Ani mráz stavbu nezastaví

Stavět v zimě není nic příjemného, ale co dělat když je nezbytné pokračovat v začatém díle. Na trhu je řada přípravků, které zabrání rychlému tuhnutí stavebních směsí. Jedná se především o plastifikátory a mrazuvzdorné přísady.

Nízké teploty nemají šanci

Plastifikátory působí jako katalyzátor počátečních hydratačních reakcí cementu, zejména za nízkých teplot. Díky tomu je počátek tuhnutí a tvrdnutí urychlen a pevnosti betonu rychle vzrůstají, čímž se mj. zabraňuje poškození čerstvého betonu mrazem. Tyto chemické přísady však nejsou všemocné a nenahrazují požadovaná opatření pro betonáž za nízkých teplot. Jejich vlastnosti však umožní snížit množství záměsové vody až o 15%, což urychlí hydrataci cementu s pozitivním efektem vývinu hydratačního tepla. Použitím plastifikátoru má beton vyšší plasticitu, hladší plochu a vyšší pevnost. Plastifikátory se používají k úpravě prostého, železového nebo předpjatého betonu a omítek.

Proces urychleného vytvrzování je přímo ovlivněn druhem cementu či malty a venkovní teplotou. Proto je vhodné se informovat v technickém listě, pro který typ cementu či malty jsou plastifikátor či přísada vhodné a to včetně dávkování a způsobu přípravy. Kapalné přípravky se zpravidla přidávají do záměsové vody, práškové do hotové suché maltové směsi před přidáním vody. Výrobce plastifikátorů najdeme mezi řadou firem v oblasti stavební chemie .Mezi nejznámější patří Stachema, Sika, Mapei, ale i Raab Karcher nebo Kema z Havířova.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Náhrada plastifikátorů se nevyplácí

Profesionálně míchané směsi mají přesný poměr změkčujících a urychlujících složek, které podle složení působí buď při vyšších teplotách v létě anebo jiné, při klesajících teplotách pod bodem mrazu v zimním období. Takzvané nemrznoucí plastifikátory je doporučeno používat obvykle do mínus pěti a maximálně do mínus deseti stupňů Celsia. Přitom je nutné dodržet přesně daný technologický postup.

Běžně zavedená praxe ušetřit na stavbě pár korun vede drobné stavebníky k nahrazování značkových plastifikátorů snadno dostupnou chemikálií běžně používanou v domácnosti. Přidávat při míchání cementu do míchačky Jar nebo mazlavé mýdlo není neobvyklým jevem a přitom může být výsledná kvalita betonu velmi sporná. Plasticita betonu je sice výborná, ale s tuhnutím vznikne těžký problém. Směs betonu s Jarem napění, ale tak vlastně vznikne pórobeton, což není z hlediska pozdějšího zatížení plochy vůbec žádoucí a kromě toho směs před účinky mrazu stejně neochrání.

O tom, jak je metoda „domácích plastifikátorů“ rozšířena svědčí rozsáhlé diskuze, kde jedni „osvědčenou“ metodu obhajují a jiní se s ostatními dělí o špatné zkušenosti. Těm totiž nezbývá než začít znovu, od začátku.

Ať jsou zkušenosti s Jarem či mýdlem jakékoli, měli bychom  si na otázku, zda ušetřený peníz za kvalitní plastifikátor stál vůbec za to. Cement sice pěkně napěnil a nezmrzl, ale až na jaře své dílo zametete koštětem, budete pro změnu  pěnit vy.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem Cemix a Kema

15.1.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist