Abstrakce v obývacím pokoji

Díky bohu jsou již dávno pryč ty doby, kdy design celého obývacího pokoje vycházel z cellkem fádního vkusu starostrukturních zámožných rodin a parketové podlahy praskaly pod tíhou dubového starožitného nábytku. Přes odlehčenou modernu jsme se dostali až tam, kde vládne abstrakce.

Nespornou výhodou abstrakce, která vychází z novodobého uměleckého stylu je, že může být přesně taková, jakou ji vidíte vy sami. Abstraktní design je naprosto tvůrčí a dynamický. Rozhodně nechápejte pod pojmem abstraktní obývací pokoj nějaký šílený paskvil, kde je prakticky nejdůležitější co nejšílenější styling. To ani náhodou!

obývacím pokoji, si abstraktní design razí svou cestu především na nástěnných dekoracích a obrazech. Marylin Monroe hýřící různými pastelovými barvami se stává čím dál tím častěji vkusným doplňkem mnoha obýváku.

Zůstaneme-li chvíli u zdí, pak se v abstrakci vzhlédnou i různé plastické dekorace v různých motivech. Velice vtipně působí například chapadla chobotnice v pestrých růžových odstínech, vystupující z vintage dřevěných rámečků s lehkou patinou.

I na podlahách můžeme zanechat abstraktní stopu velice elegantním způsobem. Kupříkladu podlaha z tvrzeného plastu s barevným podstvícením, jako v kokteljových barech se teď průbojně dobývá do obýváků běžných domácností. Snazší a jistě i méně nákladné je pořízení kusových koberců, kopírujících slavná abstraktní díla svébytných malířů. Za abstraktní lze považovat i v poslední době velice populární 3D koberce, které vypadají, jako skutečné kameny.

Na nábytku se pak abstraktní motivy mohou promítnout v několika podobnách. Jednou z nich jsou barvy a potisky potahových textilií a čalounění, které mohou hýřit pestrobarevnými vzory, ale rovněž samotné tvary a typy nábytku.

Originální tvary křešel a lenošek, které se mohou barokně kroutit a vlnit a přesto si zachovávat moderní ráz díky umělým lehkým materiálům, jako je například pryž nebo plast. Rovněž můžeme za abstraktní nábytek považovat i naprosto nekonečné množství designových policových systémů a nástěnných knihoven, které mnohdy nabírají také prazvláštích tvarů.

Určitou abstraktní jiskrou každého obývacího pokoje je stropní lustr a drobná svítidla, rozmístěná v celém obýváku. Postavit si plastovou nebo skleněnou lampu obřích rozměrů v barvě zeleného zvýrazňovače do obýváku je skutečný úlet, který zároveň působí moderním a svěžím dojmem. O to více tmůžete takový prvek umocit, pakliže tato lampa bude mít jako podstavec figuru psa, který drží stínidlo.

Je pochopitelné, že abstrakce se množí obávají, ale mějte na paměti, že každý interiér dotváří dekorace a doplňky a ty jen málokdy bývají „napevno“ přidělané či vestavěné, a proto se nemusíte zdráhat pořídit si do vašeho elegantního obývacího pokoje zářivě růžového sedícího budhu, obřího zlatého jelena, který bude sloužit jako odkládací prostor pro kabáty anebo třeba zlatou nástěnnou masku psa s vyplazeným jazykem, posázeným křišťály Swarovski, kterou si umístíte nad vaši plyšovou sedací soupravu, která je vlastně velkým, tvarovaným sedacím pytlem.  Hrajte si, vždyť abstrakce je taková, jakou ji chcete mít právě vy sami.

Lucie Sýkorová

Foto: bs2h.com, blossomstudios.com, decorationtrend.com, homedsgn.com, etsy.com, omsync.com, distrohome.com, tonlok.com, homedit.com, kepoon.com, tapja.com, mountainliving.com, jobspapa.com, decoration-ideas.org

3.11.2013 9:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist