6 věcí, které musíte vědět před koupí domu

Vlastnit dům je snem mnoha z nás. Někdy se zadaří a šikovným prodejem bytu se dají získat peníze na menší domek a nebo se upíšeme ke splácení velkých částek na desítky let. Když už se však rozhodneme k tomuto kroku, který nás přiblíží k vysněnému domu, měli bychom si být jisti, že známe všechna úskalí jeho koupě.

137102-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Výběr správné realitky

Na trhu je mnoho společností zabývajících se obchody s realitami. Určitá část z nich však prodeje pouze zprostředkovává papírově, což znamená, že jistina, kterou složíte zůstává několik týdnů na jejich účtu a posléze se dozvíte, že majitel domu od prodeje odstoupil. Peníze se vám zase vrátí, ale vy ztrácíte čas a někdo jiný zatím vydělává na vašich penězích. Proto pročítejte fóra, sledujte, o které realitce se dobře mluví, dejte na doporučení přátel.

Kupujte jen od majitele

Pokud se rozhodnete, že nechcete, aby vaši koupi řešila realitka, můžete si vhodný dům najít sami. Ujistěte se však, zda dům k prodeji nabízí opravdu jeho majitel. Na katastru nemovitostí vám podají informace, které potřebujete. Nezapomeňte si vytvořit smlouvu, která přesně specifikuje splátkový kalendář a  podmínky koupě. Pamatujte, že právoplatným majitelem se stáváte, až když je vaše jméno uvedeno u čísla domu v katastru. Vždy plaťte převodem z účtu. Platby v hotovosti jsou hůře prokazatelné a vymahatelné.

Uvědomte si, na co máte

I když si chcete splnit sen, nekupujte dům, který budete horko těžko splácet, nebo nemovitost, která vás bude stát skoro všechny vaše úspory a bude v takovém stavu, že si její renovaci nebudete moci vůbec dovolit. Některé nabídky totiž vypadají velice lákavě, ale nakonec když spočítáte veškeré investice, mohli jste za stejnou sumu mít úplně nový dům, postavený přesně podle vašich požadavků.

Hypotéka – kolik a za kolik?

Ještě než se vydáte obhlížet domy, zjistěte, kolik peněz získáte na hypotéku a také, zda splátky budete zvládat platit bez toho, abyste byly odkázáni pouze na rohlíkovou stravu. Upsat se k rohlíkům na 30 let, za to žádný dům nestojí. Obejděte si banky, dostanete představu o tom , jaké možnosti máte a v té finanční rovině budete hledat váš budoucí dům.

Vyberte ten správný dům

Zní to jako hloupá připomínka, ale často se nadchneme pro domy, které esteticky vypadají krásně, ale nakonec zjistíme, že rozmístění pokojů není příliš vyhovující, nebo že vše bylo šito horkou jehlou. Máte-li přítele stavbaře, rozhodně ho vezměte s sebou. Na dům se podívá jinýma očima. Zatímco vy se uvidíte v obývacím pokoji se sklenkou dobrého vína u skvělého filmu, on vidí nekvalitní zdivo a hlavně vaše budoucí investice.Dům je váš – co teď?

Řekněme, že se vše zdařilo k vaší plné spokojenosti. Dům je váš a vy řešíte, které kousky nábytku do něho nastěhujete. Ještě před tím si však nemovitost nezapomeňte pojistit. Nikdy nevíte co se může stát a přece nechcete splácet 30 let něco, co vám vinou zkratu elektrického vedení během bouřky shořelo na prach.

Sabrina Harisová
Foto: atlantarealestateforum.com, freshome.com

4.11.2010 1:37

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist