ radí Martin Dozrál. Také při jejich instalaci nevznikají žádné hluché rohy, které se jen špatně zařizují, protože obvykle zůstávají skryté za věčně otevřenými dveřmi.

Specifická dispozice

Specifické dispozice bytu a jeho pokojů si často žádají nábytek na míru. A někdy je třeba nechat vyrobit skutečně téměř vše, od kuchyňských skříněk až po botník na chodbě. Pořizovací náklady mohou být vyšší, ale následně oceníte pohodlí i prostor, který nábytkem na míru získáte. U sériově vyrobeného nábytku musíte často dělat ústupky a nakonec zůstávají v interiéru nevyužité prostory, protože tento typ nábytku většinou někde chybí a jinde zase přebývá.

U šikovně zvoleného nábytku na míru využijete prostor na maximum. „U netradičních dispozic bytu klienti či jejich bytoví architekti často volí jeden klíčový kus nábytku, jako je například postel, a tomu přizpůsobí zbytek interiéru pokoje,“ říká Jakub Šoufek z Johann Malle.

Novým trendem v obývacích pokojích a ložnicích je také pořízení projekční plochy na míru, která se stává dominantou pokoje a nahrazuje často běžnou televizi, protože nabízí vyšší kvalitu obrazu i zvuku. „Mnoho lidí si u nás zařizuje atypický interiér, do něhož nejprve umístí projekční plochu a té pak přizpůsobí zbytek obytného prostoru. Poslední novinkou v této oblasti jsou projekční plochy Black Diamond, které i ve světlých místnostech a za denního světla nabízejí obraz srovnatelný s nejkvalitnějšími televizními panely. Pak se při plánování interiéru nemusejí majitelé tolik ohlížet na to, kde jsou umístěna okna a kolik jimi padá do místnosti světla,“ uzavírá Ondřej Žatečka z firmy Audiopro, která tuto novinku v ČR distribuuje.

Rekontruujete byt? Poraďte se s ostatními na forum.living.cz

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Audiopro, Johann Malle, Solodoor, Reproject, Pinterest.com

18.2.2016 1:16

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist