8 nejčastějších nesmyslů o nábytku!

Jako o všem i o nábytku koluje značný počet nesmyslů a polopravd. Podívali jsme se na nejčastější z nich. Víte, co si představit pod pojmem eko kůže nebo jste si jistí, že dvířka vedle trouby se musí vždy zničit? Pak čtete dál!

1. Čím více vrstev laku, tím je nábytek odolnější

„To je mýtus. Více vrstev laku nemá na vyšší lesk nebo odolnost vůči oděru a poškrábání žádný vliv. Pokud není dílec dokonale opracován a není úplně rovný, dokáže více vrstev laku tento problém zakrýt. Pokud je ale předpříprava pečlivá, není důvod, aby měla dvířka deset vrstev laku, což se samozřejmě také projeví na ceně finálního produktu,“ podotýká Ing. Zdeněk Blažek z Dřevojasu.

2. Sedačku si vysedíte…

… tuhle větu možná i vám řekli v obchodě s čalouněným nábytkem, když se vám zdálo, že sedačka je příliš tuhá, nepohodlná nebo vrže. Nenechte se opít rohlíkem. Nic se nepoddá! Sedací nábytek musí být pohodlný už od prvního momentu. „Kvalita sezení musí být v celé šíři sezení stejně komfortní. Toto bývá častý ukazatel nekvalitních sedacích souprav, kde vlivem slabé vrstvy pěny v sedací části cítíte každou nerovnost nebo výztuhu. Druhým problémem je špatná ergonomie sedaček, která vás nutí se hrbit nebo naopak sedět nepřirozeně vzpřímeně. Často dochází i k problémům s krční páteří, kdy máme hlavu nepohodlně vystrčenou dopředu vlivem špatně navržené hlavové opěrky,“ vysvětluje Ing. Ivana Pehalová, obchodní ředitelka výrobce nábytku Nadop.

3. Pískované sklo se špatně udržuje

Použití pískovaného skla je v interiéru oblíbené ve formě celoskleněných dveří či stěn. Pískovaný motiv totiž na velké ploše lépe vynikne. Aby vám dělalo radost nejen vzhledem, ale také snadnou údržbou, nechte si pískované plochy ošetřit nano technologií. Ta na dekoru vytvoří ochrannou vrstvu, která nedovolí, aby se do motivu zanášely nečistoty a prach a také jej ochrání před mechanickým oděrem.

4. Eko kůže? Podvod

Když na vás v prodejně sedacího nábytku vyrukují s pojmem eko kůže, okamžitě se jděte poohlédnout jinam. „Pod tímto pojmem nenajdete nic, co pochází z ekologicky chovaného dobytka. Jde v podstatě o synteticky vyrobený materiál, dobře známou koženku. Vzniká semletím zbytků kůží, které se obarví na požadovaný odstín. Kůže se pak nalepí na tkanou látku nebo úplet. Jasnou nevýhodou je mizivá odolnost vůči mechanickému poškození a oděru, což je u sedacího nábytku dost podstatný faktor,“ vysvětluje Ing. Ivana Pehalová a dodává: „Pokud toužíte po kožené sedačce, volte vždy pravou kůži. A ještě jedno doporučení: vždy se v obchodě zajímejte, zda byla tato kůže použita na všech částech sedačky. Někteří výrobci ji používají jen na hlavní pohledové plochy a ostatní části jsou oděné do koženky.“

5. Kuchyňská dvířka vedle trouby se vždycky poškodí

Takovou informaci by prodejce kvalitního nábytku neměl nikdy vyslovit. Je sice pravda, že teplo od některých spotřebičů v kuchyni je značné a třeba žár od plotny nebo trouby ve starších kuchyních poškodil okolní části kuchyňské linky, ale u dnešních kuchyní by se tento problém už neměl objevit. „Řešením jsou kvalitní například vakuově lisovaná dvířka nebo akrylátová dvířka hraněná PUR lepidly, které mají tepluvzdornou spáru,“ vysvětluje Martin Dusík z Trachey, a pokračuje: „Jestli vaše stará kuchyň ještě dobře slouží, nemusíte ji měnit. Pomůže, když se mezi skříňkou a troubou nechá několikamilimetrová mezera. Další možností je vložit mezi spotřebič a dvířka speciální kovovou lištu – tzv. tepelný štít, který působení horka a jeho dopad na nábytek eliminuje.“

6. Lesklý nábytek nejde opravit

Žádný lesklý materiál neodolá ostrému noži a podobně, ale jen u některých povrchů lze tato poškození jednoduše odstranit. „Zelenou mají akrylátové povrchy, které lze opravit doma bezprostředně po vzniku poškození. Slouží k tomu speciální opravná sada, jež obsahuje propriety k opravení a vyleštění povrchu do původního lesku. Rád bych zmínil, že na ochraně materiálů se podílejí také antistatické úklidové spreje. Vytvářejí totiž na povrchu tenkou ochrannou vrstvičku, která zabraňuje tvorbě škrábanečků,“ dodává Martin Dusík ze společnosti Trachea, výrobce nábytkových dvířek.

gal-1060.jpg

Zdroj: archiv redakce

7. Skleněné dveře se nehodí k dětem

Skleněné dveře do pokojíčku nemusí být problémem, ale naopak výhodou. Když zvolíte čirou nebo jinak průhlednou variantu výplně, můžete mít přehled o všem, co se v pokoji děje, i když dveře zůstanou zavřené. „Pokud jste si do interiéru vysnili celoskleněné dveře, určitě se jich nemusíte vzdávat ani v rámci dětského pokojíčku. Při výrobě se používá bezpečnostní kalené sklo, které je vysoce mechanicky odolné a snese i velké údery. Tento typ skla se používá třeba na čelní skla aut nebo jako mantinely hokejových stadionů. Jestli už nějakým způsobem k rozbití dojde, střepy z kaleného skla nikoho neporaní, nejsou totiž ostré,“ vysvětluje pan Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

8. Hrana na dveřích nemůže být oblá

Oblé tvary a křivky v interiéru lahodí oku a jsou příjemné i na dotek. Zároveň jsou i velmi praktické, jelikož se snadno udržují v čistotě a výrazně snižují riziko poranění. Sehnat kvalitní dveře s oblou hranou však donedávna představovalo problém, jelikož většina výrobců nabízela oblou hranu pouze u méně kvalitních dveří s fóliovými povrchy. To ale dnes již naštěstí neplatí. „Nové technologie nyní umožňují ohnout i odolné laminátové povrchy. Oblou hranu tak můžete mít i na dveřích s vysoce odolným CPL laminátem,“ vysvětluje pan Martin Dozrál ze společnosti Solodoor.

Text vznikl ve spolupráci se společnostmi, Dřevojas, www.drevojas.cz, J.A.P., www.sklo-jap.cz, NADOP, www.nadop.cz, SOLODOOR, www.solodoor.cz a Trachea, www.trachea.cz

8.12.2015 12:52

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist