6 tipů, jak zvýšit životnost chladničky a snížit její spotřebu

Kdo by to neznal. Zdá se, jako by to byla nějaká závislost. Většina lidí má prostě tendence chladničku neustále otvírat a zavírat s nadějí, že v ní přibylo něco nového na zub. A právě to je jeden ze zlozvyků, který neprospívá ani vaší chladničce, ani peněžence. Nicméně uvidíte, že pomocí těchto jednoduchých tipů (a odbouráním několika zlozvyků) dokážete nejen snížit spotřebu energie, ale i prodloužit spotřebiči životnost.

5hotpoint-xh8-t3z-xojzv_image-1100x618.jpg Celá galerie 24 Zdroj: Hotpoint

     1. tip: Nepřetápějte místnost

Provoz většiny moderních chladniček je energeticky úsporný, protože spadají do energetické třídy A+ či dokonce A++.

Důležitou roli pro další úsporu hraje však také teplota v místnosti, v níž se chladnička nachází. Obecně platí, že všechny domácí spotřebiče včetně chladniček by se měly nacházet v místnostech, ve kterých se teplota pohybuje mezi 15 a 25 stupni Celsia. A samozřejmě by neměly být v blízkosti trouby, sporáku či radiátoru.

Nastavení příliš nízké teploty chladničce moc neprospívá. Čím nižší teplota je v chladničce nastavena, tím častěji musí spínat kompresor. Zde platí jednoduchá rovnice: čím častější spínání, tím vyšší spotřeba i hlučnost.

     2. tip: Při otevírání používejte madlo

Dalším, velice častým nešvarem je otevírání dveří pomocí jejich boční strany namísto madla. Při chybném způsobu otevírání může dojít k poškození těsnění dveří, které by mělo na svědomí únik energie.

     3. tip: Lednici nepřeplňujte

V lednici by se nemělo nacházet ani málo, ale ani mnoho potravin. Příliš plná lednice totiž zabraňuje proudění vzduchu. V prázdné lednici se naopak vzduch kumuluje a při otevření dveří vždy „uteče“ ven. Všechny potraviny by měly být rovnoměrně rozmístěny po celé lednici.

     4. tip: Vyhoďte zkažené jídlo

Potraviny v lednici pravidelně kontrolujte, a pokud jsou už zkažené nebo prošlé, nemilosrdně se jich zbavte. V lednici prostě nemají co dělat.

Navíc dbejte však na to, aby se žádná z nich nedotýkala zadní stěny chladničky. V takovém případě totiž hrozí, že třeba kousek obalu zůstane přimrzlý ke stěně a při odmrazování by mohl ucpat odvodňovací kanálek. I ten by se měl čistit pravidelně, a to alespoň 2x ročně. Při zanesení totiž hrozí, že se kanálek ucpe a následně přeteče.

     5. tip: Lednici zezadu vyluxujte

Ideálním obdobím pro úklid chladničky je právě předvánoční období, protože v následujících týdnech ji čeká velká zátěž. Pokud vlastníte model s kondenzátorem na zadní straně, je potřeba ho alespoň jednou ročně důkladně vyčistit, ideálně pomocí vysavače. Současně také vyčistěte i odpařovací nádobku, která je umístěná na zadní straně nad kompresorem. Nádobka bývá často plná nečistot a vytváří nepříjemný zápach.

Někteří výrobci doporučují alespoň jednou ročně kompletně odmrazit každou chladničku, a to i tu, která je vybavená funkcí NoFrost, jež zaručuje spotřebiči stálou teplotu. Užitečným pomocníkem při odmrazování se stane škrabka na led, díky níž odstraníte případnou námrazu bez rizika poškození chladničky.

     6. tip: Využívejte funkci Nakupování

Při vybalování velkého nákupu, kdy bývají dveře chladničky déle otevřeny, je určena nápomocná funkce Nakupování, kterou jsou vybaveny některé modely. Tato funkce potraviny rychle zchladí, a poté lednici opět nastaví na vámi preferovanou běžnou teplotu.

 

6.12.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist