Alergici zbystřete! Poradíme, jak doma udržet čistý vzduch

Místo aby užívali jeho krás, musí alergici na jaře začít zobat antihistaminika, hlídat si počet kapesníků a schovávat se doma. Nejhorší ale je, že i do interiérů pronikají malé částečky pylů a alergik si neodpočine ani tam. Jak jejich přítomnost minimalizovat?

cisticka-vzduchu-panasonic_49595436946_30ca0d02d2_o-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Panasonic

Alergie trápí až třetinu populace a jejich počet se neustále zvyšuje, protože děti alergiků si s sebou nesou genetickou zátěž rodičů alergiků.

Je-li jeden z rodičů alergik, u dítěte je predispozice 30–40 %. V případě, že jsou alergici oba rodiče, zvyšuje se až na 70 %. Vliv mají ale i vnější okolnosti včetně životního prostředí.

Na vzestupu jsou potravinové alergie, nebezpečí ovšem číhá také venku i doma, kde nás nejčastěji ohrožují roztoči, pyly, plísně, zvířecí srst…

Kvetoucí příroda = velké trápení

Zrovna teď dostávají alergici největší nálož: Kvetoucí břízy, olše či duby způsobují velké trápení. Ani doma se před nimi neschováte. Pyl totiž proniká do místností nejen skrze otevřená okna, ale rovněž si jej přinášíme zvenčí na oblečení, vlasech, chlupech domácích mazlíčků…

Proto je třeba se zachyceného alergenu co nejdříve zbavit: převlečením oblečení, osprchováním a umytím vlasů anebo důkladným vyčesáním pejska.

Všudypřítomní roztoči

Domov si zařizujeme krásnými koberci, závěsy, polštáři, spíme na měkoučkých matracích. Jenže všechny textilie jsou domovem pro tyto malé „breberky“ patřící mezi pavoukovce. Milují teplo a vlhko, takže si doslova lebedí v lůžkovinách, ale i v plyšových hračkách, záclonách, závěsech či kobercích.

„Průměrný koberec může obsahovat až 1000 roztočů na jeden čtvereční metr. Ti se živí odumřelými kožními buňkami a během svého tříměsíčního života mohou vyprodukovat až 2000 trusových částic. Ty mají mikroskopickou velikost a vyvolávají různě vážné alergické reakce,“ upozorňuje Ing. Igor Pifka, odborník na technologie vysávání ze společnosti Dyson.

Způsobují rýmu, kašel a dýchací obtíže, jež mohou vyústit v astma, ale také ekzém, zánět spojivek, nekvalitní spánek či únavu. Obranou je pravidelné větrání lůžkoviny, vysávání vysavačem s HEPA filtrem, praní povlečení každý týden na 60 °C, a redukce textilií doma.

Domácí mazlíčci jako zdroj alergií

Většina lidí si myslí, že alergie způsobuje srst zvířecích mazlíčků – hlavně psa a koček, kteří se vyskytují téměř v každé druhé domácnosti. Projevy přecitlivělosti ale nevyvolává srst, nýbrž sliny, moč, kožní šupinky, peří či krev zvířat. Srst je tak pouze „transportérem“ zvířecích alergenů.

Zvíře v domácnosti může u alergiků způsobit rýmu, zánět spojivek, ekzémy, astma či kašel nebo bolesti hlavy.

Plísně – problém mnoha domácností

Tyto alergeny se mohou vyskytovat v různých částech domácnosti. Nejsou jen doménou vlhkých sklepů a koupelen nebo starých domů, ale týkají se i novostaveb. Mohou se skrývat za lištami podlah nebo na zdech zakrytých nábytkem či tapetami, takže o jejich přítomnosti nemusíme vědět – a zdroj rýmy, kašle, dušnosti nebo mykózy tak těžko odhalujeme. Proto je třeba dostatečně větrat a přítomnosti plísní předcházet.

Prevencí je také pravidelné vynášení koše a jeho vymývání, kontrola potravin v lednici a její čištění. Pokud ložisko plísně objevíte, vyzbrojte se dezinfekčními přípravky určenými k jejímu odstranění.

10 tipů na pomoc proti domácím alergenům

1. Vysavač s HEPA filtrem zachytává alergeny a vyfukuje čistší vzduch. Pomocí nástavců se dostanete i na těžko dostupná místa a můžete vysávat rovněž usazený prach na nábytku. Na trhu existují také speciální sady doplňků k vysavačům určené pro intenzivní odstranění alergenů.

2. Ložní prádlo je pro roztoče doslova líheň, proto si pořiďte speciální protiroztočové povlaky, jejichž struktura je tak hustá, že skrze ni drobní škůdci neprojdou. Také mnohem častěji perte – odborníci doporučují jednou za 7–10 dní při teplotě 60 °C. Používejte speciální prací prostředky proti roztočům nebo dezinfekce proti roztočům v tkaninách a matracích.

3. Abyste zlepšili soužití alergiků s domácími mazlíčky, pořiďte samočisticí kartáč, který vyčesává chlupy ze srsti zvířete a nasává je dříve, než se do prostoru rozptýlí alergeny.

4. Zbavte domov zbytečných textilií. Odstraňte ubrusy, přehozy, koberce, tapety i čalouněný nábytek. Jako stínění nepoužívejte závěsy ani záclony. Pro alergiky jsou proto ideální venkovní rolety či venkovní žaluzie, anebo meziokenní žaluzie.

5. Čistička vzduchu odstraňuje škodliviny ve vzduchu, alergici by se při výběru měli zaměřit na přístroje vybavené účinným HEPA filtrem. Ten zachycuje takřka 100 % velmi drobných pevných nečistot, ale i viry, plísně a další alergeny. Do místnosti se pak dostává pročištěný zdravý vzduch.

6. Zvýšená vlhkost napomáhá tvorbě plísní, ale i množení roztočů a dalších mikroorganismů. Tip: Udržujte vlhkost v domácnosti okolo 40–50 %.

7. Sledujte pylový kalendář. Aktuální pylové zpravodajství najdete na www.pylovasluzba.cz. V kritickém období si každý den myjte vlasy, na nichž pyl ulpívá, a perte častěji oblečení.

8. Větrejte často v místnostech, kde by se mohly tvořit plísně, například v koupelně, kde je vlhko, či kuchyni. Ale pozor si dávejte na větrání v pylové sezoně – větrejte brzy ráno nebo po dešti.

9. Ačkoliv pokojové rostliny jsou mnohdy užitečnými společníky, v případě alergiků se jim raději vyvarujte, obzvlášť těm kvetoucím, které jsou zdrojem pylů. Na hlíně se rovněž může tvořit bílý povlak plísní.
10. Z dětských postýlek také odstraňte plyšové, látkové či háčkované hračky. Pokud nechcete své ratolesti o takové hračky připravit, postupujte následovně: Dejte hračku na 24 hodin do mrazničky, čímž zabijete roztoče, pak ji vyperte, tím odstraníte mrtvé roztoče i jejich výkaly. Následně usušte v sušičce nebo na radiátoru, aby nezůstaly navlhlé.

28.4.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Více o tématu: čistička vzduchu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist