Africká inspirace v moderním designu

Afrika je v módě. Dokonce i nejslavnější pár století, princ William a Kate Middletonová udávali jako jednu z možností svatební cesty černý kontinent. Ať už jste byli na safari nebo ne, možná vás také okouzlilo naivní umění afrických domorodců. Proč si ho tedy nevyzkoušet kousek doma?

Pestré barvy tkanin, motivy pro nás exotických zvířat, tajuplné masky, kokosová a banánová vlákna, teakovéebenové dřevo – to vše jsou prvky, jimiž vytvoříte v pokoji atmosféru afrického kontinentu. Pomiňme aspekt, že to tak trochu připomíná britský koloniální styl a všimněme si raději toho, že řada obchodů (i internetových) dnes prodává originální výrobky z afrických dílen a pomáhá tak k alespoň nějakým příjmům často velmi bědně žijících lidí. Pokud tedy si tedy chcete vyzdobit pokoj v tomto stylu a přitom projevit dobrou vůli, hledejte právě takové obchody.

Motivy zvířecích kůží a kožešin. Jistě si nepořídíte pravou zebří nebo leopardí kůži, ale tkanina s takovým dekorem, ať ji využijete jako závěs, přehoz přes postel, kobereček nebo čalounění křesla, bude vždy asociovat exotickou Afriku.

Pestré hadříky s naivními obrázky z každodenního života, vyráběné batikovací metodou, jsou vlastně malým uměleckým kouskem, který na stěně bude působit jako obraz. Jednoduché stylizované obrázky žiraf, slonů, stromů nebo lidí se džbány na hlavách pak mohou zdobit závěsy, ubrusy, polštářky. Hodí se jak do obývacího pokoje, tak do ložnice nebo dětského pokoje.

Sošky zvířat i lidí najdete jak v obdivuhodně realistickém provedení, tak ve stylizovaném náznaku a dokonce i v jednoduché spíše karikující řezbě vhodné třeba do dětského pokoje. Základním materiálem je vždy teple působící dřevo, můžete si ale vybrat třeba štíhlého plameňáka z recyklovaného kovu nebo z téhož materiálu kuchyňský závěsnýdržák na úklidový papír s krokodýlem.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Nábytek rozhodně není pro domorodou kulturu typickým prvkem, tito lidé si vystačí ve svých příbytcích s málem. Pro nás Evropany jsou tu ovšem třeba krásné vyřezávané stolkyčerného ebenového nebo červeného mahagonového dřeva, styl pak doplní ratan na sedacím nábytku nebo třeba krabice z barevných korálků a volně do polic uložené zásuvky z kokosových a banánových vláken. To volné uložení má v zemi původu praktický význam – v tropické Africe je vlhké podnebí, vše tedy musí stále větrat, v uzavřených zásuvkách se hned usadí plísně, kterým se tu v teple dobře daří. U nás je to trochu nepraktické – do takových zásuvkových košů se hodně práší, ale třeba na časopisy nebo příbory a prostírání se budou hodit dobře.

Obřadní masky si do pokoje dají, stejně jako originální masajské bubny, už skuteční znalci afrického stylu. Většina masek byla původně určena pro komunikaci s duchy předků a zvířat a svou tajuplnost ve výrazu si ponechávají i v dekorativním provedení. Někomu se mohou tedy zdát poněkud děsivé, někdo si však právě proto zamiluje jejich zvláštní úsměvy a výrazy očí. Nejen bubny, ale i jiné domorodé hudební nástroje vyrobené ze dřeva a kůží jsou pak další prvek, podtrhující už spíše životní styl než jen dekorativní funkci. Pokud k tomu do svého afrického koutku přidáte ještě oštěp opřený ledabyle o stěnu, pak musíte být skutečný vyznavač kultury afrického kontinentu. V našem teritoriu to může působit značně exoticky, ale pokud své inspiraci rozumíte a cítíte ji, pak prosím, proč ne třeba africký koutek přímo ve vstupní hale vašeho domu.

Střízlivějším osobám lze doporučit pouhý náznak – na stěně v teplé barvě afrického zapadajícího slunce můžete třeba nad sedačku ve strohých liniích umístit tapetovací obrázek se siluetou africké krajiny se slony či žirafami. Nic pak nepokazíte jednou štíhlou soškou postavenou vedle dominantní velké palmy v rohu místnosti, která náznak africké inspirace výborně doplní.

Čtěte také:
Japonský design do vašeho interiéru – inspirujte se


Čínský design interiéru


Kouzelná atmosféra orientu, přímo u vás doma

 
Text: Gabriela Koulová
Foto: kabiza.com, acaciawoodcarving.com, theafricahome.com

12.7.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist