Alkohol vám v domácnosti ušetří čas, peníze i námahu

Alkohol může být v domácnosti velmi užitečný. Dokáže totiž pomoci i v případech, kde ostatní čisticí prostředky selhávají.

shutterstock_1968567046-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Čisto v koupelně

Až budete příště čistit baterie, vyzkoušejte líh. Alkohol se při kontaktu s povrchem rychle odpařuje, a proto čistí i dezinfikuje chrom, nerez či sklo, aniž by na nich zůstaly šmouhy. Nalijte trochu alkoholu přímo z lahve na měkký savý hadřík a otřete. Není třeba oplachovat, protože alkohol se odpaří.

Potřebujete-li odstranit zbytky lepkavého laku na vlasy ze zrcadla, líh je na to nejlepší. Stejně tak se hodí na čištění oken a skleněných povrchů. Ne náhodou je hlavní složkou většiny prostředků na mytí oken.

Čištění žaluzií

Alkohol skvěle čistí lamely žaluzií. Chcete-li práci rychle zvládnout, obalte plochý nástroj – kuchyňské kleště nebo obracečku do látky a zajistěte gumičkou. Namočte do alkoholu a pusťte se do práce.

Čistá okna a bez námrazy

Zamrzají vám v zimě okna? Omyjte je roztokem 125 ml (1/2 šálku) čisticího alkoholu na jeden litr vody, abyste zabránili vzniku námrazy. Po umytí okna vyleštěte, budou se navíc krásně lesknout.

Rozmrazení autoskel

Nejrychlejší způsob, jak ráno rozpustit námrazu ze skel auta, je naplnit láhev s rozprašovačem alkoholem a skla postříkat. Námraza se hned rozpustí a půjde snadno setřít.

Vždy čistý límeček

Abyste zabránili umazání límce make-upem či krémem z krku a otřete si před oblékáním krk alkoholem. Odstraníte veškerý přebytečný krém a navíc je to velmi osvěžující.

Skvrny od inkoustu

Dostal se na vaši oblíbenou košili nebo šaty inkoust? Zkuste skvrnu před vložením oděvu do pračky na několik minut namočit do alkoholu.

Čmárance permanentním fixem

Vyzdobil váš andílek stolní desku permanentním fixem? Pokud je vyrobena z nepropustného materiálu, jako je lamino nebo kámen, máte štěstí. Alkohol fix rozpustí, takže ho snadno setřete.

Zbavte se octomilek

Až příště uvidíte, že se v kuchyni vznášejí octomilky, naplňte rozprašovač alkoholem a postříkejte je. Mušky spadnou na podlahu, odkud je smetete. Alkohol sice patří mezi méně účinné než insekticidy, ale je to mnohem bezpečnější než stříkat po kuchyni jedy.

Povolte kůži na těsných botách

Ne vždy to funguje, ale určitě to stojí za pokus: Místa, kde vás nové kožené boty dřou, potřete vatovým tamponem namočeným v alkoholu. Pak se několik minut se v botách procházejte, aby se vytvarovaly podle nohy.

Vyrobte si ledový obklad

Problémem ledových obkladů je, že se většinou nepřizpůsobí tvaru místa, které potřebujete ochladit. Vyrobte si pohodlný ledový obklad smícháním jednoho dílu alkoholu se třemi díly vody v uzavíratelném plastovém sáčku a dejte do mrazáku. Až vás příště bude zlobit koleno, zabalte sáček s ledovou tříští do látky a přiložte ho na postižené místo a uvidíte, že krásně přilne k postiženému místu.

7.3.2022 11:30 | autor: Štěpánka Pilná

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist