Atrium – zajímavý architektonický prvek

Dnešní doba nám pro život obvykle nedopřává přílišný prostor, a tak se jej snažíme získat, kde se dá: na malých pozemcích, v jednopodlažní řadové zástavbě apod. Všude tam se dnes staví atriové domy. Jedná se v podstatě o otevřené nebo zasklené vnitřní dvory, které slouží k relaxaci, prosvětlení vnitřního prostoru anebo k jeho provětrání. V současné architektuře tvoří velmi významný prvek.

V novověké architektuře se pojmem atrium rozumí zpravidla zastřešený dvůr s prosklenou střechou. Pokud má střední část nezastřešenou, bývá tam takzvané impluvium, což je nádrž na dešťovou vodu. Světlo proniká do atria jeho nezastřešenou střední částí. Toto světlo využívají i okolní přilehlé místnosti.

Výstavba i údržba jsou samozřejmě spojené s vyššími náklady, a s tím je třeba počítat od samého začátku, čili od projektu.

Atria se uplatní stejně dobře v solitérních domech jako kdekoli jinde. Nemusí jít vždy jen o atriová obchodní centraluxusní hotely. Dokonce i tam, kde není hezký výhled, se může dům s atriem uplatnit. Majitelé atria získají lepší kontakt s okolím, přírodou a přitom jim nic nebude narušovat jejich pohodlí a soukromí.

Atrium může být tvarově situováno do pravého úhlu, ve tvaru písmene L anebo do tvaru podkovy. V obou případech vytváří soukromou oázu intimity pro své uživatele. Poskytuje možný vnější obytný prostor. V podstatě umožňuje jeho rozšíření směrem vně domu.

Stejně jako při výběru orientace střešních oken, i u atria je důležitá orientace směrem k světovým stranám. Ideálním se jeví být orientace na strany: jih, jihovýchod a jihozápad. Je jasné, že orientace na severní stranu by majitelům nepřinesla kýžený užitek z prosvětlení domu a navíc by ještě způsobila tepelné ztráty v důsledku nuceného přitápění.

V případě vyšších domů, je třeba pomýšlet na možné zastínění pozemku atriem, a tudíž je zvlášť důležité zaměřit se na tuto skutečnost již při tvorbě samotného projektu a nic neopomenout.

U atrií zasklených je ve spodních částech vytvářená obvykle železobetonová vana, která přivádí vodu ke zde umístěným rostlinám tím pádem i odkanalizování. Je také místem, určeným k vedení elektřiny. Pro dobrou izolaci zvukovou i tepelnou jsou využívána dvojskla. Z hlediska užívání jsou zasklená atria pravděpodobně nejvhodnějším řešením, zvláště pak, pokud zeleň uvnitř plní funkci zimní zahrady.

Tento fascinující prvek bydlení je však vykoupen vyššími pořizovacími i provozními náklady.

Pokud vás zaujalo čtení o neobvyklých architektonických prvcích, další zajímavosti přinášíme v článku: Neobvyklé bydlení: „Rozevlátá budova On the Flight Of Birds“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: architecture-buildings.com, openbuildings.com, 0349293.netsolhost.com, freeblueprints net, haveninteriors.blogspot.com, wolfvision.com, gaylordentertainment.com, tripwow.tripadvisor.com, archinspire.org, theluxhome.com, bridgingandcommercial.co.uk, bridgingandcommercial.co.uk, vivaldi-conservatories.co.uk, engwirda.wix.com, www10.aeccafe.com, archinspire.org, thomasreiner.pro, theluxhome.com, concordmonitor.com

13.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist