Aranžujeme obrazy v bytě

Jako bytové doplňky upřednostňujeme každý něco jiného. Někdo dá přednost holým stěnám, vyzdobí si byt například květinami, jinému se líbí byt s vlastnoručně vyrobenými dekoracemi, další má rád staré fotografie a nebo dá přednost obrazům. Aby se obrazy na stěnách dobře vyjímaly, je zapotřebí je vkusně uspořádat, vhodně nasvítit a také opatřit rámem.

123164-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: archiv redakce

Obecně pro obrazy platí, že by měly viset z jedné třetiny nad průměrnou výškou očí. Jinak už se můžeme řídit více méně dle vlastního vkusu, přesto bychom měli ještě dodržet několik dalších zásad.

Velmi dobrou pomůckou je rozložit si obrazy na zemi ještě před pověšením, než uděláme na zdech zbytečné zásahy. Aranžmá si tak sestavíme a hned poznáme, zda je rozložení správné. Dobře si ho prohlédneme.

Obrazy ve stejné velikosti a tvaru se budou skvěle vyjímat, pokud je pověsíme vedle sebe nebo nad sebe v dokonalém geometrickém tvaru.

Aranžování  – inspirativní superfotogalerie

Naopak různě velké obrazy rozvěsíme podél imaginárních čar, které protínají buď jejich střed anebo jsou vedeny u jejich horní či dolní hrany. Aranžmá pak bude působit harmonicky. Obvykle větší skupiny obrazů mohou vytvářet čtverec, ovál nebo kruh. Jistou alternativou může být uskupení obrazů kolem imaginárního kříže, který bude tvořit střed aranžmá.

Přímé osvětlení obrazů má svůj smysl i v dobře osvětlené místnosti. Přímo mířený proud světla totiž vždy vyzdvihne určitý prvek, v tomto případě obraz nebo skupinu obrazů. Existují speciální lampy přímo určené k osvětlování obrazů zespodu i shora. Tímto nasvětlením je obraz sice ozářen poměrně tlumeně, ale pozornost k sobě přiláká stejně účinně, jako by byl osvětlen halogenovou lampou. Originálně až rafinovaně působí osvětlení zezadu.

K zavěšení obrazů na zeď existuje kromě již osvědčených hřebíků i řada dalších možností. Lehčí obrazy můžeme na zeď připevnit doslova neviditelně, a to oboustrannou pěnovou lepicí páskou. Moderní interiéry si žádají méně tradiční řešení, a tak je možné k zavěšení obrazů použít například  hliníkové profily ve tvaru U, které slouží vlastně jako police. Na ty pak obrazy jednoduše postavíme a  opřeme je o zeď.

Obrazy – inspirativní fotogalerie

K zavěšení lze použít i obrazové konzole upevňující se na strop. Sladíme s nimi barevně strop. Obrazy visí na neviditelných nylonových nitích. Takto zavěšené obrazy můžeme posunovat do stran anebo měnit jejich výšku.

Obrazy do bytu – uvažujete o jejich pořízení?“ je název našeho dalšího článku zabývajícího se otázkou těchto interiérových dekoračních předmětů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: i01.i.aliimg.com, carmenguedez.com, furniture.trendzona.com, applieddesigngroup.com, ebarah.com, wallpaperscraft.com, bestlivingroomdesign.com, tktdw.com, bs2h.com, mosteleganthomes.com, designspiration.net, media.picfor.me, cdnimg.visualizeus.com, oilpaintings-sales.com, artcocktail.mallforarts.com, slim69.com, theabcart.com, verticallaunch.com, furniture.trendzona.com, artunika.com

26.2.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist