Aby vám nepršelo na hlavu – chyby při střešních pokládkách

Přestavujete dům nebo uvažujete o novostavbě? Rozhodně se vám vyplatí kontrolovat probíhající práce. Zvlášť nekvalitně provedená montáž střechy vám může přinést řadu potíží, protože nedodržení odborných pracovních postupů se brzo vymstí.

124783-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Izolovaný krov

Montáž krovu je prvek, který si žádá mimořádnou kontrolu. Průřezy použitých střešních latí vychází ze zatížení konstrukce a stanovuje se s ohledem na hmotnost a sklon krytiny, vzdálenosti krokví a klimatickou oblast. Minimální průřez je však 30 x 50 mm. Průřez kontralatí se stanoví na základě požadavků větracího průřezu a únosnosti, minimálně však musí být 50 x30 mm (optimální rozměr je 50 x 50 mm).
Nesmírně důležitým momentem je usazení difúzní fólie, aby nedocházelo k proniknutí vlhkosti do tepelné izolace.  Základních chyb při montáži střechy je celá řada. Mezi nejzávažnější  chyby při montáži střechy patří nesprávně provedená pojistná hydroizolace, kdy je potřeba dodržovat příslušnou normu ČSN 731901 o sklonu střechy, dodržovat technické podmínky dané výrobcem a pravidla pro provádění a navrhování střech. Nedodržení odvětrání střešní krytiny sníží její životnost o padesát až šedesát procent.

Není taška jako taška

Střešní krytinu z páleného materiálu dnes volí stále více investorů. Kromě vynikajících užitných vlastností, jako je barevná stálost, vysoká trvanlivost, odolnost proti kyselým dešťům a neomokavost barev nabízí pálená krytina možnost volby z mnoha tvarů, barevných úprav a odstínů. Každá taška má jiné vlastnosti, které jsou vázány ke způsobu použití. Sklon střechy musí být takzvaně bezpečný. U bobrovek bez fólie je například doporučen minimální sklon třicet stupňů, nižší hodnoty jsou možné jen za určitých podmínek kdy je podstřeší tepelně utěsněno bedněním a fólií  a hydroizolačně s vodotěsným systémem bednění a fólie, těsněnou bitumenovými pásy Delta Fox. Na to je třeba myslet při výběru střešní krytiny a v případě pochybností určitě využít možnosti odborné konzultace.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Chybné rozlaťování střechy

Přesné rozlaťování střechy je rozhodující především u posuvných tašek, tedy bobrovek a prejzů. Už samotná pokládka krytiny vyžaduje určité zkušenosti a je skutečně velmi důležité dodržet doporučené postupy a technologie doporučené výrobcem krytiny. Jinak v budoucnu můžete očekávat spoustu potíží v podobě zatékání, nadzvedávání krytiny větrem, což má za následek snížení životnosti střešní krytiny a devastaci podkrovních prostor. Mezi hlavní parametry, které bychom měli sledovat je střední krycí délka i šířka střechy a rozměr krokve. Pro správnou funkci hřebene a dobré osazení hřebenáče je třeba určit vzdálenosti poslední latě od osy hřebene a výšku osazení hřebenové latě. Přesné rozměry by měl odborník znát. Platí pro něj pravidla pro provádění a navrhování střech, které jako závazný dokument kvality vydal cech klempířů a pokrývačů. Pokud se stavebník chce výpočtem zabývat  jsou neocenitelným vodítkem technické informace výrobce střešní krytiny. Tomu totiž záleží na tom, aby jeho výrobku nekazila renomé nekvalitně odvedená práce.

Nedostatečné rozmístění protisněhových zábran.

Dokud střechu nezavalí tíha mokrého sněhu nic se nestane, nikde nezatéká, krovy drží. Horší je situace tam, kde je dům situován u cesty. Tam hrozí nebezpečí. Protisněhové zábrany chrání střechu před sjíždějícími lavinami a rozruší celistvou vrstvu sněhu tak, aby rovnoměrně odtával. Pro výběr protisněhových prvků je rozhodující sklon střechy , typ střešní konstrukce a předpokládané zatížení. Nesmí se používat jako bezpečnostní háky (k uchycení pro žebřík) a nejsou pochozí. Počet a rozmístění prvků se stanovuje individuelně podle místních podmínek a nadmořské výšky, která je určujícím faktorem zimního počasí.

Autor: Irena Forejtová
Foto firem Tondach a Klempířství Čech

19.12.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist