50 x okouzlující dekorace ze dřeva

Dřevo je materiál přírodní a právě proto má své obdivovatele a není jich zrovna málo. Dřevo můžeme různými způsoby opracovávat, pilovat ho, hoblovat, řezat, brousit, dá se obrábět. Jeho odborné zpracování není vždy zrovna snadné, protože se dřevo objemově mění, sesychá a také jeho povrchová úprava vyžaduje jistou zkušenost. Ze dřeva nejčastěji vídáme v interiéru nejrůznější nábytkové kusy, podlahy nebo obložení, žádnou výjimkou však nejsou ani drobnější dekorace.

131388-1100x618.jpg Celá galerie 48 Zdroj: archiv redakce

Různé druhy dřevin dodají odlišnou barvu i strukturu

Dřevin, ze kterých lze dřevo pro dekorace získávat, je mnoho, mají odlišnou barvu, strukturu, ale také fyzikální vlastnosti. Dřeva můžeme dělit na lehká a těžká, měkká a tvrdá, snadno i nesnadno opracovatelná. Dřeva různého původu mají také odlišnou barvu. Dříve se kladl velký důraz na to, aby bylo vždy pro daný účel vybráno to nevhodnější dřevo. Dříve se z něj vyřezávaly hlavně užitkové předměty pro domácnost, jako jsou misky, slánky, vařečky atd. Často se jím také dekorovalo, a to například stropní trámy, zábradlí, okenní a dveřní rámování anebo podpůrné sloupy.

Jak se pracuje s různými druhy dřeva

Dřevo ze smrku a jedle má vlákna dlouhá, jedná se o dřevo měkké, které se dá dobře štípat. Smrkové a jedlové dřevo je pružné na rozdíl od dubu a buku, které mají dřevo tvrdé, těžké a také velmi odolné proti zvětrávání. Dřeva ze smrku a jedle mají dlouhá vlákna a právě z tohoto důvodu se řezbářsky zpracovávají pouze výjimečně. U dřeva z jasanu a dubu je zase třeba počítat s tím, že jsou pružná, a tak i zároveň odolná proti zlomení.

Začátečníkům doporučujeme lipové dřevo

Tvrdost dřeva záleží také na stupni jeho vlhkosti. Kupříkladu dřevo z habru, buku, jasanu a dubu po několikaletém uložení v suchu ztvrdne natolik, že se vůbec nebude dát řezat. Pro začátečníky, kteří se teprve pracovat se dřevem učí, je nejvhodnější m materiálem měkké lipové dřevo. Až později lze doporučit práci s tvrdším dřevem, které je zároveň i trvanlivější a hlavně má mnohem zajímavější kresbu.

Inspiraci naleznete v bohaté fotogalerii

Ve fotogalerii u dnešního článku vám přinášíme spoustu inspirace, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé, kteří práci se dřevem propadli, anebo by si chtěli něco zajímavého ze dřeva do svého interiéru pořídit. Často i maličkost, dobře vyvedená anebo detailně propracovaná vnese do interiéru zajímavé kouzlo, kouzlo nápadu spojeného s přírodním materiálem. Ze dřeva se dají vyrábět celé dělící stěny, podlaha, stropy a dekorativní trámy, ale také mnohem menší záležitosti jako například rámečky na zrcadla nebo obrazy, obaly na květiny nebo na tužky, které máme na psacím stole, nejrůzněji pojaté věnce, do některých interiérů se mohou hodit opracované samorosty, do jiných zase lampy podomácku vyrobené právě z dřevěných větví, dále svícny, stolky, poličky, dřevěné obrazy či jiné dřevěné dekorace na stěnu. Až tedy příště půjdete na procházku do lesa, dívejte se pozorně kolem sebe a možná také objevíte něco z přírody, co byste rádi měli u sebe doma.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wherewomencreate.com, dawnephoto.com, fin6.com, architectureartdesigns.com, designspiration.net, houzz.com, captivatist.com, shelterness.com, ecodom.me, domfront.ru, aliexpress.com, emmamcgrene.net, etsy.com, thedailygreen.com, thedailygreen.com, mydesiredhome.com, save-on-crafts.com, lushome.com, femaleways.com, sternbachwohnen.com, homedit.com, groovinheads.com, decor4all.com, diy-enthusiasts.com, houseofanais.onsugar.com, completely-coastal.com, decoradvisor.net, weheartit.com, drivenbydecor.com

3.12.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist