A je tady podzim: zateplit dům či nezateplit? Za jak dlouho se investice vrátí?

Pokud přemýšlíte, jestli investovat do zateplení domu, dlouho se nerozmýšlejte. Investice se v tomto případě určitě vyplatí. Ekologická hlediska a stoupající ceny paliv mluví jednoznačně pro. Navíc vzroste hodnota domu, prodlouží se životnost stavby a zpříjemní se klima uvnitř budovy.

126802-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Je to logické, starší domy jsou vzhledem ke svým velice špatným tepelným vlastnostem opravdovým plýtvačem energie i peněz. Mohou totiž propustit ven až polovinu tepla. Kromě toho, že zateplení nechá teplo přesně tam, kde je ho třeba, chrání dům i proti nepříznivému počasí, tedy především proti větru a dešti.

Pokud si necháte zateplit rodinný dům, vyjde vás to zhruba na půl milionu korun, záleží ovšem na materiálu a celkové ploše. Pokud díky zateplení ušetříte každý rok 30 tisíc korun, vrátí se vám investice zhruba za 15 let.

Pokud se tedy rozhodnete do zateplení investovat, počítejte s tím, že se vám investice vrátí za sedm až deset let. Při zateplení můžete ušetřit i dvě třetiny nákladů za běžně spotřebovávanou energii. Skoro 40% tepla, které ze staveb uniká, totiž uniká stěnami. To, co uniká podlahami, okny a střechou, už zateplením neovlivníte.

Zateplí, zabrání promrznutí

V rohových místnostech se dvěma a více venkovními stěnami pocítíte zateplení nejvíce. Tím, že nedovolíte stěnám promrzat, zabráníte růstu nepříjemných plísní, a oceníte příjemnější, teplejší a sušší klima v budově. Zároveň ani podlahy nebudou v zimě působit studeně.

Každá stavba je specifická

Teď víte, že zateplení opravdu smysl má, přesto se do něj ale nevrhejte po hlavě. Než si necháte dům zateplit, poraďte se s odborníkem. Ten zjistí, jak je na tom dům s vlhkostí ve zdech a jaký typ zateplení mu bude nejlépe vyhovovat.

Každý dům je specifický a hodí se pro něj něco jiného, takže zatímco sousedům postačí 10 cm izolantu, vy ho můžete potřebovat třeba 15. Cena se potom odvíjí i od toho, kolik stěn je třeba zateplit. Nejlevněji samozřejmě vyjde dům řadový, který má pouze dvě zdi s fasádou.

Velká fotogalerie podzimní inspirace jen pro Vás!

Investice na několik desítek let

Odborník často prověří i statiku celé stavby a na základě odborných posudků vybere opravdu ten nejvhodnější materiál. Pamatujte, že investice do zateplení je investicí na několik desítek let. Pořádně proto zvažte jak samotné provedení, tak odborníky, které necháte práci udělat.

A na závěr nezapomeňte, že vaše práce nekončí tím, že dům zateplíte. Naopak je třeba se starat i o další skutečnosti, které s teplem souvisí. Zateplení je dobré doplnit vhodným vytápěním i větráním budovy, aby se vám vaše investice vrátila co nejdříve.

Martina Tlachová
Foto: M-Stav, 4stav, Dolmeninvest

3.9.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist