8 tipů, jak na obklad či dlažbu

Ať již plánujete nový obklad do kuchyně či koupelny nebo jste zjistili, že v předsíni je už opravdu nutně potřeba nová dlažba, pravděpodobně prioritně řešíte, jaké koupit obkladačky či dlaždice. Přemýšlíte, zda bílé, béžové nebo hnědé, jestli mají mít matný nebo lesklý povrch či jaký by měly mít rozměr. Možná vás ale zatím nenapadlo, že můžete ozvláštnit interiér také díky vhodně zvolenému způsobu pokládky. A z čeho můžete tedy vybírat? O tom se dočtete v tomto článku. A pro lepší představu uvádíme konkrétní příklady také ve fotogalerii.

2majolika_rako-38-1100x618.jpg Celá galerie 36 Zdroj: RAKO

1. Přidejte barevný kontrast

Začneme s barvou. Ale tak trochu jinak. Klidně můžete vsadit na neutrální, nadčasovou klasiku ve světlé barvě. Jenže co si budeme povídat. Něco by to chtělo. Tomuto obkladu je prostě potřeba dodat šmrnc. Někomu k tomu stačí barevné ručníky a předložka k vaně nebo sprchovému koutu. Pokud vám to však připadá příliš nudné, přidejte pás barevných obkladů a třeba i barevnou dlažbu.

2. Kombinujte dekory

K oživení kuchyně či koupelny se nemusíte bát použít na stěny mozaikový formát v kombinaci s výraznými vzory, jako je například patchwork. Zrovna tak můžete kombinovat například dekor kamene na stěnách s dekorem dřeva na podlaze.

3. Pohrajte si s velikostí

Nebojte se mixovat více typů obkladů v jednom prostoru. Například klidně zkombinujte cihlový formát na stěně s velkoformátovými obkladačkami a na podlahu použijte třeba tvar dlouhých prken.

4. Obdélník nahraďte šestiúhelníkem

K tomu, abyste měli atraktivní koupelnu, však nemusíte čarovat pouze s barvami či dekory. Podobnou službu odvede i změna tvaru. Zapomeňte na čtverce nebo obdélníky a odložte si stěny obklady ve tvaru šestiúhelníku.

5. Trendy je nedokončený okraj

Dlaždice formátu 10 x 20 cm položené do V vypadají prostě fantasticky. Zajímavým detailem může být také okraj obkladu, ať už nerovný jako při pokládce do V nebo nedokončený jakoby zubatý. Nedokončený okraj může ostatně mít i obklad z šestiúhelníkových formátů.

6. Stromeček se hodí nejen na Vánoce

Skvěle budou vypadat také obdélníkové obklady či dlaždice vyskládané „do stromečku“. Byť to na první pohled nevypadá, tento styl vyžaduje zkušenosti a začnou preciznost, a proto tím pověřte raději odborníka.

7. Praktická a snadná je klasika

Obložení stěn obkladačkami (případně položení dlaždic na podlahu) rovnoběžně neboli „na střih“ patří mezi nejjednodušší varianty. Spáry v tomto případě probíhají v klasické čtvercové nebo obdélníkové síti. Tento způsob pokládky je jednoduchý, nevyžaduje moc řezání ani extrémně precizní měření, takže riziko chyb a zbytečných prořezů je minimální.

8. Na vazbu

K jednodušším způsobům patří také rovnoběžná pokládka s přesazením jednotlivých obkládaček. Posunutí v řadách může být různé, ale nejčastěji se jedná o posun pravidelný o polovinu délky (tzv. cihelná vazba) nebo o jednu třetinu.

31.10.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist