6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Je předsíň u vás doma mezi ostatními místnostmi spíše Popelkou? To je ale přece škoda. Vždyť je to velmi důležitý prostor, kterým procházíte několikrát denně a který vás reprezentuje před každou návštěvou. Vyzdobte si svou chodbu stejně jako zbytek domu – uměleckými díly, zajímavými kousky nábytku, pěknými podlahovými krytinami a designovými lustry. Vždyť prostory, které spojují obytné zóny s intimními a s exteriérem, jsou stejně důležité jako ložnice, obývací pokoje a kuchyně.

1vestibule-3542790-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Pixabay.com

Ať už pracujete s krátkou, nebo dlouhou chodbou nebo širokou, či úzkou, můžete se v nich nakonec cítit stejně dobře jako ve zbytku domu. Vytvořte si chodbu s vestavěnými prvky, dostatečným osvětlením, barevnými koberci a dekoracemi.

Tip první – koberce

Když do chodby přidáte úzký běhoun, okamžitě tento prostor získá zajímavý styl. Horizontální pruhy na koberci způsobí, že úzká chodba vypadá širší, zatímco vertikální pruhy širokou chodbu prodlužují. Dlouhý koberec, který sahá od jednoho konce chodby ke druhému, vzbuzuje pocit luxusu. Pokud nemůžete sehnat koberec, který je dost dlouhý, můžete třeba sešít několika stejných koberců dohromady, a vytvořit tak dostatečně dlouhý běhoun.

Tip druhý – soukromá galerie

Když máte hodně dlouhou chodbu, vypadá docela dobře, když na stěnách vytvoříte jakousi soukromou galerii. Můžete tam pověsit řadu zarámovaných rodinných fotografií nebo obrázků či grafik. Zatímco stejné rámečky budou vypadat spořádaně a elegantně, eklektická směs barev a velikostí dodá prostoru útulnost.

Tip třetí – nábytek

Prostor v široké chodbě můžete využít jako úložný prostor. A nemáme teď na mysli vyloženě praktickou vestavěnou skříň. Co si třeba povolit trochu nepraktičnosti a pořídit si malou skříňku nebo konzolový stolek? Získáte prostor vystavení různých dekorací, sběratelských předmětů nebo místo na odkládání klíčů apod.

Tip čtvrtý – závěsná a nástěnná svítidla

Většina vnitřních chodbiček nemá skoro žádná okna, což znamená, že je zde umělé osvětlení nezbytně nutné. Zkuste přidat závěsné lustry namísto standardních stropních svítidel. Nebo si pořiďte nástěnné svítidlo či stojací lampu. Místnost tak můžete zajímavě a zároveň příjemně nasvítit. Navíc sem přibude nový dekorační prvek.

Tip pátý – obložení stěn

Obkladové panely jsou velmi dekorativní a zároveň pomáhají chránit stěny před poškrábáním a nárazy, o což právě v předsíni není většinou žádná nouze. Nicméně obložení stěn má ještě další výhodu. Funguje také jako tepelná izolace, což se zvláště v chodbě, kde bývá většinou poměrně chladno, docela hodí.

Tip šestý – zrcadla

Pro ty, kteří milují galerii, ale nevědí, co mají vložit do svých rámů, může být několik zarámovaných zrcadel skvělým řešením. Ale stačí třeba jen jeden nebo dva kousky a vstupní prostor dostane větší šmrnc, báječně se prosvětlí a navíc si před odchodem z domova můžete ještě zkontrolovat svou vizáž.

5.2.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist