50 x smalt a smaltované nádobí

Každý z nás má jistou představu o tom, co je smalt, a jak vypadá smaltované nádobí, i když ho v dnešních moderních domácnostech využíváme čím dál méně. Některé smaltované kousky jsou však tak půvabné, že jsou mnohdy neodolatelné a tak stále častěji slouží nejen k prvotnímu účelu, kterým je vaření, ale také jako dekorace.

122992-1100x618.jpg Celá galerie 50 Zdroj: archiv redakce

Na první pohled možná působí smalt velmi křehce, ale i přes tento dojem dokáže bez změny barvy a lesku vydržet až stovky let. Mluvíme-li o smaltu, jedná se vlastně o křemičitou taveninu příbuznou sklu, ale i porcelánu. Tato tavenina vytvoří na kovu celistvý hladký povlak, který má chránit kov. Co do vlastností se smalt nachází někde v rozmezí mezi sklem a porcelánem.

Smaltované nádobí se u nás začalo používat až v polovině 19. století, přestože techniku smaltování ovládali už ve starověké Číně, Indii a Egyptě.  Mnozí z nás si vybaví nejrůznější pekáče, rendlíky, hrnce a hrnky, celníky, naběračky, pokličky, ale i džbánky, konvičky a různé bandasky, či dózy anebo lžičky a lžičníky. Bývala to doslova přehlídky barevné i tvarové krásy. Smalt míval nejrůznější barvy, nejčastěji modrou, ale nechyběla ani bílá, černá, červená, zelená, nebo dokonce žlutá, fialová či hnědá. Praxe ukázala, že smalt je materiál trvanlivý, zdravotně nezávadný, barevně stálý, avšak křehký.

A kde smalt můžete vidět v současnosti? Hodí se skvěle do vintage interiérů, vynikne v každé takto změřené kuchyni či jídelně. Přímo ideálním místem nejen na vystavení, ale i na praktické používání smaltovaného nádobí jsou chaty a chalupy, k nim zkrátka takovéto nádobí patří.

Existuje i jiný druh smaltu, a to smalt šperkařský, který má jemnější složení. V současnosti se mnoho umělců a řemeslníků opět zaměřuje i na tento druh šperků a ozdob, takže milovníci či spíše milovnice smaltovaných šperků si mohou také přijít na své.

Víte, že u nás máme i Muzeum smaltu a smaltovaného nádobí? Můžete jej navštívit v Netolicích u Benešova, kde jsou k vidění doslova unikátní historické kousky smaltovaného nádobí. Najdete zde i nejrůznější smaltované cedule a další doplňky dekoračního charakteru do domácnosti.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, vtwonen.nl, etsy.com, westelm.com, dwell.com, labrocanteuse.blogspot.com, countryliving.com, ana-rosa.tumblr.com, save-on-crafts.com, westelm.com, antiquesdiva.com

30.5.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist