Advokát radí: Jak zrušit stavební uzávěru

Připravili jsme pro vás online právní poradnu, která bude mapovat problémy související s výstavbou a rekonstrukcí. Ke stažení budete mít k dispozici různé formuláře a dokumenty, jejichž vytištění vám ušetří cestu na úřad. Také pohlédneme mezi řádky některých zákonů a poradíme, co dělat, když nad vámi vítězí úřední šiml.

136021-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pan Zoufalý se dnešního říjnového rána probudil jako obvykle v dobrém rozmaru. V 5:00 ho probudilo popelářské auto, od 6:15 pak dům začal jako tradičně rezonovat ozvěnami kroků a vibrovat projížděním dvou rychlostních výtahů unášejících jeho sousedy za jejich každodenními cíli. Pan Zoufalý nemohl v této chvíli opět nepomyslet na svůj krásný stavební pozemek, nacházející se v malebné a hlavně tiché lokalitě, která má jen jednu vadu na kráse. Ona lokalita se nachází v území stavební uzávěry, a pan Zoufalý si tak na svém pozemku postaví nanejvýš psí boudu. Pan Zoufalý cítí osten křivdy, neboť stavební uzávěra byla přijata z důvodu plánované výstavby obchvatu města, avšak město nedávno pro nedostatek prostředků od úmyslu výstavby obchvatu upustilo, bohužel však stavební uzávěru nezrušilo.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie záclon a závěsů.


Pro ty z vás, kdo mají stejný problém jako pan Zoufalý, máme dobrou zprávu. Je možné, že jste z této situace zoufalí zcela zbytečně a s trochou štěstí máte naději, že již v lednu příštího roku uzávěra na vašem pozemku nebude a již příští rok budete moci začít kopat základy pro svůj vysněný dům, oázu ticha a klidu.

Nyní vám rádi poradíme, za jakých podmínek a jak můžete zrušit stavební uzávěru.

V prvé řadě je třeba se zastavit u samotného pojmu stavební uzávěra. Jde o opatření obecné povahy, jehož cílem je zachovat konkrétní území ze stavebního hlediska po přechodnou dobu v určitém stavu pro budoucí využití. Stavební uzávěra omezuje nebo zakazuje v nezbytném rozsahu stavební činnost ve vymezeném území, pokud by mohla ztížit nebo znemožnit budoucí využití území podle připravované územně plánovací dokumentace, jestliže bylo schváleno její zadání, nebo podle jiného rozhodnutí či opatření v území, jímž se upravuje využití území (v souladu s ust. § 97 zák.č.: 183/2006 Sb., stavebního zákona). Přitom každý, kdo tvrdí, že byl na právech zkrácen jakýmkoliv opatřením obecné povahy, je oprávněn podat návrh na zrušení takového opatření. Tento návrh se podává k soudu, který má na vydání rozhodnutí pouhých 90 dnů.
Pan Zoufalý tak může v prvé řadě vyzvat příslušnou obec ke zrušení takovéto stavební uzávěry, jejíž význam již pominul. Nevyhoví-li obec výzvě dobrovolně, může se obrátit na ochranu soudní. Místně a věcně příslušným soudem k projednání takového návrhu je krajský soud v tom kraji, v němž je stavební uzávěra vydána.
V návrhu na zrušení stavební uzávěry musí být především specifikováno, z jakého důvodu se navrhovatel cítí být na svých právech dotčen. V daném případě půjde zejména o nemožnost svobodně užívat svůj majetek. Pan Zoufalý může plasticitu svého utrpení podtrhnout vylíčením útrap spojených s bydlením v malém bytě v panelovém domě, mezi které patří zejména obtěžování permanentním duněním techna, otřesy příklepových vrtaček, vytí bezprizorních psů a zvuková spoluúčast na tělesných pochodech spoluobčanů. I soudci jsou totiž jen lidé, a to se zlatým srdcem, a v krajním případě se alespoň rádi zasmějí.
Dále je třeba v návrhu výstižně vysvětlit, z jakého důvodu je stavební uzávěra v daném území nadbytečná, tedy zejména uvést, že dříve plánovaná výstavba obchvatu již není v dané chvíli aktuální a zdůraznit dočasnou povahu předmětného opatření o stavební uzávěře.  Každé tvrzení je pak potřeba doplnit o důkazy k jeho prokázání. V petitu návrhu je třeba přesně uvést, které konkrétní opatření obecné povahy a v jakém rozsahu navrhuje navrhovatel zrušit. Proti rozhodnutí soudu prvého stupně je možné podat kasační stížnost, a to k Nejvyššímu správnímu soudu ČR. Nejvyšší správní soud ČR dříve tento typ sporů rozhodoval a v jeho databázi je tak možné dohledat řadu takovýchto úspěšných návrhů.
Přejeme tímto panu Zoufalému hodně štěstí, ačkoliv už nyní tušíme, že pan Zoufalý narazí již v územním řízení na sousedy a sdružení na ochranu přírody, předem však můžeme prozradit, že opět slavně zvítězí a pln optimismu bude připraven žádat o stavební povolení.
V dalších dílech vás přehledně krok za krokem provedeme úskalími stavebního řízení, poradíme s kolaudací a pomůžeme vám se vyvarovat nejčastějších chyb. Pokud se přece jen něco nepovede, máme pro vás připraveny tipy, jak zmírnit následky v přestupkovém řízení a řízení o deliktu.

Ke stažení:

Přesné a aktuální znění STAVEBNÍHO ZÁKONA

JUDIKÁT – rozhodnutí  o zrušení stavební uzávěry

 


JUDr. Pavlína Uhlířová, Ph.D., advokátka

Advokát, specializující se na mezinárodní právo soukromé a obchodní, právo stavební a správní. Poskytuje dlouhodobě právní pomoc v oblasti stavebního práva především stavebním úřadům ve všech oblastech jejich činnosti.
WEB: www.pravnizastupce.cz
E: uhlirova@pravnizastupce.cz
T: +420 731 037 288

23.10.2012 4:04

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist