Abeceda správného saunování

Chladnější počasí (obzvlášť, když toužebně čekáme na letní teploty) je časem, kdy více pomýšlíme na relaxaci znaveného těla v příjemném teplém prostředí. Ideální volbou relaxace je v tomto případě saunování. Někteří šťastlivci mají vlastní saunu doma, jiní se musejí za saunováním vydávat mimo domov.

111999-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Ideální dobou pro saunování je podvečer. Po příjemném uvolnění v saunové lázni by totiž měl správně následovat spánek. Sauna zvyšuje látkovou výměnu a odplavuje únavové látky z těla pryč. Pomáhá také zlepšit zásobování těla kyslíkem. Na to, abychom měli ze saunování příjemný zážitek, má vliv náš momentální psychický stav a také okamžitá tělesná dispozice.  Například s některými typy onemocnění bychom se vůbec do sauny neměli vydávat. Patří k nim jakékoli akutní záněty, gynekologické problémy, kožní projevy nemoci a také degenerativní onemocnění. Naopak je sauna vítaným pomocníkem při prohřívání kloubů u některých ortopedických diagnóz, při nespavosti, některých klimakterických obtížích anebo při léčbě horních cest dýchacích.

A jak správně postupovat při samotném saunování? Před saunováním si odložte nejen oděv a obuv, ale i šperky, hodinky, obujte si koupací obuv a vybavte se mycími potřebami, ručníkem a osuškou.

Dejte si očistnou sprchu v teplé a studené vodě, důkladně se omyjte mýdlem, osprchujte se teplou vodou a před vstupem do prohřívárny se osušte.

Ve výšce asi 1 metr nad podlahou je v prohřívárně optimální teplota kolem 75°C. Lehněte si tedy při první návštěvě na spodní lavici. Při pocení je zapotřebí masírovat si pokožku kartáčem nebo rukama.

Jakmile opustíte prohřívárnu, osprchujte si celé tělo teplou vodou a jděte se ochladit do  ochlazovacího bazénku. Pokud bazének nemáte k dispozici, použijte studenou sprchu. Do bazénku vstupujte pozvolna a pod vodu ponořte celé tělo, i hlavu. Proveďte několik plaveckých temp, případně pár cviků na vzduch mimo bazén. Do vnější ochlazovny je zapotřebí vstupovat v koupací obuvi, abyste se vyvarovali prochlazení chodidel.

Chtěli byste doma saunu? Inspirativní fotogalerie

Před následujícím vstupem do prohřívárny se opět osušte a lehněte si na lavici o stupeň výš. Teplota nad 90°C je již nevhodná, je lépe jí případně vystavit nohy spíše než hlavu.

Cyklus prohřívání a následného ochlazení vystřídejte nejlépe 3x. Po posledním prohřátí a následném ochlazení se osprchujte vlažnou vodou a umyjte si vlasy šamponem.

Po dostatečném ochlazení vstupte do odpočívárny, ulehněte na lehátko a přikryjte se dekou a odpočívejte. Dopřejte si klid. Odpočívat můžete i na polohovacích lehátkách. Vypocené tekutiny doplňujte neslazenými minerálkami a přírodními šťávami případně nealkoholickým pivem.

Po saunování se vzdejte intenzivní tělesné námahy. Ošetřete svou pokožku vhodným krémem a poté se vydejte vstříc nerušenému spánku, který je po příjemném zážitku v saunové lázni více než zaručen.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: industrials-boilers.com, wisegeek.com, askedlastnight.com, twettey.com, besthomedecorators.com, yupedia.com

4.6.2013 12:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist