6 pravidel při zařizování studentského bytu

Zatímco žákům základních a středních škol už perný školní rok začal, studenti vysokých škol si ještě mohou užívat zaslouženého volna, než se za svými univerzitami rozjedou do všech koutů republiky. Máte i vy čerstvého vysokoškoláka, který se bude brzy stěhovat za svým prvním samostatným bydlením? Pak vám jistě přijdou vhod naše tipy, jak jim to co nejvíce usnadnit.

studentsky-pokoj_shutterstock_578004469-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Váš potomek sice může namítat, že už žádným dítětem není a dokáže si poradit sám, ale při takovém velkém kroku, jako je stěhování a zařizování bydlení, vašimi radami a oporou jistě nepohrdne. Poraďte svému vysokoškolákovi nenásilnou formou, bez čeho se v bytě či na koleji neobejde a co z jeho studentského „brlohu“ může udělat útulný druhý domov.

Kvalitní spaní se vším všudy

Ne nadarmo se říká, že dobrý spánek je k nezaplacení. A pro studenta to platí dvojnásob. Základ proto tvoří vhodná postel, matrace, polštáře, pokrývky a povlečení. Ať už se váš potomek stěhuje na byt či kolej, vždy si předem zjistěte, jaké vybavení už v bytě je a jaké teprve musíte pořídit na vlastní náklady. U předem vybavených pokojů na koleji už bývají k dispozici postel, noční stolek, pracovní stůl, židle či skříně. Pokud se ale bude stěhovat na studentský byt, je zde reálná šance, že nákup výše zmíněných věcí bude na vás.

Zůstaňme však u základního kousku nábytku – u postele. K ní je třeba pořídit vhodné matrace. K tomu samozřejmě také patří nákup polštářů, přikrývek a minimálně dvou sad povlečení, které může student pravidelně střídat. Může to znít jako samozřejmost, ale jsou to právě pokrývky a polštáře, na které při stěhování studenti zapomínají nejčastěji.

Pracovní stůl a židle pro pohodlnou prokrastinaci

I když si to všichni vroucně přejeme, u tohoto kousku bytového vybavení asi naši čerství vysokoškoláci minimálně v prvním semestru školy moc času trávit nebudou. Ani tak ale nesmíme výběr správného pracovního stolu podcenit. Vybírejte takový, který bude dostatečně vysoký a také dostatečně pevný, aby se tak pokojem studenta při každém jeho úderu do klávesnice neprohnalo zemětřesení.

Pro pracovní místo s počítačem platí, že jeho uspořádání musí odpovídat tělesným rozměrům uživatelů. Prostor pro dolní končetiny by měl mít minimální výšku 60 cm, šířku 50 cm a hloubku 50 cm. Výška desky pracovního stolu se pro muže (středního vzrůstu) doporučuje 70 cm nad podlahou, pro ženy pak 65 cm. U stolů s možností nastavení výšky pracovní desky by mělo být umožněno variabilní nastavení mezi 62 a 82 cm podle tělesných rozměrů a potřeb uživatele,“ vysvětluje RNDr. Petr Skřehot z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.

Čtěte také:

Ke každému stolu neodmyslitelně patří i židle. Židli je nejlepší vybírat podle výšky pracovního stolu. Rozhodně nic nezkazíte ani tím, když pořídíte židli s nastavitelnou výškou. Pak už zbývá jen stůl s židlí vhodně umístit tak, aby při práci na pracovní desku dopadalo co nejvíce denního světla. Při rozhodování, kam umístit stůl, vezměte v úvahu i fakt, zda je váš potomek pravák nebo levák. Může se totiž lehce stát, že stůl umístíte na špatnou stranu místnosti a vaše dítě si pak bude při práci u stolu stínit.

Jak správně umístit počítač

Občas je to k nevíře, ale studenti mezi tahy a sexem také stráví dost času u počítače. Kromě výšky stolu a ergonomické židle uzpůsobené pro dlouhé sezení bychom měli věnovat pozornost umístění počítače klávesnice a počítače na desce stolu. Bez toho může mít student za šest let studia zničená záda (pravda, potíže se objeví za dvacet let, ale máte své dítě rádi, že) nebo poškozený zrak.

V tomto případě radí odborník z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce RNDr. Petr Skřehot: „Vzdálenost očí od obrazovky by měla činit 40 až 75 cm v závislosti na nastavené velikosti znaků (minimálně však 3 mm) a výška horizontální oční roviny pak 74 až 80 cm nad sedadlem (vzpřímený sed) – to odpovídá nejvyšší řádce na obrazovce. Pracovní stůl a monitor by měl být v prostoru orientován tak, aby v zorném poli nebyly nedostatečně odstíněná okna či jiné zdroje jasů – svítidel, stěn apod.“

Poličky a jiné úložné prostory

Poličky jsou neodmyslitelnou součástí studentského bytu. Student si na ně může vyskládat studijní literaturu, sešity nebo třeba svou sbírku plechovek. Občas však vlastníme moc věcí najednou na to, aby mohly být všechny přehledně vystaveny na očích. Proto jsou důležité i uzavřené úložné prostory, kam si student bude moci uklidit všechny věci, které nedokáže roztřídit. Pro tyto účely skvěle poslouží například sestavitelné papírové krabice. Seženete je v různých barvách i velikostech v obchodě s bytovými doplňky.

Vhodné osvětlení pro noční tvory

 Zvláště ve zkouškovém období se velmi často stává, že se student musí učit dlouho do noci. A pokud si u toho svítí mobilem, pak si nejen ničí zrak, ale může ho to i značně rozptylovat. Proto je důležité zajistit osvětlení celé místnosti a také osvětlení, které umístíte přímo na pracovní stůl. Nákup lampičky váš rozpočet rozhodně nijak výrazně neovlivní, navíc pomůže zvýšit efektivitu nočního učení.

Zútulněte pokoj praktickými drobnostmi

 To, zda se bude vysokoškolák ve svém pokoji cítit dobře, záleží i na drobnostech. Když už máte to nejdůležitější vybavení zajištěno, praktické drobnůstky mohou pokoji dodat teprve ten správný nádech. Co třeba korková nástěnka, kterou můžete pověsit přímo na zeď nebo ji o zeď opřít? A co takový kalendář, fotografie či zelené rostlinky? Všechny tyto maličkosti dokážou i strohému vybavení dodat osobitý šmrnc a útulnost.

Další praktickou „vychytávkou“ jsou například háčky, jež se dají přilepit na skříň a mohou sloužit jako malý věšák na tašky či na doplňky. Místnost může zvelebit pár menších polštářků na posteli, proutěný prádelní koš vedle skříně, zrcadla či položení menšího koberce do středu místnosti.

V této fázi už se vaší fantazii meze nekladou. Rozhodně se ale vyhněte nakupování malých zbytečností, na kterých se bude nanejvýš usazovat prach. Otázka, kterou byste si při pořizování vybavení do studentského bytu u každé jednotlivé věci měli položit, zní: „Bude se mi chtít tuto věc stěhovat na konci školního roku zpátky?“ Pokud si odpovíte kladně, pak neváhejte. Jinak nechte předmět svého zájmu rovnou v obchodě a věřte, že vašemu studentovi rozhodně chybět nebude.

text: redakce ve spolupráci s odborníkem z Výzkumného ústavu bezpečnosti práce RNDr. Petrem Skřehotem, foto: shutterstock

12.9.2022 2:00 | autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist