Alergiky mohou na jaře trápit nepříjemné oční problémy

Na jaře nás trápí nejenom známá „jarní únava“, ale stěžujeme si často i na zarudlé a podrážděné oči. V tomto případě nemusí být příčinou infekční onemocnění, anebo celodenní sledování monitoru, ale začínající alergie.

V České republice se nejvíce vyskytují alergie na pyl, roztoče nebo prach, ale také například na srst zvířat. V současnosti trápí více než 30% Čechů nějaká forma alergie, přičemž téměř polovina alergiků se potýká i s oční alergií. Ta, pokud se správně neléčí, může trvale poškodit zrak.

Právě na jaře se problémy alergiků objevují v největší míře. „Mezi hlavní projevy očních alergií patří zánět spojivek, který se nejčastěji objevuje se sennou rýmou a nemusíte se s ním potýkat pouze na jaře. V tomto období má však nejzávažnější projevy, jež způsobují rostlinné pyly,“ říká primářka oční kliniky Lexum v Brně MUDr. Věra Kalandrová.

A jak se vlastně oční alergie projevují? Výrazné svědění, zvýšené slzení, oteklé oči, pocit cizího tělíska v oku, pálení, řezání a zarudnutí očí. „Nejdůležitější je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, případně pomůže podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňuji zarudnutí a otok,“ doplňuje primářka Věra Kalandrová.

Řada alergiků ovšem svou alergii vůbec neléčí. Neléčené alergie přitom mohou vést k závažným zdravotním potížím, kdy alergický zánět postihne i rohovku. To dokonce může vést i k postižení oka s trvalými následky na kvalitu zraku.

28.3.2018 11:40 | autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist