Adventní svícen

Snad jen Vánoce se u nás projevují opravdu velkolepou tradiční výzdobou. Je to příležitost pro všechny, jak vyzdobit své domovy a mít tak možnost kochat se vší tou nádherou, která je kolem nás a díky dnům volna si ji také trochu užít v kruhu blízkých.

131311-1100x618.jpg Celá galerie 44 Zdroj: archiv redakce

Často se soustřeďujeme na tvorbu adventních věnců a další typy výzdoby jsou trochu opomenuté. Pojďme to společně napravit a zabývejme se dnes tvorbou adventních svícnů. Vždyť i na nich plane svíčka, typický to prvek pro sváteční večery v adventním období plném krásného očekávání.

Prvky adventní symboliky

Hvězdy jsou nositelkami světla nebeského, a tak i na adventních svícnech se objevují v mnoha podobách, ať už se střídají v různé materiálové, barevné nebo strukturální podobě. Nezapomeňte na symbolické adventní barvy, kterými jsou červená a zelená. Červená je symbolem Kristovy krve a jeho utrpení a zelená je symbolem Kristova zrození, jsou to tedy nejtypičtější barvy adventu. Zlatá barva pak představuje dary, které narozenému Ježíškovi do Betléma přinášejí tři králové.  

Přírodní materiály vedou

Stejně tak, jako na adventních věncích, tak i na adventních svícnech jsou vítané nejen svíčky, ale i skupiny šišek, ořechy, březová nebo jiná kůra, chvojí, části větviček, dřevěné ozdoby různých tvarů, drobné ovoce, například červená mini jablíčka a také tvarově zajímavé koření, jako například badyán, skořice anebo hřebíček, který zároveň celou dekoraci krásně provoní. Základem vašeho adventního svícnu nemusejí být nutně jen větvičky jehličnanů. Velmi moderním prvkem jsou svitky březové kůry, které se lepí na základnu svícnu. Zkuste kůru kombinovat například se skořápkami vlašských ořechů anebo s celými lískovými ořechy. 

Pod každou svíčku patří kovový zapichovací držák

Ať už se u vás doma rozzáří na vašem adventním svícnu jedna, nebo více svíček, vždy myslete na bezpečnost a eliminujte možnost vzniku požáru. Každou svíčku umístěte na kovový držák, a ten dobře upevněte na svícnu. Držák by měl být opatřen na druhé straně kratším hrotem, na který svíčku napíchnete. Aby se svíčka zdola neponičila, mírně ji před napíchnutím na hrot nahřejte nad plamenem. Půjde snáze zapíchnout. Držáky jsou zcela běžně k dostání v drogerii, papírnictví, aranžérských potřebách a v květinářství. Nejsou drahé a bývají k dostání ve stříbrné a zlaté barvě, výjimečně i červené.

Rozhodně se nebojte pustit se do vlastního výtvoru. Začněte s jednodušším svícnem, a pak můžete přejít k výrobě adventního věnce. Pokud je vyladíte ve stejném duchu, budou tyto dekorace jistě tou pomyslnou třešničkou na vaší letošní vánoční výzdobě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: bloemwerkopmaat.nl, kramwerkstatt.blogspot.co.at, tradgarsflow.blogspot.com, floristaitaliano.it, forum.slub-wesele.pl, flowerona.com, mvvsze.hu, kreativvirag.blog.hu, de.dawanda.com, e-ogrody.pl, rot-gelb.blau.blogspot.de, soendag.dk, floryscipolscy.pl, viragkoteszetszakma.blogspot.hu, station88-station88.blogspot.it

28.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist