7 způsobů, jak bojovat se zápachem v lednici

Bohužel některé zápachy, které se v lednici objeví, potřebují ráznější zásah, než jen jedlou sodu na talířku, která by nelibou vůni pohltila. Dnes jsme se tedy zaměřili na to, jak se zápachem v lednici úspěšně bojovat a vyhrát.

131141-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Obtočte jídlo potravinářskou fólií anebo zakupte speciální misky

Většina nelibých vůní pochází ze zkažených potravin nebo potravin, pro které jsou charakteristické silné pachy, které mohou uniknout do ledničky (jako řezaná cibule, nasekaný česnek, nebo sýry). Pro tento typ potravin je ideální zakoupit speciální úložné misky s víčky anebo je balit do několika vrstev potravinářské fólie, kterou obtočíte kolem dané potraviny i několikrát.

Přidejte lednici do svého seznamu týdenního úklidu

Abychom nejrůznější druhy pachů v lednici udrželi na uzdě, je třeba věnovat se úklidu lednice vždy, když to potřebuje, nejméně však 1x týdně. Pro likvidaci rozlitých šťávy nebo potravin je dobré používat směs jedlé sody, mýdla a vody, tím odstraníte z lednice také skvrny. Je-li to možné, vyjměte zásuvky nebo police, abyste si práci trochu zjednodušili. Držte se dál od bělidla nebo čpavku, který by mohl způsobit na povrchu lednice nenapravitelné škody.

Začněte s prevencí

Krabička nebo miska s jedlou sodou uložená na polici pomáhá absorbovat pachy. Tato metoda pomáhá hlavně s méně výraznými pachy v lednici. Máte-li v lednici opravdu nepříjemný zápach, vyndejte obsah lednice, odpojte lednici ze zásuvky a nechte dvířka otevřená po dobu 24 hodin, aby došlo k řádné ventilaci.

Udržujte horké zbytky dál od mléka a masa

Potraviny, které musí být v chladu, by neměly být mimo lednici na více než dvě hodiny, takže zbytky mohou být ještě teplé, když je dáváte dovnitř. Pokud uložíte horké jídlo vedle mléka nebo masa, riskujete zvyšování jejich teploty a tak se může stát, že se zápachu v lednici dočkáte opět velmi brzy.

Skladování masa

Skladujte maso v zásuvce na maso, ne volně na poličkách, aby se zabránilo odkapávání šťávy a barvení police nebo prosakování do jiných potravin.

Věnujte pozornost svým formám na led

Silné pachy některých potravin se mohou přenést z chladničky do mrazáku, a stejně tak chutě a pachy vstřebané do tvořítek na led a nejrůznějších např. silikonových forem se mohou přenést dále do kostek ledu. Čistěte formy na led tak často, jak jen to půjde, a dávejte pozor, pokud do nich uskladňujete výrazné bylinky například sekanou petrželovou nať a jiné.

Zavolejte technika na kontrolu izolace

Pachy, které přetrvávají po celé dny, a to i tehdy, když jste prohledali, vyprázdnili a vytřeli celou lednici, mohly proniknout do izolace. V tomto případě je mnohem těžší zbavit se zápachu, který prosákl do vložky, takže volejte servis, který provede nezbytnou údržbu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: goodhousekeeping.com, workingmomadventures.com, slate.com, greenlivingideas.com, comoahorrardinero.com, robinsbite.com, appliancist.com

18.11.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist