Aranžmá ve znamení pláže a města

Nezaměnitelná slaná vůně mísící se s pachem ryb. Tisíce drobných překvapení, které po sobě zanechává každý náraz vlny na pobřeží. V naší zemi moře nemáme, a pokud chceme výše zmíněnou atmosféru zakusit, musíme vážit dalekou cestu a vynaložit množství finančních prostředků. Květinový trend letošního léta s názvem Urban Beach (Pláž ve městě), nám nabízí alternativu. Jeho hlavním tématem je právě moře a všechno, co den za dnem vydává na pláž.

aranzma-ve-znameni-plaze-a-mesta-1-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia

I některá místa ve městě připomínají pláž, kam moře vyplavilo trosky vraků. Nuzné uličky a zanedbané plácky často evokují barevné koláže vytvořené z přírodních i umělých materiálů, na kterých se podepsala nepřízeň počasí. Směsici tvoří různé provazy, papír, knoflíky, sítě, obaly, igelit a guma. Tato koláž naplavených a větrem přivátých věcí je nejen překvapivým odrazem některých aspektů současné společnosti, ale i když se to může zdát zvláštní či neuvěřitelné, může být i zdrojem inspirace. Vzniklé koláže a obrazy jsou jedinečné a někdy se vyznačují podivnou krásou jakoby z jiného světa. Trend léta 2004 podtrhuje osobitost a jedinečnost vytvořených věcí, nejen u květinových aranžmá, ale tato tendence se prolíná i do módy a interiérů.

Aranžování  – inspirativní superfotogalerie

Z materiálů se v letním trendu objevují naplavené dřevo, staré barvené dřevo, plast, kov, příze, dráty a motouz, sítě a lana z přírodních i umělých materiálů, guma a gumové pásy, skelná a umělá vlákna, lahvové sklo, korek, recyklovaný hliník, uzávěry od lahví, kované železo, ocelový drát. Důležitými prvky jsou zejména provazy, uzly, sítě a loga z různých obalů. Přívětivější, útulnější dojem vytvářejí přírodní materiály zašlé působením mořské vody. Bizarní útvary vzniklé jakoby přirozeně, náhodně, nejsou ani dokonalé ani kompletní, ale jedinečným způsobem ozdobí interiér.

Základní barvou je modrá, různě intenzivní odstíny modré jsou vždy atraktivní. V trendu vévodí přírodní odstíny v barvách vody a písku, které kontrastují s nepřirozeně jasnými barvami. V aranžmá téměř vždy najdeme svěží odstíny modré nebo několik jejích odstínů v kombinaci s jinými barvami či teplými odstíny modré.
Na trendu je zvláštní nové použití různý log a obalových materiálů, některé vypadají vybledle a opotřebovaně. Jednoduché námořní motivy a proužky jsou potištěné různými logy a gumovými razítky. Mísí se použité a nové materiály.

Tento letní trend se samozřejmě projevuje i v aranžování květin. Květinová aranžmá vypadají téměř jako náhodně vzniklá. Řezané květiny a ostatní materiály jsou spojené a propletené díky použití tenkých větviček a travin, které vyplňují aranžmá. Hotové vazby vypadají jako převáté větrem nebo vyplavené mořem. Trocha nedokonalosti vyvolává dojem jedinečnosti. Hodnotu aranžmá zvyšuje skutečnost, že každé je unikátní.

Jako vázy slouží lahve jakéhokoli tvaru a z nejrůznějších materiálů, nejčastěji modré, šedé a kovově lesklé. Používají se i jednoduché skleněné vázy, které jsou inspirované obalovými materiály, například plechovkami.

Základními květinami letního trendu jsou Zantedeschia (kala), Limonium (statice, limonka), Ammi (pakmín), Curcuma (kurkuma), Delphinium (stračka), Lathyrus (hrachor), Papaver (mák) a Gentiana (hořec). Kombinovat se mohou s květinami jako jsou například Agapanthus, Astrantia, Echinops, Eremurus, Campanula, Scabiosa a různými druhy trav.

Zantedeschia neboli kala

Zantedeschia je známa pod zažitým názvem kala. Je to výrazná květina s atraktivními květy. Kala pochází z jižní Afriky, ve své domovině roste v mokřadech a na březích řek tropického a subtropického pásma. V roce 1687 se poprvé pěstovala v Nizozemsku. Existuje osm druhů, jejichž křížením vznikl velký počet nových odrůd s květy různých barev. Kromě tradičních bílých jsou nyní na trhu růžové, fialové až téměř černofialové, lila, žluté, bordó, ale i hnědooranžové a lososově zbarvené kaly. Můžeme vybírat i podle velikosti jejich květů, kaly s většími květy se výborně hodí do větších aranžmá, kaly s drobnými květy zejména do svatebních kytic. Zantedeschia možná vypadá jako každá jiná květina, ale pravda to v žádném případě není. Snoubí se v ní nenahraditelná výstřednost a současný styl, a je to jistě jedna z nejtrendovějších květin. Zároveň má krásné, jednoduché linie, takže vyniká i v prostých aranžmá. Jak již bylo zmíněno, používá se do svatební, ale i smuteční vazby.

Zvláštní efekty

Květy jsou velmi vhodné k řezu, ve váze vydrží velmi dlouho. Díky ohebným stonkům jsou ideální pro zvláštní efekty a zaplétání. Stejně jako u tulipánů se dá využít skutečnosti, že jejich stonek změkne, ponecháme-li květiny několik hodin bez vody. Pak je možno vytvarovat ho do požadovaného tvaru. Samozřejmě je potom nutné opět květině dodat vodu.

Řeč květin

Kala se dostala do Evropy na začátku 19. století. Zároveň byla dovezena i na Nový Zéland, kde se jí dařilo tak dobře, že velmi rychle zdomácněla. První kaly pěstované k řezu byly bílé a často se používaly jako smuteční květiny. V dnešní době existují i kaly v teplejších barvách – žluté, růžové i jiné – a květináři je s oblibou používají do veselých letních kytic a aranžmá. Kala má nezastupitelné místo v kyticích uvázaných podle trendu letošního léta. Díky ohebnému stonku je možné vytvořit dojem, že ji do aranžmá náhodou právě přivál vítr.
Tipy:

  • Výživa pro řezané květiny není nutná
  • Neumísťujte ji na přímé slunce, dbejte na to, abyste jí umístili v dostatečné vzdálenosti od zdrojů tepla
  • Používejte čisté vázy a vodu
  • Vodu vyměňujte každé tři dny

Ammi neboli pakmín

Tato jednoletá bylina ve tvaru deštníku pochází ze severní Afriky a Blízkého východu. V našich podmínkách se pěstuje buď jako součást okrasných květinových záhonů nebo k řezu. V Nizozemsku se někdy nazývá bílý kmín pro svou podobnost se žlutými okolíky oblíbeného koření. Pěstují se dva druhy – Ammi visnagaAmmi major. Je téměř nemožné je od sebe odlišit.

Vynikající řezaná květina

Ammi má půvabnou, přirozeně jemnou strukturu, která připomíná krajkoví. Pakmín se osvědčil i jako trvanlivá řezaná květina. Má poměrně dlouhou životnost ve váze, příjemnou lehkou vůni a vytváří romantické krajkové pozadí pro ostatní květiny v kyticích uvázaných podle trendu letošního léta Urban Beach.

Zubní hygiena

Podle kronik z 19. století měly květní stopky v okolíku ideální velikost a sílu, aby mohly sloužit jako zubní párátka. To byl zřejmě hlavní důvod, proč byla tato rostlina na zahrádkách tak rozšířená.

Sladce vonný hrachor

Hrachor vonný, Lathyrus odoratus, je jednoletá popínavá rostlina. Je jednou z nejstarších okrasných květin pěstovaných na venkovských zahrádkách. Je to nepochybně proto, že je téměř nevyčerpatelným zdrojem květů k řezu a také pro jejich nádhernou vůni. Lathyrus odoratus na konci 17. století na Sicílii objevil a jako první popsal páter Franciscus Cupani, ředitel jedné z prvních botanických zahrad v Evropě v Misilmeri, jihovýchodně od Palerma. V roce 1699 zaslal semena dalším botanickým zahradám, kde měl popínavý hrachor s velkými vonnými květy okamžitě obrovský úspěch.

Nekonečné množství barev

Květy hrachoru mohou mít různé barvy, od jasně modré, bílé, červené, přes fialovou, až po tlumené odstíny, jako například růžovou a lososovou. Některé starší odrůdy mají atraktivní dvoubarevné květy. K řezu jsou nejlepší asi 30 cm dlouhé květní stonky se třemi nebo více květy uspořádanými jako velké praporce. Do letních kytic hrachor vnáší slunce.

Neuvěřitelně krásný

Z hrachoru je možné uvázat nádherné, vonné jednodruhové kytice, ale stejně tak je vhodný do smíšených, hravých a přirozených kytic. Podle viktoriánské řeči květin kytice hrachoru říkala „nevěřím ti“.
Název Lathyrus je odvozen od řeckého lathuros, což znamenalo luštěninu, pravděpodobně hrách, kterému je hrachor blízce příbuzný. Odoratus znamená vonný.

Lathyrus se pro svoji jemnost a krásu často používá ve svatebních kyticích. Je velmi citlivý na nedostatek vody a v minulosti jeho transport působil problémy. Novinkou, která se začíná používat při jeho dovozu z nizozemských květinových burz, je speciální gel, v němž se květiny převážejí. Stonky květin jsou umístěny v sáčku s tímto gelem. Před zpracováním hrachoru v květinářství stačí gel ze stonků omýt. S takovou péčí vydrží květiny až deset dní. Gel je samozřejmě šetrný k životnímu prostředí.
Tipy

  • Doporučujeme přidat do vody malé množství výživy pro řezané květiny, podpoříte tím kvetení a omezíte množení bakterií
  • Vodu ve váze vyměňujte pravidelně
  • Je citlivý na etylén, proto jej umístěte v dostatečné vzdálenosti od zrajícího ovoce nebo neponechávejte v místnosti, kde se kouří
  • Hladina vody ve váze by neměla být vysoká.

Zdroj: Holandská květinářská kancelář

31.5.2004 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist