Advokát radí: Povodně a řešení škod

Vzhledem k tomu, že hladina řek opět stoupá a podle předpovědi počasí bude hůř, téma povodní a řešení škod je tedy stále aktuální. Pokud jste byli nedávnou povodňovou vlnou zasaženi nebo bydlíte okolo toku, kde vodohospodáři už varovně zdvihají prst, přečtěte si, jak řešit škody na majetku a k čemu vás opravňuje pojištění.

(Zdroj: archiv redakce)

Pokud i k vám domů v uplynulých dnech přišel na návštěvu, ač nezván, některý z českých vodních toků a současně patříte mezi šťastlivce, kteří mají pro tento případ uzavřenou pojistnou smlouvu, je právě vám věnován první díl našeho bleskového seriálu Po povodni.

Co mám pojištěno?
V prvé řadě je třeba ověřit, zda skutečně pojištěni jste. Pokud mezi věcmi, které voda odnesla, nebyly také pojistné podmínky, podívejte se do nich, jakým způsobem jste pojištěni.

♣ Je ve vašich pojistných podmínkách uvedeno, že jste pojištěni proti záplavě a proti povodni?

♣ Máte pojištěnu domácnost nebo nemovitost?

♣ Jak vysokou máte sjednanou spoluúčast?

♣ A co to všechno znamená?
Pojistná smlouva je smlouvou o finančních službách, ve které se pojistitel zavazuje v případě vzniku nahodilé události poskytnout ve sjednaném rozsahu plnění a pojistník se zavazuje platit pojistiteli pojistné. Úkolem pojištění je finanční eliminace důsledků nahodilosti.
Spoluúčastí rozumíme částku, dohodnutou stranami v pojistné smlouvě, kterou se v případě pojistné události podílíte na pojistném plnění. Jde tedy o částku, kterou se na úhradě škod podílíte ze svého.

Povodně a záplavy jsou tzv. živelními riziky spadajícími do neživotního pojištění, podobně jako krupobití, požár nebo úder blesku. (Na okraj „potopou“ je naopak zpravidla myšlena „potopa světa“, a to ve významu mytologickém. Na potopu není tradičně myšleno při sjednávání pojištění, v takovém případě se doporučuje započít se stavbou velké lodi.)
Povodní se zpravidla rozumí přechodné zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových vod, při kterém voda zaplavuje místo mimo koryto toku. Záplava pak znamená, že dojde k vytvoření souvislé vodní plochy, která po určitou dobu stojí nebo proudí v místě pojištění.

V pojišťovnictví bývá rozlišován charakter a rozdílný způsob vzniku povodně (vylití vody z břehů) a záplavy (způsobené dešti, sněhem apod., a to bez souvislosti s vodním tokem, který ani není podmínkou vzniku záplavy). Musíte si však ověřit ve vašich pojistných podmínkách, zda jak jsou tyto pojmy definovány ve vašem případě a současně, zda jste opravdu pojištěni na oba tyto případy. V některých smlouvách totiž bývá pojištěno jen jedno z těchto rizik.

Pojištěnu můžete mít jednak domácnost (vybavení domácnosti sloužící jejím členům), jednak nemovitost (rodinný dům, chatu atd.). Jednoduše řečeno, máte-li pojištěnu toliko nemovitost, pak vám bude pojišťovnou uhrazena taková částka, abyste měli kde bydlet. Pokud máte naopak pojištěnou pouze domácnost, dostanete finanční kompenzaci jen za vybavení.

Jestliže pojistnou smlouvu doma nedohledáte, není třeba zoufat. Stačí, pokud si pamatujete, u které pojišťovny jste byli pojištěni, tuto pojišťovnu kontaktujete a ta sama vaši pojistnou smlouvu dohledá.
Pojištěn jsem. Co dál?
Jestliže již víte, že jste pojištěni a vaše pojištění kryje povodně a záplavy, doporučujeme následující postup:

♣ 1. Čiňte veškeré kroky k zabránění vzniku dalších škod; a zachraňujte!
Každý má v souladu s ust.  § 415 občanského zákoníku povinnost počínat si tak, aby nedocházelo ke škodám na zdraví, na majetku, na přírodě a životním prostředí. Podle ust. § 417 pak každý, komu škoda hrozí, je povinen k jejímu odvrácení zakročit způsobem přiměřeným okolnostem ohrožení.
Podle ust. § 32 zákona o pojistné smlouvě vynaložíte-li účelně náklady na odvrácení vzniku bezprostředně hrozící pojistné události, nebo na zmírnění následků již nastalé pojistné události, případně jste-li nuceni vynaložit náklady z hygienických, ekologických či bezpečnostních důvodů při odklízení poškozeného pojištěného majetku nebo jeho zbytků, pak máte nárok nejen na náhradu takovýchto zachraňovacích nákladů, ale také a na náhradu škody, kterou jste v průběhu zachraňování utrpěli. Výše náhrady zachraňovacích nákladů může být sice ve vaší pojistné smlouvě omezena, avšak výše limitu zachraňovacích nákladů na záchranu života nebo zdraví osob nesmí být nižší než 30 % sjednané pojistné částky nebo limitu pojistného plnění.
Uchovávejte proto veškeré doklady o nákladech vynaložených na likvidaci škody či na předcházení dalších škod.

♣ 2. Nahlaste pojišťovně  i h n e d  vzniklou škodu, ať již telefonicky, písemně, nebo osobně na pobočce
♣ 3. Je-li to možné, poškozené věci ponechejte v původním stavu, aby je mohl zaměstnanec pojišťovny prohlédnout
♣ 4. Pořiďte komplexní fotodokumentaci zasažené nemovitosti i všech poškozených věcí,
♣ 5. Shromážděte veškeré dostupné doklady, které se k majetku vztahují (daňové doklady, kupní smlouvy, výpisy z účtů, záruční listy)

♣ 6. Vyhotovte soupis poškozeného a zničeného majetku, s uvedením jeho ceny, staří, a rozsahu poškození; pokud k majetku neexistuje žádná dokumentace, pak pod soupis věcí napište čestné prohlášení, že jste tyto věci vlastnili, tento soupis je vhodné doplnit o podpis sousedů nebo jiných svědků
♣ 7. Požádejte pojišťovnu o uhrazení zálohy na plnění

A pokud jsou moje škody opravdu vysoké?
Pokud byl zasažen majetek velkého rozsahu a vy se obáváte, že výše popsané kroky nebudou dostatečné a v okamžiku, kdy se dostaví zaměstnanec pojišťovny, již nebude možné škody dostatečně prokázat, doporučujeme sepis exekutorského zápisu dle ust. § 77 exekučního řádu.
Exekutor na žádost každého sepíše exekutorský zápis o osvědčení skutkového děje nebo stavu věci, například stavu nemovitostí, bytů a nebytových prostor, jestliže jimi mohou být prokázány nároky v řízení před soudem nebo jiným státním orgánem a jestliže se skutkový děj udál v přítomnosti exekutora nebo jestliže se exekutor přesvědčil o stavu věci.  Takto pořízený exekutorský zápis je veřejnou listinou, kterou se prokazuje pravdivost toho, co je v ní osvědčeno nebo potvrzeno.

JUDr. Pavlína Uhlířová, Ph.D., advokátka

Advokát radí: Povodně a řešení škod
Advokát radí: Povodně a řešení škod (Zdroj: archiv JUDr. Pavlíny Uhlířové, Ph.D.)

Advokát, specializující se na mezinárodní právo soukromé a obchodní, právo stavební a správní. Poskytuje dlouhodobě právní pomoc v oblasti stavebního práva především stavebním úřadům ve všech oblastech jejich činnosti.
WEB: www.pravnizastupce.cz
E: uhlirova@pravnizastupce.cz
T: +420 731 037 288

Publikováno: 30.10.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Otázky a odpovědi na téma pojištění odpovědnosti

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lze se pojistit i pro případ, že by na dovolené mohlo dojít nešťastnou náhodou k poškození vybavené zámků nebo muzea?

Jaké pojištění je nejlepší proti přírodním živlům?

Vztahuje se na poškození zahrady kroupami také pojištění domácnosti? Je možné pojistit dohromady byt a chatu?

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Poradna s ČPP 4. díl

Listárna se specialistou pojišťovny

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Stepní partie na zahradě

Jak pěstovat stepní rostliny na zahradě poví Zdeněk Zvolánek.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.